Duyurular

 •   Taziye!!
  Etkinlik Taziye!!
  Duyuru

  Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi personeli İsmail YILDIRIM’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

  NOT: Cenazesi bugün (01 Ekim 2014 Çarşamba) öğle namazından sonra Hacılar Kasabası’ndan kaldırılacaktır.

 •   Sertifikalı Ücretsiz Hobi Kursları
  Etkinlik Sertifikalı Ücretsiz Hobi Kursları
  Duyuru

 •   TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TEÇEP 2015 Başvuruları
  Etkinlik TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TEÇEP 2015 Başvuruları
  Duyuru

 •   Üniversitemiz Personel ve Öğrenci Yemekhanesi Yer Değişikliği
  Etkinlik Üniversitemiz Personel ve Öğrenci Yemekhanesi Yer Değişikliği
  Duyuru

  29/09/2014 tarihinden itibaren Residorm Öğrenci Yurdu yanında bulunan merkez yemekhanemizde 1. ve 2. katlar öğrencilere hizmet verecektir.Akademik ve İdari personelimiz için ise BESYO binasının karşısında bulunan Personel Yemekhanesinde hizmet verilmeye devam edilecektir.

  Tüm personel ve öğrencilerimize duyurulur.

 •   Ulusal Aşı Bilimi Kongresi ve Çalıştayı
  Etkinlik Ulusal Aşı Bilimi Kongresi ve Çalıştayı
  Duyuru

 •   2014-2015 Öğretim Yılı Kısmi Zamanlı Öğrenci Alım İlanı
  Etkinlik 2014-2015 Öğretim Yılı Kısmi Zamanlı Öğrenci Alım İlanı
  Duyuru

  - Başvuru Şartları ve Alım Yapılacak Kontenjanlar

 •   Araçları ile Kampüs Alanına Giriş Yapmak İsteyen Öğrencilerimizin Dikkatine!!
  Etkinlik Araçları ile Kampüs Alanına Giriş Yapmak İsteyen Öğrencilerimizin Dikkatine!!
  Duyuru
  ÖĞRENCİ ARAÇ GİRİŞ PULU  İÇİN İSTENEN BELGELER
                                                  
  1- ÖĞRENCİ KİMLİK FOTOKOPİSİ
                                        
  2- ARAÇ RUHSAT FOTOKOPİSİ
   
  3- SÜRÜCÜ BELGESİ FOTOKOPİSİ
   
  4- ARAÇ KENDİ ÜZERİNE KAYITLI DEĞİLSE ARAÇ SAHİBİNİN 
  ÖĞRENCİNİN KULLANMASINA İZİN VERDİĞİNE DAİR DİLEKÇE
   
  5- ARAÇ GİRİŞ İSTEK FORMU (KIRIKKALE ÜNİ. GÜV. MÜD. SAYFASINDAN VEYA GÜVENLİK MÜD. DEN TEMİN EDİLEBİLİR)
   
  6- VAKIFLAR BANKASI KIRIKKALE ŞUBESİ   TR59 0001 5001 5800 7301 3433 04 NOLU HESABA  50 TL YATIRILDIĞINA DAİR BANKA DEKONTU (DEKONTTA ÖĞRENCİNİN ADI SOYADI YAZILI OLACAK)
   

  20 EKİM 2014 TARİHİNE KADAR ARAÇ GİRİŞ PULU ALMAYAN ÖĞRENCİLERİN ARAÇLARI ÜNİVERSİTEMİZ MERKEZ YERLEŞKESİNE ALINMAYACAKTIR.

 •   Makale Çağrısı
  Etkinlik Makale Çağrısı
  Duyuru

  - Makale Yazısı İçeriği

 •   3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı
  Etkinlik 3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı
  Duyuru

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve UGETAM’ın himayesinde gerçekleşecek olan 3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’na ilişkin bilgilere www.icsgistanbul.com adresinden ulaşılabilmektedir.

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Sağlıklı ve Güvenli Bir Okul, Beden ve Ruh Sağlığını Olumlu Yönde Etkiliyor
  Etkinlik Sağlıklı ve Güvenli Bir Okul, Beden ve Ruh Sağlığını Olumlu Yönde Etkiliyor
  Duyuru

  Sağlıklı ve Güvenli Bir Okul, Beden ve Ruh Sağlığını Olumlu Yönde Etkiliyor

  Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meral Saygun, "Çocuklar ve gençler bir yılın yarıdan fazlasını okulda geçirdiklerinden, sağlıklı ve güvenli bir okulun sağlanması, bu kişilerin beden ve ruh sağlığı gelişimini olumlu yönde etkileyecektir" dedi.

  Saygun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuğun sağlığının geliştirilmesi ve öğrenim başarısının artması için okullarda sağlıkla ilgili hizmetlerin geliştirilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

    Sağlıklı bir eğitim ortamının sağlanması için yapılması gerekenlere değinen Saygun, okullarda çok sayıda öğrencinin bir arada bulunduğunu ve öğrencilerin henüz bazı becerilerini gösterme yetilerinin gelişmemiş olması nedeniyle bulaşıcı hastalıkların görülmesi ve yayılmasının daha kolay olduğunu vurguladı.

  Saygun, okul döneminde başta solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere, temasla bulaşan hastalıklar ve döküntülü hastalıkların görülebileceğini dile getirdi.

  Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için bağışıklamanın yanı sıra başlıca önerileri sıralayan Saygun, şöyle devam etti:

  “Çocukların uygun temizlik alışkanlıklarını geliştirmelerini destekleyecek fiziksel altyapı sağlanmalıdır. Tuvaletler, yeterli havalandırma düzeneğine sahip, temiz, çocukların kullanımına uygun lavabolar, çocukların kullanabileceği nitelikte temizlik malzemesi, yeni sağlık riski oluşumuna izin vermeyecek türde kurulama malzemesi sağlanmalıdır. Yeterli ve temiz içme ve kullanma suyu sağlanmalıdır. Öğrencilere bulaşıcı hastalıklar ve temizlik konusunda eğitim verilmelidir. Okullarda bulaşıcı hastalıkların çıkması veya yayılmasını önleyecek, kapalı ortamların temizlik ve havalandırılması, erken tanı ve tedavinin sağlanması gibi önlemler alınmalıdır. Okullarda görevli eğiticiler ve diğer personel bu konuda uygun rol model olmalıdır.”

  Saygun, Türkiye'de  uygulanan bağışıklama programlarının  bağışıklama üst kurulunun önerileri doğrultusunda Sağlık Bakanlığınca belirlendiğini  ve okul aşılamalarının, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel müdürlüğünün genelgesi uyarınca yürürlükte olan aşı takvimi doğrultusunda uygulandığını belirtti.

  Okul çevresi kavramının çocuğun okul yaşamında karşılaştığı tüm fiziksel ve sosyal çevreyi kapsadığını anlatan Saygun, “Okul sağlığı ve güvenliği kavramı ise öğrenci ve çalışanların okula gitmek amacıyla evlerinden ayrılmalarından, gün sonunda evlerine dönene kadar gidiş gelişteki ulaşım güvenliği de içeren hizmetleri kapsamaktadır. Öğrencilerin ve çalışanların kendilerini rahat, güvende hissetmeleri ve okulda eğitim öğretimin devamı için uygun bir ortam oluşturulması okul çevre sağlığı hizmetlerinin temel amacını oluşturmaktadır” diye konuştu.

  Saygun, günlük yaşamlarının uzunca bir kısmını okullarında geçiren öğrenciler ve görevlilerin, okul çevre koşullarının bozuk olmasından olumsuz etkilendiklerini dile getirdi.

  Okul çevresinin öğrencilere örnek oluşturacak şekilde düzenlenmesinin, öğrencilerin olumlu yönde gelişimini sağlayacağını ifade eden Saygun, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Okul çağı özellikleri olan bir dönemdir. Çocuklar ve gençler bir yılın yarıdan fazlasını okulda geçirdiklerinden, sağlıklı ve güvenli bir okulun sağlanması, bu kişilerin beden ve ruh sağlığı gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Uygun sağlık alışkanlıkları ile donanmış, sağlığını korumayı ve geliştirmeyi bilen bir toplum yetiştirilebilmesi için, okul sağlığı hizmetleri büyük önem taşımaktadır."

 •   Kurbanlık Alımı ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Etkinlik Kurbanlık Alımı ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Duyuru

  Doç. Dr. Naim Deniz Ayaz Kurbanlık Alırken ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında Açıklamalarda Bulundu

    Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Naim Deniz Ayaz, yaklaşan kurban bayramında kurbanlık alırken ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili açıklamalarda bulundu.Kurbanlık hayvanların seçimi, kesimi ve sonrasında etlerin muhafazası ile ilgili uyulması gereken 3 temel kural olduğunu, bunların; hayvan sağlığı, hayvan refahı ve gıda hijyeni olduğunu belirtti.

    Kurbanlık hayvan seçiminde küçükbaş hayvanların bir yaşını, büyükbaş hayvanların ise iki yaşını tamamlamış olması ve gebe olmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. Ayaz, “Zayıf, sürünün gerisinde kalan, tüyleri mat ve karışık, donuk bakışlı, anormal hareketler sergileyen hayvanlar tercih edilmemelidir. Ayrıca, hayvanın gövdesinde veya burnunda akıntı veya ağzında aşırı bir salya bulunmamalıdır. Dışkısı sıvı olmamalı, idrarı saman renginde olmalıdır. Hayvanlar topallamadan 4 ayağının üstüne basarak durmalı ve yürüyebilmelidir. Öksürük ve hırıltı olmaksızın sessiz bir şekilde soluk alıp verebilmelidir. Seçilecek hayvanlar dişlerini gıcırdatmamalı, iniltisi bulunmamalı ve kambur durmamalıdır. Anormal bir şişliği, iltihap ve açık yarası bulunmamalıdır.” dedi.

  “Hayvanların Kesim Alanına Getirilmeleri Esnasında Dövülmesi, Eziyet Edilmesi Hayvanlarda Strese Neden Olur”

    Hayvanlar strese duyarlı canlılar olduğunu ve kesim öncesi ve esnasında yaşayacakları stresin ve yorgunluğun et kalitesini çok olumsuz etkileyeceğini dile getiren Doç. Dr. Ayaz, “Bu nedenle hayvan refahına dikkat edilmelidir. Hayvanların kesim gününe kadar alıştıkları ortamda ve sürü içerisinde kalmaları strese girmelerini önleyecektir. Eğer uzun yoldan gelmiş ise kesim öncesinde hayvanların yeterince dinlendirilmiş olmalarına dikkat edilmelidir. Hayvanlara yeterli yem ve su verilmesi son derece önemlidir. Hayvanların kesim alanına getirilmeleri esnasında aşırı yorulması, dövülmesi, eziyet edilmesi, acele ettirilmesi, kesilen diğer hayvanları görmeleri ve kesimin tek bir bıçak darbesi ile yapılamaması strese neden olur. Bu durum etin koyu, sert ve lezzetsiz olmasına ve etin daha çabuk bozulmasına yol açtığı gibi dinimizce de uygun değildir.” şeklinde konuştu.

   “Kesim İşlemi Mutlaka Ehil Kasaplar Tarafından Yapılmalıdır”

    Kesim işleminin mutlaka ehil kasaplar tarafından yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Ayaz, “Bu konuda karşılaşılan en önemli sorunlar, kesim yapanların kendilerini yaralamaları, hayvanlara gereksiz acı çektirilmesi ve kurban işleminin dini amacından uzaklaşmasıdır. Kesim esnasında hayvan gövdesi yere temas ettirilmemelidir. Kesim hijyeni açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus deri yüzeyinin ve bağırsak içeriğinin etlere temas ettirilmemesidir. Bu etlerin zararlı mikroorganizmalarla bulaşmasının önlenmesi açısından çok önemlidir. Bu noktada yapılan en sık hatalar kesimi yapan kişinin deriyi tuttuğu eliyle karkasa temas etmesi, bıçağın deriye silindikten sonra karkasın parçalanmasına devam edilmesi veya iç organların çıkarılması esnasında içeriğin karkasa bulaşmasıdır. ”dedi.

    Ülkemizde kasaplık hayvanların kesimi resmi veteriner hekim kontrolünde yapılmakta olduğunu ancak Kurban Bayramında istisnaların yaşandığını dile getiren Doç. Dr. Ayaz,  “Kesim işlemi bir veteriner hekim kontrolünde yapılmamışsa, hayvanın sağlıklı olup olmadığının tespitinde göğüs ve karın boşlukları ile buralarda bulunan organların kontrolü büyük önem taşımaktadır. Organlarda renk değişiklikleri, apseler, kistler, inci tanesi şeklinde beyaz oluşumlar önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Vatandaşlarımızın böyle şüpheli durumlarla karşılaşmaları halinde etleri tüketmeden önce, hayvan gövde ve iç organlarını birlikte bir veteriner hekime göstermeleri, ayrıca hastalıklı doku ve organları kendileri tüketmedikleri gibi evcil hayvanlarına da yedirmemelidirler. Eğer kesim bir mezbahada yapılmamış ise hastalıkların doğada yayılımının önlenebilmesi için bu organ ve dokuların en az 2 metre derinliğinde, vahşi hayvanların ulaşamayacağı derinlikte çukurlara gömülmesi ve üzerlerinin kireçle kapatılması gerekmektedir." dedi.

  “Kesim Sonrası Etlerin Nasıl Değerlendirileceği Et Kalitesi ve Gıda Hijyeni Açısından Önemlidir”

    Kesim sonrası etlerin nasıl değerlendirileceğinin, et kalitesi ve gıda hijyeni açısından önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Ayaz,  “Kesim sonrasında elde edilen kasların ete dönüşmesi için yaklaşık bir gün etlerin serin ve temiz bir ortamda bekletilmesi gerekmektedir. Bu süreden sonra etlerin tüketilmesi doğru olacaktır. Daha sonra etler pişirilebileceği gibi çiğ olarak da muhafaza edilebilir. Etler uzun süre saklanacak ise bir ailenin bir öğünde tüketebileceği kadar küçük porsiyonlara bölünerek buzdolabı poşetlerine konulup dondurulması gerekmektedir. Büyük parçalar halinde dondurulan etler, çözündürüldüklerinde bir defada tüketilemediğinden tekrar tekrar dondurma ve çözündürme işlemleri sonrası bozulabilmekte ve gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir.” şeklinde konuştu.

 •   Üniversitemizde Aday Memurların Eğitimi Başladı
  Etkinlik Üniversitemizde Aday Memurların Eğitimi Başladı
  Duyuru

                    Kırıkkale Üniversitesi’nde Aday Memurların Eğitimi Başladı

   Kırıkkale Üniversitesi’nde aday memurlara eğitimler verilmeye başlandı. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 2670 sayılı kanunla değişik 55. Maddesi ve 21.02.1983 tarihli ve 83/6061 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan “Aday Memurların Yetiştirilmesine İlişkin Genel Yönetmenlik” gereğince; Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde çalışan 49 aday memurun katıldığı ve 45 gün sürecek olan eğitime başlandı.

  “Yetki ve Sorumluluklarını Bilmeliler”

   Konuyla ilgili aday memurları ziyaret eden Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, “Devlet memuriyetine  “Aday memur” olarak başlamış bulunan personelimiz için mevzuat gereği yapılması gereken eğitimlere başladık.  Memuriyet hayatı mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülmekte olup memurlar yetki ve sorumluluklarını öğrenmeleri adına ilgili konularda müfredat hazırlanmış bulunmaktadır. Yeni görevlerinde başarılar ve kolaylıklar diliyorum.” dedi.

  Eğitimler Temel ve Hazırlayıcı Eğitim Olarak İki Bölümden Oluşmaktadır

   Aday memurlara Temel Eğitim kapsamında,  Atatürk ilkeleri, T.C. Anayasası, Devlet Teşkilatı, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu,  Yazışma ve Dosyalama Kuralları, Devlet Malını Koruma ve Tasarruf Tedbirleri, Halkla İlişkiler, Gizlilik ve Gizliliğin Önemi, İnkilap Tarihi, Milli Güvenlik Bilgileri, Haberleşme, İnsan Hakları ve Türkçe Dilbilgisi konularında, Hazırlayıcı Eğitimde ise; Kurum ve Kuruluşların Tanıtılması, Kurum ve Kuruluşların Görevleri,   Kurum ve Kuruluşlarla İlgili Mevzuat, Kılık Kıyafet, Kurum ve Kuruluşun diğer Kurumlarla İlişkileri ve Protokol, Aday Memurun Görevi İle İlgili Hususlar,  Kurum ve Kuruluşun Teşkilatı, Arşiv ve Arşivcilik, konularında eğitim verilecek.  Temel Eğitim ve Hazırlayıcı Eğitim sonunda sınav yapılacak.

   

 •   Üniversitemizde Değişime Dayalı İşbirliği Konulu Konferans Düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde Değişime Dayalı İşbirliği Konulu Konferans Düzenlendi
  Duyuru

  Üniversitemizde Değişime Dayalı İşbirliği Konulu Konferans Düzenlendi

   Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Değişime Dayalı İşbirliği: Katılımcı Kadın Araştırmalarının İncelenmesi (Collaborating Across Difference: An Examination of Participatory Women Research)” konulu konferans  düzenlendi. Kanada Ottowa Üniversitesi Sağlık, Göç ve Kadın Çalışmaları Enstitüsü Başkanı ve Antropolog Dr. Denise L. Spitzer’in konuşmacı olarak katıldığı programda Filipinli, Çinli, Tayvanlı, Somalili ve Hindistanlı  göçmen kadınlar üzerinde yapılan antropolojik çalışmalar, ve yöntemleri hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı.

   Bir araştırmacı konusunu araştırırken bazen problemi bulmakta ve bu probleme uygun çözüm yollarını araştırmasıyla ortaya koymaktadır diyen Dr. Denise L. Spitzer “Kimi zamanda araştırmaya konu olan katılımcılar problemi ortaya koymakta ve çözüm yollarını birlikte keşfetmektedir. Her iki durumda da karşılıklı gelişim ve değişim söz konusudur ve bu değişim hem göçmenleri hem de araştırmacıları geliştirmektedir.” dedi.

   Katılımcılar konferans sonrasında toplum temelli araştırmaya giden yolda nelerin yapılabileceği ve kadın araştırmalarının güçlükleri ve güçlü yönleri hakkındaki görüşlerle ilgili fikir alışverişinde bulundular.

   Program sonrasında Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Kocamış’ı ziyaret eden Dr. Spitzer, Kırıkkale Üniversitesi ile yapılacak ikili anlaşmalar hakkında paylaşımlarda bulundu.

   

 •   Üniversitemiz Mobil Gençlik Merkezi Tırı Soma'da
  Etkinlik Üniversitemiz Mobil Gençlik Merkezi Tırı Soma'da
  Duyuru

  ÜNİVERSİTEMİZ MOBİL GENÇLİK MERKEZİ TIRI SOMA'DA

   Üniversitemiz Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Birimi'nin organizesi ile yürütülen proje kapsamında olan, Mobil Gençlik Merkezi Tırı Manisa'nın Soma ilçesine geldi. Soma'da 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan facianın ardından hayatını kaybeden madenci çocuklarına Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülen proje kapsamında ilçeye gelen Mobil Gençlik Merkezi TIR'da sosyal ve ekonomik yönden dezavantajlı gençler, kurulan stantlarda 1 gün boyunca çeşitli sportif faaliyetler yapma, müzik aletleri kullanma imkanı buldu.

   Cengiz Topel Meydanına kurulan mobil Tırın spor aletleriyle spor yapan gençler gönüllerince eğlendi. Yürütülen bu projenin Koordinatörü Rüstem ORHAN, yaptığı açıklamada; "1 Ağustos 2014 yılında Kırıkkale Üniversitesi'nden yola çıkarak, iki aylık Türkiye turuna başladık. Bugün 44.ü günümüzde Somadayız. Soma'da elim olaydan dolayı gençlere sosyal, dezavantajlı gençlere erişmek amacıyla bu mobil gençlik merkezini taşıyoruz. Amacımız sadece sade Soma değil tüm Türkiye'deki ilçe ve köylerde sosyal yönden, ekonomik yönden dezavantajlı gençlere ulaşmak. Tırımız da sportif malzemeler mevcut. Futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi gibi bir çok etkinlik gibi bulunmakta ilçe meydanlarında belediyelerin tahsis ettiği alanlarda bu malzemeleri kuruyoruz. Bu çocukları gençlerin oynamasını sağlıyoruz. Bu sportif yönden değil, aynı zamanda sosyal yönden ve kültürel yönden de hitap ediyoruz. Karavanımızda onlara uyuşturucu ve sigara, aynı zamanda alkole yönelmemeleri gerektiği konusunda sunumlar, videolar, bakanlığın etkinliğinin neler olduğu bu tarz videolar izletiyoruz. Aynı zamanda onları Türkiye'de ilk defa 1 Ekim tarihinde yapılacak Türkiye gönüllü gençlik şurasına davet edeceğiz. Kırk tane gencimiz Türkiye'de bir senelik gönüllü gençlik vizyonunu belirleyecekler. Burada Gençlik Şurası düzenlenecek. Buraya gönüllü olmak isteyen tüm gençlerimizi bekliyoruz." diye konuştu.

   Gerçekleşen bu etkinlikle ilgili yer tahsisi için, Soma Belediye Başkan yardımcısı Sabır Tuna, yapılan bu faaliyetin ilçede isabetli bir yer edindiğini, bir nebze de olsun yaşanan bu maden olayından sonra çocukların yüzlerinin gülmesini sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, gerekse emeği geçen gönüllü öğrencilere teşekkür etti.

 •   Veteriner Fakültesinde Teknikerlerin Sertifika Sevinci
  Etkinlik Veteriner Fakültesinde Teknikerlerin Sertifika Sevinci
  Duyuru

                     Veteriner Fakültesinde Teknikerlerin Sertifika Sevinci            

   Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından gerçekleştirilen, Veteriner ve Laborant Sağlık Teknikerleri ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Teknikerlerinin katıldığı Müfredat Tamamlama ve Suni Tohumlama sertifika eğitimlerinin dokuzuncusu tamamlanmış ve başvuru sahipleri sertifikalarını almaya hak kazanmışlardır.

             Yeni Yönetmelik Çerçevesinde Teknikerler De Suni Tohumlama Yapabiliyor

   Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan 18 Aralık 2013 tarihinde çıkan “Suni Tohumlama, Tabii Tohumlama ve Embriyo Transferi Faaliyetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin yanı sıra Teknikerlere’de Suni Tohumlama yapma yetkisi verildiğini söyledi.

       Müfredat Tamamlama Eğitimi

   Teknikerlerin suni tohumlama sertifikası alabilmeleri için öncelikli olarak, müfredat tamamlama eğitimi adı altında 40 saatlik teorik ve uygulamalı suni tohumlama dersi almalarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirildiğine vurgu yapan Prof. Dr. Arıkan, bu tür faydalı eğitim hizmetlerini organize etmekten mutlu olduklarını söyledi.

                                                   Yoğun Talep

   Kursa yoğun talep olduğunu belirten Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Numan Akyol, teknikerler için kursların devam ettiğini, ayrıca Veteriner Hekimler ve Teknisyenler için de suni tohumlama kursları düzenleyeceklerini hatırlattı. Eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle tören sona erdi.

   

   

   

   

Etkinlikler