Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Kazım Karabekir Paşa'nın Kızı Timsal Karabekir Üniversitemizde Konferans Verdi
  Etkinlik Kazım Karabekir Paşa'nın Kızı Timsal Karabekir Üniversitemizde Konferans Verdi
  Duyuru

          Kazım Karabekir Paşa'nın Kızı Timsal Karabekir Üniversitemizde Konferans Verdi

           Kırıkkale Üniversitesi Tarih Topluluğu’nun  Mavi Salonda düzenlediği, Kazım Karebekir'in kızı ve Kazım Karabekir Vakfı Kurucusu Timsal Karabekir Yıldıran'ın konuşmacılığını yaptığı "Milli Mücadele Dönemi ve Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa- Dünü Unutma, Yarına Hakkın Olsun" konulu konferansa Rektör Yardımcımız  Prof. Dr. Hakan Kocamış, Üniversitemiz Genel Sekreteri İsmail Akgün, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Özçelik, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

  “Tarihini Bilmeyenlerin Coğrafyasını Başkaları Çizer”

  Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Özçelik’in açılış konuşması yaptığı konferansta Timsal Karabekir, babası Kazım Karabekir Paşa’nın hayatını ve mücadelesini konu edinerek, Kurtuluş Savaşı döneminde Paşa’nın savaş kahramanlığı ve komutanlık meziyetlerinin yanı sıra, bir “insan” ve “baba” olarak yetim çocuklarına nasıl sahip çıktığını görsel belgelere dayalı olarak anlattı. Sözlerine, “Dünü Unutma, Yarına Hakkın Olsun!” cümlesine açıklık getirerek başlayan Timsal Karabekir, bunun Kars’ta Gazi Muhtar Paşa konağında gördüğü bir levhada yazılı bulunan “Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer!” cümlesinin yüreğini derinden etkilemesinden kaynaklandığını söyledi. Kazım Karabekir Vakfının ambleminin ekrana yansıması sırasında amblemde bulunan sarı-kırmızı-yeşil renklerle ilgili olarak bunların, Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri renkler olduğunu kaydetti.

  Timsal Karabekir'in konuşmasının ardından soru-cevap kısmına geçildi. Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Özçelik, Timsal Karabekir'e katılımından dolayı teşekkür ederek bir plaket takdim etti. Program bitiminde Tarih Topluluğu öğrencileri ve öğretim üyeleri Timsal Karabekir ile yemek yiyerek sohbet etme fırsatı buldular.

 •   Üniversitemizde Kanserle Mücadelede Fakülteler Arası Dayanışma
  Etkinlik Üniversitemizde Kanserle Mücadelede Fakülteler Arası Dayanışma
  Duyuru

   Üniversitemizde Kanserle Mücadelede Fakülteler Arası Dayanışma

   Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesinde gelişen teknolojinin uygulanması ile özellikle akciğer kanseri teşhis edilen hastaların ameliyat sayılarında artış görüldüğünü belirten Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyeleri, solunum kapasiteleri düşük ve sınırda olan hastalara Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan laboratuarlarda yeni Kardiyopulmoner Tetkikler yapmaya başladılar.

  "Kardiyopulmoner Egzersiz Testi ile Hastaların Ameliyat Şansları Artmakta"

   Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kutlu'nun gözetiminde "Kardiyopulmoner Egzersiz Testi" yapılarak hastaların risk analizlerinin tayin edildiğini söyleyen Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Berkant Özpolat sözlerine şöyle devam etti: "“Solunum rezervleri sınırda olan hastalara yapılan bu tetkik sayesinde opere edeceğimiz hastalarımızın ameliyat şansları artmaktadır, hastalarımızın çoğunda kronik akciğer ve kalp hastalıkları olduğundan test sonuçları  bizzat hastalarımızın ameliyat konusundaki endişelerini de azaltmaktadır."

  "Kansere Bıçak Vurulmaz Düşüncesi Yanlış"

   Doç. Dr. Özpolat, Halk arasında kansere bıçak vurulmaz şeklinde bir kanının olduğunu ancak bunun doğru olmadığının altını çizerek, "Akciğer kanseri hastaların yaklaşık %14'ünün ameliyat edilebilir ve diğer hastalarda kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygundur. Ameliyat, özellikle yaşlı hastalar için başta endişe verici olsa da yapılacak işlemin faydalarının anlatılması ve yapılan ileri tetkikler sayesinde riskin azaltılması, hastaların hastalıklarını kabullenmeleri ve tedaviye koperasyonlarının artmasının sağlamaktadır." dedi.

   Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyeleri, ortaklaşa düzenlenen bu çalışmaya gösterdikleri ilgiden dolayı Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kutlu,  Spor Fizyoloğu Dr. Melike Yoncalık, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Araştırma Görevlileri Aziz Güçlüöver ve Emrah Aslan’a teşekkür etti.

 •   Almanya Erlangen Üniversitesi'nden Üniversitemiz Tıp Fakültesi'ne Ziyaret
  Etkinlik Almanya Erlangen Üniversitesi'nden Üniversitemiz Tıp Fakültesi'ne Ziyaret
  Duyuru

   Almanya Erlangen Üniversitesi'nden Üniversitemiz Tıp Fakültesi'ne Ziyaret

  Almanya'nın Bamberg şehrinde Erlangen Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peter Rieckmann 8 Aralık 2014 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniği'ni ziyaret etti.

  Özellikle Multipl Skleroz (MS) ve ilişkili hastalıkların patofizyolojisi ve  tedavisi üzerinde araştırmalar yapan Prof. Dr. Rieckmann, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne yapmış olduğu ziyaret sırasında MS hakkında bir seminer verdi. Seminere Kırıkkale İlinde bulunan Nöroloji hekimleri de katıldı. Ayrıca poliklinik ve klinik tanıtımı esnasında MS hastaları ile ilgili olarak bilgi alışverişinde bulunuldu.

  Prof. Dr. Rieckmann'ın Türkiye ziyaretinin bundan sonraki durağı Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı olacak.

 •   Üniversitemiz Vakfı Tasavvuf Müziği Örnekleri ve Sema Töreni Düzenledi
  Etkinlik Üniversitemiz Vakfı Tasavvuf Müziği Örnekleri ve Sema Töreni Düzenledi
  Duyuru

  Üniversitemiz Vakfı Tasavvuf Müziği Örnekleri ve Sema Töreni Düzenledi

  Kırıkkale Üniversitesi Vakfı ve Kırıkkale Belediyesi tarafından Haz. Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla 3 Aralık tarihinde, Kırıkkale İl Kültür Merkezi'nde "Tasavvuf Müziği Örnekleri ve Sema Töreni" düzenlendi. Programa Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Vergi Mahkemesi Başkanı Ömer Şahin, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Osman Çağlayan, İl Genel Meclis Üyeleri, Vakıf Üyeleri, öğrenciler ve Kırıkkale Halkı katıldı.

  "İşadamlarının Yardımlarına İhtiyaç Duyuyoruz"

  Sanat Yönetmenliğini Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Dr. Timuçin Çevikoğlu'nun yaptığı programda ilk olarak Kırıkkale Üniversitesi Vakfı 2. Başkanı Kemalettin Çetiner, Üniversitemiz ve Üniversite Güçlendirme Vakfı hakkında bilgi verdi. Çetiner, Üniversitemizin hızlı gelişmesine karşın Üniversite Güçlendirme Vakfı'nın aynı hızda gelişmediğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: "Üniversite Vakfımız yaşıtı diğer üniversitelere göre yeteri kadar gelişme gösterememiş ve halkımızdan da yeterli desteği görememiştir. Geçen yıl öğrencilere 47 bin 700 TL burs verilmiştir. Üniversitemizin öğrenci sayısına göre bu miktar çok az olmuştur. Bu sene bu miktarın artırılmasını hedefliyoruz. Bu hususta işadamlarının yardımlarına ihtiyaç duyduğumuzu belirtmek istiyorum." Çetiner, geleneksel hale gelen 'Tasavvuf Müziği Örnekleri ve Sema Töreni'nin devam etmesini dileyerek, Üniversite Vakfı adına Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu'na teşekkür etti.

  "Topluma Dost Ol"

  Sanat Yönetmenliğini ve Solistliğini Dr. Timuçin Çevikoğlu'nun yaptığı ilahi ve nefeslerden oluşan dinleti sonrasında Üniversitemiz Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu'nun mesneviden örnekler sunduğu 'Mesnevi Sohbeti'ne geçildi. Prof. Dr. İsmailoğlu Mesnevi şerifte dünya ile ilgilenmek ile alakalı çok uyarıcı hikayeler olduğunu belirterek, "Bu hikayeler bazen şeytan üzerinden, bazen nefis üzerinden anlatılır. İnsanoğlunun yeryüzünde zaafları vardır, o zaafları hissetmesi gerekir. Bunlardan kurtulmanın en verimli yolu dostlarla beraber olmak, arkadaşlarla, aileyle, çevre ile beraberlik hatta insanlıkla beraberliktir. Elbette ki bilgi, görgü ve anlayışla beraber olarak birlikte güçlü ve sağlıklı toplum oluşturabilmek bu zaaflardan kurtulabilmek adına oldukça önemlidir. Sözün özü 'Topluma dost ol' diye ifade etmektir." dedi.

  Nasır Abdulbaki Dedenin Acembuselik Ayin-i Şerifi eşliğinde düzenlenen Sema Töreni'nin ardından, Vali Ali Kolat, Dr. Timuçin Çevikoğlu'na; Belediye Başkanı Mehmet Saygılı da Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu'na günün anısına plaket takdim ettiler.

 •   Doğan Cüceloğlu Üniversitemizde Öğrencilerle Buluştu
  Etkinlik Doğan Cüceloğlu Üniversitemizde Öğrencilerle Buluştu
  Duyuru

  Doğan Cüceloğlu Üniversitemizde Öğrencilerle Buluştu

  Üniversitemiz Öğrenci Konseyi ve PDR Topluluğu tarafından Mavi Salon'da ortaklaşa düzenlenen "Gelecekte Kendin Olmak" konulu konferansa, konuşmacı olarak Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu katıldı. Yoğun ilgi gören programa Kırşehir Ahi Evran ve Kayseri Erciyes Üniversitelerinden de öğrenciler katıldı.

  Doğan Cüceloğlu Gençlerle adlı programla Üniversite öğrencileri ile buluşan Prof. Dr. Cüceloğlu, ekibinde yer alan Polat Doğru ile birlikte kendi yaşam deneyimlerinden yola çıkarak "Ben kimim?", "Nasıl bir gelecek yaratıyorum?" başlıkları altında hayatın temel kavramı olan seçimlerden söz etti.

  "Kültür Robotu Olduğumu Fark Ettim"

  Konuşmasının başlangıcında diğer üniversitelerden gelen öğrencileri de selamlayan Prof. Dr. Cüceloğlu sözlerine şöyle devam etti: "Seçimlerimizi yaparken bilinçli miyiz, seçimleri o sorumluluk içinde yapıyor muyuz bu çok önemli. Ben bunun farkında oluş yolculuğu yaptım, kendim yapıyormuş gibi... Ama bir baktım ki ben yapmıyormuşum ve bir kültür robotu olduğumu fark ettim. İçinde yetiştiğim o ortamın programlamasıyla seçim yapıyordum ve bunları kendi seçimlerim sanıyordum. Zaman içinde şahsiyet olmak ne demektir onu öğrenmeye başladım."

  "Seçtiğimiz Sandığımız Şeyleri Bazen Seçmiyoruz"

  Polat Doğru da Prof. Dr. Cüceloğlu'nun sözlerinin ardından, "Örneğin genellikle evlendikten sonra erkeğin içinden babası, kadının ise annesi çıkıyor. Bizler kafamızdaki karı-kocayı yaşıyoruz. Siz nasıl eş olduğunuzu biliyor musunuz? Şu an bilmiyorsunuz ama içinizde bir yer biliyor ve evlendiğiniz gün ortaya çıkacak. Sonuçta seçtiğimiz sandığımız şeyleri bazen seçmiyoruz." diye konuştu.

  "Bilimsel Bilgi Anlamında Eksikliğimiz Var"

  Hedefleri için öğrencilerin hergün en az 15 dakika, en fazla yarım saat çalışması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Cüceloğlu, "Ben ne zaman ki öğrenmek ve keşfetmek istediğimin kararını verip elimden gelenin en iyisini yaptım o zaman özgürlüğümü buldum. Benim ülkemin insanı iyi niyetli ama çoğumuzun bilimsel bilgi anlamında eksikliğimiz var. Bu bilimsel bilgi yokluğunu da öğrenilmiş cehalet dolduruyor. Bu yüzden benim yaşantımda öğrendiklerimi ve edindiğim tecrübeleri kendi ülkemde paylaşmaya karar verdim. Ama kimseyi ötekileştirmeden, ayrım yapmadan paylaşmak istiyorum." dedi.

 •   Üniversitemizden Engelsiz Yaşamı Paylaşmak İçin Büyük Buluşma
  Etkinlik Üniversitemizden Engelsiz Yaşamı Paylaşmak İçin Büyük Buluşma
  Duyuru

  Üniversitemiz Engelsiz Yaşam Birimi tarafından 3 Aralık Dünya Engeliler Günü münasebetiyle öğrenciler, akademik ve idari personelin katılımıyla büyük bir buluşma gerçekleştirildi.

  Yoğun katılımın olduğu buluşmada engelli öğrencileri temsilen Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü görme engelli öğrencisi Resul Partici günün anlamına ilişkin konuşma gerçekleştirdi. Eşit haklarda eğitim ve tüm yaşam alanlarının engellilere yönelik düzenlemesinin bir hak olduğunu dile getiren Resul Partici ayrıca bugüne destek olmak için gelen tüm katılımcılara teşekkür etti.

  Engelsiz Yaşam Birimi Başkanı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çağlayan konuşmasında bugünün önemine ve insan haklarına saygılı olmanın gereğine değindi.  Engelsiz Yaşam Birim Sorumlusu Gamze Ebru Çiftçi ise yaptığı konuşmada katılımcıların göstermiş olduğu duyarlılıktan ötürü çok memnun kaldığını adil bir yaşam ve eşit haklar için tüm yaşam alanlarının engelsiz yaşam alanlarına getirilmesi gerektiğinin altını çizerek tüm katılımcıları duyarlı olmaya davet etti.

  Yapılan konuşmaların ardından gözleri bağlı bir şekilde kampüs içinde interaktif bir yürüyüş yapan öğrenciler, “engelsiz yaşamın destekçiyiz”, “engelli dostlarımızın yanındayız” sloganları ile yürüyüşlerini tamamladılar. Yürüyüş esnasında güne dikkat çekmek için katılımcılar tarafından gökyüzüne balonlar uçuruldu.

   

   

   

 •   Üniversitemiz Antrenörlük Eğitimi Öğrencisi Milli Sporcu Gökhan Özenoğlu Avrupa Üçüncüsü
  Etkinlik Üniversitemiz Antrenörlük Eğitimi Öğrencisi Milli Sporcu Gökhan Özenoğlu Avrupa Üçüncüsü
  Duyuru

  Üniversitemiz Antrenörlük Eğitimi Öğrencisi Milli Sporcu Gökhan Özenoğlu Avrupa Üçüncüsü

   Kıbrıs Rum Kesiminde devam eden 23 Yaş Altı ve Gençler Avrupa Halter Şampiyonası'nda Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi 3. Sınıf öğrencisi milli sporcu Gökhan Özenoğlu Avrupa Üçüncüsü oldu.

   Kıbrıs Rum Kesimi'nin başkenti Limasol'da devam eden şampiyonada 23Yaş Altı ve Gençler Avrupa Halter Şampiyonası'nda 69 kiloda mücadele eden milli sporcu  Gökhan Özenoğlu, silkmede gümüş, toplamda ise bronz madalyanın sahibi oldu. Milli halterci Gökhan Özenoğlu, koparmayı 126 kilo ile 5'inci sırada tamamladı. Silkmede 162 kilo kaldırarak 2'nci sırayı alan milli halterci, toplamda ulaştığı 288 kilo ile Avrupa üçüncülüğünü elde etti.

                                            Bakan Kılıç’tan Mesaj

   Genç sporcuların kazandığı başarılardan memnuniyet duyduğunu belirten Spor Bakan Kılıç, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Gençlerimizin kazandığı başarıları spor geleceğimizin teminatı olarak görüyoruz. Gençlerimize olan inancımız tam. Onlar kazandıkları başarılarla gelecek nesillere örnek olurken, milletimizi de  gururlandırıyorlar. Milli haltercilerimize bundan sonraki spor yaşamlarında da başarılar diliyor ve onların başarısında emeği geçen herkesi kutluyorum" ifadelerini kullandı.

                                             Rektörümüz Tebrik Etti

   Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Gökhan Özenoğlu ile gurur duyduğunu belirterek, “Öğrencimizi Üniversitemiz adına tebrik ediyorum. Bu gibi faaliyetlerde sporcularımıza gerekli tüm desteği sağlayacağız. Öğrencilerimizin gerek yurtiçi gerekse yurtdışı müsabakalarda dereceye girmesi bizleri ziyadesiyle sevindiriyor.” dedi.

 •   Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi
  Etkinlik Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi
  Duyuru

   Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi

   Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi tarafından Diş Hekimliği Haftası dolayısıyla Diş Hekimliği Haftası Kutlama ve Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlendi. Üniversitemiz Mavi Salon'da yapılan törende 44 öğrenci beyaz önlük giydi. Törene Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Vali Yardımcıları Rıfat Ata ve Abdullah Aslaner, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Çağlayan ve Prof. Dr. Hakan Kocamış, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Erdemir, Dekan Yardımcıları, Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve aileler katıldı.

  "Diş Hekimliği Fakültemiz Diş Hekimliği Uzman Sınavında Devlet Üniversiteleri Arasında 3. Oldu"

   Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Erdemir yaptığı konuşmada, Bilimsel Diş Hekimliği Eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle 22 Kasım Diş Hekimleri Günü olarak kutlandığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: "Her yıl 22 Kasımı da içine alan hafta Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmakta ve hem  meslektaşlara hem de topluma yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Hem Diş Hekimleri Günü'nü kutlamak hem de mesleğe yeni adım atacak olan öğrencilere mesleğe hoş geldin demek amacıyla önlük giyme töreni düzenlendi. Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi 2002 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuş ve 2004 yılından itibaren 9 Yardımcı. Doçent. İle hasta kabülüne başlamıştır. Bugün ise 6 Prof. Dr., 9 Doç., 14 Yrd. Doç., ve 45 Araştırma Görevlisi ile eğitim-öğretime devam etmektedir. Fakülte 2007-2008 yılında ilk öğrencilerini kabul etmiş ve bugüne kadar 3 kez mezun vermiştir. Üniversitemiz 2014 yılı Nisan ayında yapılan ‘Diş Hekimliği Uzman’ sınavında Tüm Üniversiteler arasında 2.,  Devlet Üniversiteleri arasında ise 1. Olmuştur. Eylül ayındaki ‘Diş Hekimliği Uzman’ sınavında Tüm Üniversiteler arasında 4., Devlet Üniversiteleriarasında ise 3. Olmuştur."

  "Hekim Olma Yolunda Atılan İlk Adım"

   Önlük giyecek öğrencilere, Önlük Giyme Töreninin hekim olma yolunda atılan ilk adım olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdemir, giyilen beyaz önlüğün ‘Saflığın ve temizliğin, şeffaflığın, sevginin, zorluklarla mücadele, fedakarlık ve umutun ifadesi olduğunu belirtip, "Öğrencilerimizi öğrencileri ulusal ve uluslararası bilimde iş birliği yapabilecek, bilimsel ve kültürel olarak donanımlı hekimler olarak yetiştirmek temel amacımız. Bu meslekle ülkemize ve tüm insanlığa önemli hizmetlerde bulunacağınıza yürekten inanıyorum." sözleri ile konuşmasını tamamladı.

   Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız ise yaptığı konuşmasında Diş Hekimliği Fakültesi'nin,  Üniversitemiz'nin sağlık alanında göz bebeği Akademik Birimlerinden biri olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: " Diş Hekimliği Fakültemiz, yeni bir fakülte olmasına rağmen bugün bulunduğu yer itibariyle Türkiye’nin  sayılı ilk 3’e giren başarılarıyla etkin hizmetiyle göz dolduran bir fakültedir. Ağız ve Diş Sağlığında gerçekten iddialı bir fakülteyiz ve Ankara dahil bütün çevreden hastalarımız var. Diş Hekimliği Fakülmizin öğretim üyelerinden, gayretli çalışmalarından dolayı şükrünlü bahsetmek gerekir. Öğretim üyelerimiz daima birebir hastayla meşgul oluyor. Bazen gündüz yetmiyor, mesai sonrası dahi hasta kabul ediyorlar. Yine şükranla yad ediyorum ki Diş Hekimliği Fakültemiz, başarılarıyla dereceye giren bir fakültedir.

   Her yıl artan öğrenci sayımız nedeniyle yeni binamızın inşaatına 2013 yılının sonlarına doğru başladık. Yatırım ödeneklerimizin büyük bir bölümünü Diş Hekimliği Fakültemize aktardık. Kalkınma Bakanlığı'ndan fon talebinde bulunmamız sonucunda ciddi bir mebla bize Bakanlık tarafından gönderildi. 2016'nın ilk yarısında yeni binamızı tamamlamayı hedefliyoruz. Tıp Fakültesi Hastanemizin arkasında yükselen Diş Hekimliği Fakültesi binası, Türkiye'nin en kapsamlı ve en donanımlı Fakültelerinden biri olacak. Yeni binamıza geçtiğimizde, şu an mekan sıkıntısı sebebiyle alamadığımız cihazları da oraya almış olacağız. Dolayısıyla Diş Hekimliği Fakültemiz bugünkü başarılarının üstüne, yeni başarılar katacak. Bundan eminiz çünkü hocalarımız fedakar, çalışkan ve başarılı. Biliyoruz ki başarıyı insan unsuru gerçekleştirir. Ne kadar modern, kaliteli, teknolojik cihazınız olsa dahi iyi yönetmeyip, ilgilenmezseniz buradan başarısızlık çıkabilir. Bu yıl mezun olanlar eski binadan mezun olacaklar ama sonraki yıllardaki öğrencilerimiz yeni binadaki fakültelerinden mezun olacak. Diş Hekimliği Fakültemiz, her yönüyle kendine yeten bir fakülte olacak, yeni bina açıldığında bu programları, o binanın konferans salonunda yapacağız.

   Biz Diş Hekimliği Fakültesi olarak öğrencilerimizi seviyoruz. Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu bazı alet ve malzemeyi fakültemiz finanse ediyor. Topluma hizmet kapsamında fakültemiz belkide Türkiye'nin 1. sırada önem arz eden işlerini gerçekleştiriyor. Öğrencilerimizin, hocalarının öncülüğünde bakıma muhtaç olan vatandaşlara, Ağız ve Diş Sağlığı konusunda yapmış olduğu Kırıkkale kamuoyunun da bildiği uygulamalar var. Türkiye çapında yürütülen ve TİKA tarafından desteklenen uluslararası projelerimiz var. Gelen öğrenci yakınlarına hoşgeldiniz diyorum. Bu güzel evlatları, bu alanda bize yolladıkları için teşekkür ediyorum. Biz de bu evlatları kendi evlatlarımız gibi görüyoruz, onların başarıları sizi ne kadar sevindiriyorsa bizi de o kadar gururlandırıyor ve sevindiriyor. Bu yüzden diyoruz ki Üniversitemiz mezunları, Üniversitemiz'nden kopmuyorlar. Onların başarılarından bizde mutlu olacağız. Öğrencilerimizi kutluyorum, beyaz önlükle inşallah mesleğin gerektirdiği ciddiyet ve etik kapsamı içerisinde çok başarılı hekimler olarak yetişecekler bundan eminim. Bu etkinliği düzenlediği için diş hekimliği fakültesine teşekkür ediyorum."

   Programın devamında Bilimsel Yayında dereceye giren öğretim üyelerine hediyelerinin verilmesinin ardından, Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri tarafından 44 öğrenciye beyaz önlükleri giydirildi. Öğrenciler, önlüklerini giydikten sonra Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ertuğrul Ercan eşliğinde yeminlerini ettiler.

   Program fuaye alanındaki ikramla devam etti.

   

 •   Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Çarşamba Seminerlerinin İlkini Gerçekleştirdi
  Etkinlik Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Çarşamba Seminerlerinin İlkini Gerçekleştirdi
  Duyuru

  Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Çarşamba Seminerlerinin İlkini Gerçekleştirdi

   Üniversitemizde yeni kurulan İslami İlimler Fakültesi,“Çarşamba Seminerleri” ismiyle yeni bir seminerler dizisi başlattı. İslami İlimler Fakültesi öğretim üyelerinin tarafından düzenlenen “Çarşamba Seminerleri”nin ilki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 212 Numaralı Salon'da gerçekleştirildi.

   “Kur’an’da Suç-Ceza Denkliği” başlıklı ilk semineri İslami İlimler Fakültesi Fıkıh Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adem Yıldırım sundu

   Sunumda Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, Kur’an’da suç ve ceza arasında birbirleriyle uyumlu, biri diğerini çağrıştıran bir yapının varlığından bahsederek, "Suç ve ceza birbirinden ayrılmaz iki kavramdır. Bir suça ceza tayin edilirken, cezanın suçtan bağımsız ele alınamayacağı, cezanın ancak suça endeksli olarak tayin edilebileceği, adaleti ve olası mağduriyetleri gidermenin ancak bu ilkenin icrasıyla mümkün olabilir." dedi.

   Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, İkinci husus olarak, Kur’an’da konuyla ilgili yer alan on ayet ele alınarak, ayetlerde geçen “misl/denklik” kavramından söz etti. Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Suçla cezayı birbirine bağlayan, birinin diğeri ile denkliğini sağlayan “misl” kelimesinin ilgili ayetlerde her defasında tekrar edildiği, cezanın ancak suçun miktarına, suçun şekline ve suçun cinsine göre tespit edileceği, böylelikle suç-ceza dengesinin sağlanabilir. Diğer taraftan, suç-ceza arasındaki misliyetin/denklik üç şekilde kurulabilir. Buna göre ceza, ya suçun aynısıyla, ya zıddıyla ya da mümasiliyle tezahür edebilir."

   Üçüncü başlık olarak, Kur’an’da geçen bazı kıssalar örnek veren Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, suç-ceza dengesinin nasıl kurulduğunun pratik örneklerini gösterdi. Örneklerde Hz. Adem’in kendisine yasaklanan emri çiğnediği bunu yaparken iki beklentisi olduğu, onların da “ebedilik ve sınırsız saltanat” olduğu,  ona verilen cezanın da suç işlerken gözettiği amaçla ters orantılı olarak “sınırlı hayat ve sınırlı mekan” olarak tezahür ettiği vurgulandı. Yine Yunus as örneği üzerinde duruldu. Özgürlük isteğiyle görev mahallini terk eden ve oradan ayrılan Hz. Yunus’un bu davranışında, suç işlerken gözettiği amacın tersine bir ceza olarak onun balığın karnında, sınırlı bir mekanda tutsak olduğu böylece suçuyla ters orantılı ama suçun misli/dengi bir ceza ile cezalandırıldığı ifade edildi. Diğer taraftan, Hz. Peygamberi Mekke’den çıkartan müşriklerin hayati bir suç işledikleri, inananları Mekke’den çıkarma suçunun karşılığı olarak 2 yıl sonra Bedir savaşında elebaşlarının öldürülmesiyle onların da Mekke’ye girememe şeklinde suçun misli/dengi bir ceza ile cezalandırıldıkları örneği verildi.

   Sunum, günümüz hukuk sistemine yapılan bazı atıflar ve eleştirilerle devam etti. Buna göre, günümüz dünyasında suçla ceza arasında olması gereken doğal/fıtrî dengenin gözetilmediği, böylelikle hem failin, hem mağdurun hem de toplumun ciddi adaletsiz uygulamalarla karşı karşıya kaldığı üzerinde duruldu. Örneğin, mali suçlara özgürlüğün kısıtlanması şeklindeki hapis cezası verilmesinin suç-ceza dengesizliği oluşturduğu, oysaki mali suçun cezasının ancak mali ceza şeklinde verilebileceği, adaletin ancak böylelikle sağlanabileceği, diğer taraftan bu ilkenin genel önlemeyi ve mağdur haklarını koruyacak doğal önlemleri de içerisinde barındırdığı vurgulandı.

   Bir saatlik sunum, soru-cevapların ardından bir sonraki Çarşamba günü saat 15:00’te ve aynı salonda yeni bir hocanın sunacağı yeni bir sunum daveti ile sona erdi.

Etkinlikler