Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Kırıkkale Üniversitesi Bayramlaştı
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi Bayramlaştı
  Duyuru

                                   Kırıkkale Üniversitesi Bayramlaştı

   Kırıkkale Üniversitesi’nde görev yapan akademik ve idari personel, Kurban Bayramı nedeniyle Rektörlük binasında düzenlenen geleneksel bayramlaşma töreninde bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış’ın da hazır bulunduğu bayramlaşma programına dekanlar, meslek yüksekokulları ve enstitülerin müdürleri ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

   Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, törene katılan tüm personelin elini teker teker sıkarak bayramlarını kutlarken  üniversite bünyesindeki tüm çalışanlar da sıcak ve samimi bir atmosferde gerçekleşen bayramlaşma programında birbirleriyle bayramlaşarak, sohbet etme imkanı buldu.

   

 •   İslami İlimler Fakültemizde İlk Ders
  Etkinlik İslami İlimler Fakültemizde İlk Ders
  Duyuru

                                 İslami İlimler Fakültemizde İlk Ders

   2013 yılında kurulan ve bu öğretim yılında ilk öğrencilerini alan İslâmî İlimler Fakültemiz, 14 Eylül Pazartesi günü İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Dersliği'nde düzenlenen programla öğretime başladı.

   Arş. Gör. Mustafa Murat Batman’ın Kur’an tilavetiyle başlayan programda konuşma yapan İslâmî İlimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Eyüp Baş, fakülteyi kazanan öğrencileri tercihleri ve başarılarından dolayı tebrik ederek, Kırıkkale Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi’nin gelecekte İslâmî İlimlere yeni bir soluk getireceği inancını taşıdığını ve öğrencilerinde aynı inançla eğitim sürecinde kendilerini en iyi şekilde yetiştirmeleri gerektiğinibelirtti.

                     “Fakültemiz Eğitimi ile Adından Söz Ettirecektir”

   Konuşmasının devamında Prof. Dr. Eyüp Baş, “Bu sene ilk defa öğrenci almamıza rağmen mevcut İlahiyat ve İslâmi İlimler Fakültelerinden daha eski olanlardan daha önde olarak ilk %50 arasında yer aldık. Bu, ilk defa öğrenci alan bir fakülte için bir başarıdır. Bu sene öğrencilerimize sağlayacağımız eğitim ve olanaklarla fakültemiz gelecek yıllarda, hem sıralamada üst sıralarda yer alacak hem de eğitimi ile adından söz ettirecektir.”dedi.

                             “Arapça Ağırlıklı Bir Program Uyguluyoruz”


   Prof. Dr. Eyüp Baş, “Fakültemizde hazırlık olmaması hasebiyle ilk yıl Arapça ağırlıklı bir program uygulayacağız. Ancak diğer derslerden de öğrencilerimiz en iyi şekilde faydalanarak kendilerini yetiştirecektir. Fakültemizde şuan öğretim üyesi ve öğretim elemanı sayısı, derslerimiz ve öğrencilerimiz için oldukça yeterli sayıdadır. Hocalarımız alanlarına hâkim ve öğrencilerimizi en güzel şekilde yetiştirecek donanıma sahiptir. Ayrıca hem kız hem de erkek öğrencilerimize yönelik hafta içi ve hafta sonları takviye derslerle kendilerini daha iyi yetiştirme imkânı sunacak, mezun olduklarında diğer mezunlardan bir adım önde olmaları için bütün gayretimizi göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

                    “Hedefimiz Kaliteli Akademisyen Yetiştirmektir”

   Öğrencilerin her zaman kendini yetiştirmiş ve hangi alanda olursa olsun üstün başarıya ulaşması gerektiğini belirten Prof. Dr. Eyüp Baş, “Öğrencilerimiz lisans eğitiminde kendilerine her zaman gerekli olan Arapça’yı ve buna ek olarak bir batı dilini en iyi şekilde öğrenerek kendilerini lisans sonrası eğitime hazır hale getirmelidirler. Bizim mezunlarımız elbette Diyanet ve MEB’de çalışma imkanı bulabilmektedir. Ancak benim her öğrencim için kişisel hedefim onların birer akademisyen olarak yetişmesini sağlamaktır. Sizlerin de bu doğrultuda lisans hayatınızı en iyi şekilde değerlendirmenizi bekliyorum.”dedi.

   Programın sonunda Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Demir, öğrencilere Arapça öğretiminde izleyecekleri metot ve öğrencilerden beklentilerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.

 •   Üniversitemiz Makina Kimya Endüstrisi Kurumu ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile SAYP Protokolü İmzaladı
  Etkinlik Üniversitemiz Makina Kimya Endüstrisi Kurumu ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile SAYP Protokolü İmzaladı
  Duyuru

           Üniversitemiz Makina Kimya Endüstrisi Kurumu ve Savunma Sanayii       Müsteşarlığı ile SAYP Protokolü İmzaladı

   Üniversitemiz 10 Eylül 2015 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Yahya Kemal Salonun’da düzenlenen tören ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Makina Kimya Endüstrisi Kurumu ile "Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP)" Protokolü imzaladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Üniversitemizi temsilen Mühendislik Fakültesi öğretim üyemiz Doç. Dr. Recep Çalın, Makina ve Kimya Kurumu Endüstrisi Kurumu'nu temsilen Zafer Pesen ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nı temsilen Deniz Demirci, birer sunu yaptılar.  Sunuların ardından konuşma yapan Rektörümüz Prof.Dr.Ekrem Yıldız, Üniversite sanayi işbirliğine son zamanlarda devletin de çok önem verdiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

        "Kırıkkale Üniversitesi, Sanayi Teknolojileri Bakımından Türkiye’nin Önde Gelen Üniversitelerinden Biri Olacak"

   “Üniversitelerin performansında üniversite sanayi işbirliği bağlamında ne yaptıkları, ne kadar SANTEZ projesi yürüttükleri, ne kadar dış kaynak proje ürettikleri, en önemli gösterge kabul ediliyor. Üniversiteler bildiğiniz gibi bir taraftan eğitime devam ederken diğer taraftan bilimsel çalışmalar yapıyorlar. Biz Kırıkkale Üniversitesi olarak son yıllarda Üniversite-Sanayii işbirliği çerçevesinde gerçekten büyük çalışmalar sergiliyoruz. Kırıkkale ili Makina Kimya Endüstrisi ile doğmuştur. Dolayısıyla Makina Kimya Endüstrisi'nin Savunma Sanayii'nin temelini oluşturması bizi Savunma Teknolojilerine ve Savunma Sanayi ile işbirliğine daha fazla yönlendirmiştir. Makina Kimya Endüstrisi son zamanlarda üniversite ile işbirliği açısından bizden fazla istek içindedir. Bu anlamda inanıyoruz ki Kırıkkale Üniversitesi, sanayi teknolojileri bakımından Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olacak.” Prof. Dr. Ekrem Yıldız, bu süreçte azimle çalışan personele göstermiş oldukları gayret için teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

            "Kendimizi Kırıkkale Üniversitesi'nin Mutfağı Olarak Görüyoruz"

   Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız‘ın konuşmasının ardından Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü İzzet Artunç yaptığı konuşmada “Makina Kimya Endüstrisi Kurumu, Savunma Sanayii'nin Türkiye’deki ilki ve lokomotifidir. Biz 1926’da başlayan parça parça kurulan ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Cumhurbaşkanı'nın öncülüğünde kuruldu. Bu süreç içinde sivil sanayiye öncülük yaptı. Ama biz kurulduğumuz anda yaptıklarımızla şu anda yaptıklarımızla fark var. Biz düşündüğümüzü gerçekleştirebilecek mühendislere ihtiyacımız var. Biz kendimizi Kırıkkale Üniversitesi'nin mutfağı olarak görüyoruz. Bundan dolayı üniversitemizden de yeni teknoloji üretebilen ve geliştirebilen mühendisler yetiştirmesini temenni ediyoruz.” İfadelerinde bulundu.

    "İki Kurumumuz Birbirini Daha İyi Tanıyarak, Daha iyi Teknolojiler Üretecek"

   Son olarak konuşma yapan Kırıkkale Valimiz Ali KOLAT Ülkemizin 35 yıldır bir terör mücadelesi içerisinde olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: “1990’lı yıllarda terörle mücadelede kullanılan mühimmat ve malzemenin büyük çoğunluğu ithal iken bugün kendi malzememizi kullanır hale geldik ve bu da yetmedi ihraç etmeye başladık. Bu anlaşma iki kurumumuzun birbirini daha iyi tanıyarak daha iyi teknolojiler üretmesini sağlar. Son zamanlarda yaşanan terör olayları neticesinde verilen şehitleri saygıyla anıyor ve üniversitemiz ve Makina Kimya Endüstrisi'ne başarıların devamını diliyorum.”

  Yoğun katılımın olduğu program, tarafların protokolü imzalaması ile son buldu.

Etkinlikler

Diğer Etkinlikler