Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi
  Duyuru

  Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi

  Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Üniversitemiz Mavi Salon’da 14 Nisan 2015 Salı günü “Hz Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu bir panel düzenlendi.

  Düzenlenen panele Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Rektörümüz  Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Osman Çağlayan,  İl Müftüsü Bekir Gerek, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyeleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

  Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programın açılış konuşmalarını İl Müftüsü Bekir Gerek, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız ve Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız yaptılar.

  Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş’ın yaptığı panele geçildi. Panelde, Yrd. Doç. Dr. Adem Yıldırım “Fıkıh Açısından Birlikte Yaşama Ahlakı”, Yrd. Doç. Dr. Nurdane Güler  “Kur’an-ı Kerim Bağlamında Birlikte Yaşama Ahlakı”, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Yazıbaşı “Pedagojik Bakımdan Birlikte Yaşama Ahlakı”, Yrd. Doç. Dr. Ahmed Ürkmez “Hz. Peygamber (sav) ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu sunumlarını yaptılar.

             Ney taksimi ve Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Arş. Gör. Ömer Selimoğlu’nun verdiğini mini konserinde yer aldığı program davetlilere Kur’an-ı Kerim Meali ve gül dağıtılmasıyla sona erdi.

 •   1.Savunma Sanayi Sempozyumu'na Yoğun İlgi
  Etkinlik 1.Savunma Sanayi Sempozyumu'na Yoğun İlgi
  Duyuru

  1.Savunma Sanayi Sempozyumu'na Yoğun İlgi

   Üniversitemiz Mavi Salon'da 9 Nisan 2015 tarihinde 1. Savunma Sanayi Sempozyumu'nun açılış töreni yapıldı. Törene Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Kırıkkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Üniversitemiz Rektörü Ekrem Yıldız, İl Jandarma Alay Komutanı Harun Karabulut, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü İzzet Artunç, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekrem Gök, Fakülte Dekanları, Yüksek Okul ve Enstitü Müdürleri, davetliler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

   Açılış konuşmasını, Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız'ın yaptığı törende,   Makina Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü İzzet Artunç, Vali Ali Kolat, Kırıkkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Dairesi Teknoloji Yönetimi Grup Müdürü Deniz Demirci, konuşma yaptılar.

   Sempozyum düzenleme kurulu başkanı Doç. Dr. Recep Çalın ise bilimsel programın açılış konuşmasında  "Kırıkkale bilindiği üzere savunma sanayi kuruluşlarının yoğun olarak yer aldığı, savunma sanayine yönelik Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ nin oluşturulduğu ve Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’ ne bağlı Savunma Teknolojileri Anabilim dalında yüksek lisans programının bulunduğu bir ilimizdir.
  Kırıkkale Üniversitesinde düzenlemekte olduğumuz sempozyum ile ülkemizdeki 'Savunma Sanayi' temsilcilerinin bir araya gelmesi, savunma teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmalarının ve üniversite-sanayi işbirliğini içeren bildirilerin, ulusal stratejilerin,  politikaların ve ülkemiz için yeni önceliklerin tartışmaya açılmasını amaçladık. Ayrıca, Kırıkkale İlimizde, Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (KİOSB) ve Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde yer alan Teknopark’ın katılımcılara ve kamuoyuna tanıtılması ve olası işbirliklerinin geliştirilmesine yönelik olarak sempozyumun ilgili sanayi kuruluşlarının istek ve önerileri doğrultusunda geliştirilmesi sağlandı. Ayrıca Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde kurulmasını planladığımız savunma teknolojileri laboratuarını proje haline dönüştürdük. Sempozyumun ülkemize , bölgemize ve üniversitemize hayırlı olması temenni ediyorum." dedi.

   Türkiye'nin farklı üniversitelerinden ve yurt dışından olmak üzere 200'ün üzerinde araştırmacı ve akademisyenin katıldığı yoğun ilgi gören sempozyumda Savunma Sanayi alanında bilimsel çalışmalar tartışmaya sunuldu. Ayrıca savunma teknolojileri alanında 50 sözlü sunum gerçekleştirildi ve  38 poster çalışması yer aldı.

 •   "Kütüphanede Selfie Check in" Kazananları Belli Oldu
  Etkinlik "Kütüphanede Selfie Check in" Kazananları Belli Oldu
  Duyuru

  "Kütüphanede Selfie Check in" Kazananları Belli Oldu

   Kırıkkale Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, 51. Kütüphane Haftası kapsamında “Kütüphanede Selfie Check in ” isimli bir fotoğraf yarışması düzenledi.

   Merkez Kütüphanemizde düzenlenen fotoğraf yarışması ile okuyucu kitleye ulaşmak ve toplumsal farkındalık yaratmak hedeflendi. Düzenlenen fotoğraf yarışması ile öğrencilerimiz hayal güçlerini kullanarak gelişen kütüphane ve kütüphane hizmetlerinin yansımalarını anlatan selfie çekimi yaptılar.

   Kırıkkale Üniversitesi ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımına açık olarak yapılan yarışmada, yarışmacılar en fazla üç eserle yarışmaya katılabildi. 9-30 Mart 2015 tarihleri arasında fotoğraf kabulü gerçekleştirilen yarışmada yer alan eserler jüri tarafından sanatsal ve teknik özellikleri incelenerek değerlendirildi. 1 Nisan 2015 tarihinde sonuçların ilan edilmesinin ardından, birinci Gizem Kunt (Hukuk Fakültesi), ikinci Şeyma Erişen (Fen-Edebiyat Fakültesi), üçüncü Pınar Ezgi Çelikgil'e (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) jüri üyeleri tarafından hediye kitap çeki verildi.

 •   Öğrencilerimiz Ülke Ekonomimizi Konuştu
  Etkinlik Öğrencilerimiz Ülke Ekonomimizi Konuştu
  Duyuru

  Öğrencilerimiz Ülke Ekonomimizi Konuştu

   Üniversitemiz Akademik İnovasyon Topluluğu tarafından 31 Mart 2015 tarihinde Yahya Kemal Salonu'nda "Ülkemizde Ekonomi" konulu bir konferans düzenlendi. Programa Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Arzu Yılmaz ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Levent Aydın konuşmacı olarak katıldı.

   Konuşmacı Arzu Yılmaz'ın “Türkiye Ekonomisi Genel Analizi” konusunda yaptığı sunumda aktardığı bilgiler,  Doç. Dr. Levent Aydın'ın “Petrol, Faiz ve Döviz Kuru” başlığını taşıyan konuşması ile  tamamlandı. Program sonunda öğrencilerin yönelttiği sorular, konuşmacılar tarafından cevaplandı. Soru- cevap bölümünden sonra Topluluk Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Sara Onur'un konuşmacılara plaketlerini takdim etmesi ile son buldu.

   

 •   Üniversitemiz TEKNOKENT'in İlk Genel Kurulu Yapıldı
  Etkinlik Üniversitemiz TEKNOKENT'in İlk Genel Kurulu Yapıldı
  Duyuru

  Üniversitemiz TEKNOKENT'in İlk Genel Kurulu Yapıldı

   Üniversitemiz TEKNOKENT'in ilk Genel Kurul Toplantısı 31 Mart 2015 tarihinde Üniversitemiz ev sahipliğinde yapıldı.

   Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış başkanlığında yapılan TEKNOKENT Genel Kurulu'na, TÜBİTAK Genel Sekreter Yardımcısı Cahit Şahin Bulut, Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin, Savunma Sanayi Müsteşarlığı İnşaat Varlık Yönetimi Müdürü Muhsin Tamer Özdemir, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Temsilcisi Dilek Deva, Makina Kimya Endüstrisi Mühimmat Fabrika Müdürü A. Sait Altıntaş, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Varlı, Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Dinç ve Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Battal Doğan katıldı.

   Üniversite- Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan TEKNOKENT'in geçici prefabrik binasında, kiralık 10 ofis ile hizmete açılacağını belirten TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Kocamış, "Üniversitemiz Teknoloji Bölgesi Yönetimi Anonim Şirketi'nin Pay Sahipleri ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile yapılan bu ilk Genel Kurul'da, TEKNOKENT ile ilgili kuruluşundan itibaren geçen 1 yıllık süreç değerlendirildi ve 2015 yılı içinde yapılması hedeflenen projeler görüşüldü. Bunlardan ilki ve en önemlisi TEKNOKENT binamızın projesi, inşaatı gibi ayrıntılar ele alındı. Ülkemizin ve Kırıkkalemizin ekonomik olarak gelişimine katkı sağlayacak TEKNOKET binamızın inşaatına yaz aylarında başlamayı planlıyoruz." diye konuştu.

 •   Üniversitemiz Sayokan Topluluğu Türkiye Şampiyonası'ndan 12 Madalya İle Döndü
  Etkinlik Üniversitemiz Sayokan Topluluğu Türkiye Şampiyonası'ndan 12 Madalya İle Döndü
  Duyuru

  Üniversitemiz Sayokan Topluluğu Türkiye Şampiyonası'ndan 12 Madalya İle Döndü

   Üniversitemiz Sayokan Topluluğu, 21 Mart 2015 tarihinde Ankara'da düzenlenen Sayokan Bagatur Oyunları Türkiye Şampiyonası'nda 5 Altın, 3 Gümüş ve 4 Bronz madalya kazandı.

   Çanakkale Şehitleri Bagatur Oyunları (Sayokan Türkiye Şampiyonası), Çanakkale Savaşı'nda İstiklal uğruna canlarını vererek, bugünkü Türkiye'yi bizlere armağan eden şehitlerimizi, Sayokan'ın kuruluşu olan 18 Mart 1999 yılını ve Türklerin "Yeni Gün" (nevruz) bahar bayramının anlamı için düzenlendi.

   Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Üniversitemiz Sayokan olarak katılan 23 öğrenciyi makamında kabul ederek, başarılarından dolayı öğrencileri tebrik etti. Sayokan'ın ata sporumuz olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Yıldız, öğrencilere günün anısına hediye vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

 •   Üniversitemizde Hizmet İçi Eğitime Başlandı
  Etkinlik Üniversitemizde Hizmet İçi Eğitime Başlandı
  Duyuru

   Üniversitemizde Hizmet İçi Eğitime Başlandı

   Üniversitemizde 2015 yılı Hizmet İçi Eğitimlerinin ilki, 1 Nisan 2015 tarihinde  Rektörlük Eğitim Salonu'nda gerçekleştirildi. Genel Sekreter Yardımcımız Mehmet Yılmaz'ın açılış konuşması ile başlayan program, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Cihat Kartal'ın "Beden Dili Kullanımı" konulu dersi ile devam etti.

   Daire Başkanları, Fakülte, Yüksekokul ve Enstitü Sekreterlerinin katıldığı eğitim programında, Yrd. Doç. Dr. Cihat Kartal, 'Mesaj Türleri', 'Beden Dili ve İletişim', 'Yaş, Cinsiyet ve Kültürel Farklılıklar' başlıkları çerçevesinde beden dili kullanımının iletişim kurmadaki önemini anlattı.

   3 Nisan 2015 tarihinde ise Yahya Kemal Salonu'nda Öğrenci İşleri Daire Başkanı Ferhat Celen tarafından, akademik birimlerin öğrenci işleri bürolarında çalışan 44 personele "Öğrenci İşleri Temel Eğitim Programı" anlatıldı. Celen konuşmasında Üniversitemizin genel bir tanıtımını yaparak eğitim alan personele, yapılacak işlerde en çok faydalanılan kanun ve yönetmelikler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Soru cevap şeklinde devam eden eğitimde özellikle otomasyon sistemi hakkında yöneltilen sorular cevaplandırıldı.

   21 Mayıs 2015 tarihine kadar devam edecek olan "Hizmet İçi Eğitim Programı" kapsamında 'İletişim Kurma Becerileri', 'Zaman Yönetimi', 'Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar', 'İnsan Kaynakları' gibi dersler öğretim üyelerimiz ve konusunda uzman idari  personelimiz tarafından katılımcılara verilmekte.

 •   Güzel Sanatlar Fakültemizden “Öğrenci Çalışmaları Sergisi”
  Etkinlik Güzel Sanatlar Fakültemizden “Öğrenci Çalışmaları Sergisi”
  Duyuru

  Güzel Sanatlar Fakültemizden “Öğrenci Çalışmaları Sergisi”

   Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nün düzenlediği “Öğrenci Çalışmaları” isimli serginin açılışı 01 Nisan 2015 tarihinde Merkez Kütüphanemiz Sergi Salonu’nda yapıldı.

   Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ayşe Güler, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Gencer, Yrd. Doç. Dr. Şuayyip Yücel ve Yrd. Doç. Dr. Hüda Sayın Yücel tarafından hazırlanan sergi açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Osman Çağlayan ve Prof. Dr. Hakan Kocamış, Fakülte Dekanları, akademik ve idari personel, öğrenciler ve öğrenci aileleri katıldı.

   Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nün öğrencilerin sanatsal yaratıcılıklarını ve bireysel yeteneklerini geliştirmeleri için her dönem “Öğrenci Çalışmaları Sergisi” düzenlemektedir. Bu kapsamda hazırlıkları tamamlanan “2015 Bahar Dönemi I. Sınıf Temel Sanat Eğitimi ve I. II. II. Sınıf Desen Dersi Öğrenci Çalışmaları” adlı resim sergisi 01-14 Nisan tarihleri arasında K.Ü. Merkez Kütüphane Sanat Galerisi’nde sergilenecektir.

   14 Nisan 2015 tarihine kadar sürecek sergide iki tema başlığında ve farklı tekniklerde çalışmalar yer alıyor. İlk başlık, Temel Tasarım olmak üzere öğrencilerin doğayı, yaşam çevresini, nesneleri ve sanat eserlerini kaynak olarak ele alarak, gözlem-analiz-sentez sistematiği içinde yorumlamaya çalıştığı çalışmalardan oluşmakta. İkinci başlık altında ise füzen, pastel, desen kalemi, çini mürekkebi, sulu boya ve pastel boya gibi malzemelerle; canlı ve cansız modelden, somut etütler, araştırma ve kroki çalışmaları, çizginin mekanı belirleyen sanatsal bir araç olarak kullanılmasını amaçlayan çalışmalar sergilenmektedir.

   14 Nisan 2015 tarihine kadar devam edecek olan “Öğrenci Çalışmaları Sergisi” Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi Sergi Salonu’nda tüm sanatseverlerin ziyaretlerine açık olacak.

 •   Üniversitemizde “Mültecilik” Konulu Konferans Düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde “Mültecilik” Konulu Konferans Düzenlendi
  Duyuru

  Üniversitemizde “Mültecilik” Konulu Konferans Düzenlendi

   Üniversitemiz Sosyal Politikalar Topluluğu tarafından Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Dış İlişkiler Kurulu Başkanı Av. Dilara Yurtseven’in katıldığı “Mültecilik” konulu bir konferans düzenlendi. Kocatepe Salonu’nda 25 Mart Çarşamba günü gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını Üniversitemiz Fatma Şenses Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Sosyal Politikalar Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Karakaya yaptı. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Dış İlişkiler Kurulu Başkanı Av. Dilara Yurtseven’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta, mültecilik kavramı ve mültecilerin yaşadığı sorunlar ele alındı. Av. Dilara Yurtseven, mültecilerin eğitim, iletişim, barınma ve sosyal yaşam konularının en temel sorunlar olduğunu ve çözüme kavuşturulmasının önemini anlatırken hem insani hem de hukuki açıdan sorunları ve çözüm önerilerini paylaştı.

   Programın sonunda Fatma Şenses Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Sosyal Politikalar Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Karakaya, Av. Dilara Yurtseven’e katılımlarından dolayı plaketini takdim etti.

Etkinlikler

Diğer Etkinlikler