Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Üniversitemiz "TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi" Belgesi Aldı
  Etkinlik Üniversitemiz "TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi" Belgesi Aldı
  Duyuru

      Üniversitemiz "TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi" Belgesi Aldı

   Üniversitemiz 28 Ağustos 2015 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Yahya Kemal Salonun'da düzenlenen törende Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz tarafından TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi aldı.

                     TSE Listesinde Yer Alan 26. Üniversiteyiz

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda konuşma yapan Kalite Geliştirme ve Yönetim Birimi sorumlusu Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Kırıkkale Üniversitesi ile TSE arasındaki yapılan çalışmaları anlattı. Süreç kapsamında başarılı çalışmaların yapıldığını belirten Yılmaz, Kalite Geliştirme ve Yönetim Birimi'ni Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış ve 2 personelle birlikte kurduklarını belirterek, "Kalite yolculuğundaki sürecimizi belirlemek için araştırmalarda bulunduk ve bu araştırmalarda özel sektörden birçok firma, dernek, vakıf bize bu belgeyi verebileceklerini ve hatta satın alabileceğimizi söylediği halde biz belge alma niyetinde değildik; sistem kurma, yönetim sistemimizi geliştirme gayretindeydik. Bu nedenle bu işin en iyisi olan dünyanın en eski standart kuruluşu TSE ile çalışmaya karar verdik." diye konuştu. Süreçle ilgili bilgilendirmelerde bulunan Yılmaz, Kırıkkale Üniversitesi'nin TSE listesinde 26. sırada yer aldığını belirtti.

    "Bu Kaliteli Sistem Kırıkkale Üniversitesin'de Kapsamlı Bir Şekilde Gerçekleşti"

   TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz konuşmasında bu kaliteli sistemin Kırıkkale Üniversitesi'nde kapsamlı bir şekilde gerçekleştiğini görmenin mutluluk verici bir gelişme olduğunu belirterek ISO 9001 sisteminin esasında menşeinin ABD olduğunu ancak geliştirilmesinin Japonlar tarafından yapıldığını söyledi. Korkmaz, ISO 9001'in yalın üretim yaklaşımının bir aracı olduğunu vurgulayarak, "En önemli mücadele ettiği unsur israftır. Zamanı öldüren ne varsa bunu bertaraf eder. Bu israf üzerinden hareket ederek sistemi geliştirmişler" dedi.

   Korkmaz, TSE Türkiye’nin milli kuruluşu olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "TSE hem yurt içinde hem de uluslararası ortak dili yurt içine transfer etmek için uluslararası olan standartları Türkiye’ye getirip, yerleştirip üniversite gibi kurumlar da dahil olmak üzere üretim yapmak amacı taşıyan kurumlara bu belgeleri verir. TSE için üniversitelerin yönetim sistemlerine ve standartlara ilgi duyması son derece önemlidir." Korkmaz, bu anlamda Kırıkkale Üniversitesi'nde yapılan çalışmaların oldukça kapsamlı olduğunu görmenin mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

      "İşleri Kaliteli Yaptığımız Her Zaman Geleceğe Emin Adımlarla İlerliyoruz"

   Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, çağımızda bilgi teknolojilerinin geliştiği ve hızla değiştiğini vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti: "Artık ülkemizin her ilinde üniversiteler var. Üniversiteler; eğitim, öğretim ve araştırma geliştirme çerçevesinde iddialı ve bu iddialı üniversiteler arasında ciddi bir rekabet ortamı var. Üniversitemiz de bu rekabet ortamında kendini sürekli geliştiren ve yenileyen eylemlere ihtiyaç duyuyor. Bunlar olmasa dahi biz insana hizmet veren bir kurumuz. İşlerimizi düzgün, kaliteli bir standartta yapmamız gerekli. Burada işi benimsemek çok önemli ve bu işi hepimizin birlikte başarmamız gerekiyor. Bizim felsefemiz insanı yaşat ki; devlet yaşasın anlayışıdır. İşleri düzgün ve kaliteli yaptığımız her zaman geleceğe daha emin adımlarla ilerliyoruz demektir. Üniversitemize eğitim için gelen öğrencilere en iyi hizmeti sunmalıyız ki, kapımızdan memnun ayrılsınlar.” Rektör Prof. Dr. Yıldız, bu süreçte azimle çalışan personele göstermiş oldukları gayret için teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

                "Üniversite Hizmet Kalitesi Olarak İyi Bir Noktada"

   Son olarak konuşma yapan Vali Ali Kolat TSE'nin gerçekten önemli bir kuruluş olduğunu belirterek Kırıkkale Üniversitesinin de hizmet kalitesi olarak iyi bir noktada olduğunu vurguladı. Kırıkkale Üniversitesi'nin diğer birçok kuruma örnek olacak şekilde bu hizmete talip olduğunu ve bu belgeyi aldığını söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: "Bu ilimiz açısından son derece önemli, bizim üniversitemizle bir çok alanda işbirliğimiz var. Bu kaliteli hizmet başka alanlarda işbirliği yaptığımız kurumlara da yansıyacak. Ayrıca bünyemizde çalışan çoğu birim de bu belgeye talip olacak. Bu belgenin hem üniversitemize hem ilimize hem de bu hizmeti alan personelimize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

   Konuşmaların ardından TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız'a TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi'ni takdim etti. Program fuaye alanında düzenlenen kokteyl ile son buldu.

 •   Kırıkkale Üniversitesi 3 Boyutlu Silah Prototipi Yapıyor
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi 3 Boyutlu Silah Prototipi Yapıyor
  Duyuru

                Kırıkkale Üniversitesi 3 Boyutlu Silah Prototipi Yapıyor 

   Kırıkkale Üniversitesi Makine ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bozdemir'in yürütücülüğünü yaptığı “Silah Mekanik Sistemleri İçin 3 Boyutlu Eğitim Modelleri Geliştirilmesi” isimli proje ile 3 Boyutlu silah tasarımı, prototip imalatı ve silahlar için eğitim uygulamaları yapılmaya başlayacak. Kırıkkale Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeler (BAP) birimi tarafından desteklenen projenin uygulamasında günümüz teknolojisinin en popüler araçlarından biri olan 3D yazıcılar kullanılacak.         

       "Tüm Projelerimizi Kendi İmkanlarımızla Üç Boyutlu Üretebiliyoruz" 

   Konu hakkında bilgi veren, proje yürütücüsü Doç. Dr. Mustafa Bozdemir, üç boyutlu yazıcılar kullanılarak, sağlık, biyomedikal,  mekatronik ve savunma teknolojileri gibi bir çok alanda yenilikçi tasarımlar ve prototipler üretilebildiğini söyledi. Doç Dr. Bozdemir, "Bilgisayar ortamında tasarladığımız ve hesaplarını yaptığımız tüm projelerimizi kendi imkanlarımızla üç boyutlu olarak burada üretebiliyoruz. Özellikle MKE Fabrikaları ile Kırıkkale Üniversitesi arasında yapılabilecek Ar-Ge ve Lisansüstü çalışmalarda başarılı işler yapabileceğimizi umuyorum. 3D yazıcılar ile prototip üretim çalışmalarını da laboratuvarımızda yaparak hem zaman kaybının hem de maddi kayıpların önüne geçtik. Her üniversitede olmayan bu teknolojinin zamanla tüm üniversitelerde kullanımı artacaktır. İlerleyen zamanda çelik ve sert metal 3D baskı tekniğinin de sayın Rektörümüzün desteği ile üniversitemize getirilmesi için gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.    

     "Laboratuvar Üniversitesi-Sanayi İşbirliğinde Etkisini Göstermeye Başladı" 

   Bilimsel araştırma projelerine destek veren Kırıkkale Üniversitesi, bünyesindeki akademisyenlerin gerek TÜBİTAK kurumuna sunduğu projelerle gerekse BAP alt yapısıyla hızla zenginleştiğini belirten Doç. Dr. Bozdemir, ilerleyen zamanlarda Kırıkkale Meslek Yüksekokulu bünyesinde oluşturulmakta olan üç boyutlu tasarım laboratuvarı ile özellikle sağlık, biyomedikal, otomotiv, biyomekanik, mekatronik ve savunma teknolojileri konusunda Ar-Ge faaliyetleri yürütülebileceğini belirtti.

   

   

   

   

   

 •   İslami İlimler Fakültemizin Ortağı Olduğu AB Projesi'ne Destek
  Etkinlik İslami İlimler Fakültemizin Ortağı Olduğu AB Projesi'ne Destek
  Duyuru

              İslami İlimler Fakültemizin Ortağı Olduğu AB Projesi'ne Destek

   İslami İlimler Fakültemizin ortak olduğu ‘Dezavantajlı Gruplarla İlgili Kurumlarda Manevi Bakım ve Psiko-Sosyal Bakım Uygulamalarının İncelenmesi’ isimli proje Ulusal Ajans'a başvurulan 492 proje içinde ilk 10'da yer alarak 59.390,00 Euro hibe almaya hak kazandı.

   İslami İlimler Fakültesi öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. F. Zeynep Belen ve Valilik Proje Uzmanı Dursun Açıkgül tarafından Ulusal Ajans’a sunulan “2015 Yılı Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği”kapsamında başvurdukları proje kabul edildi. Bu kapsamda İslami İlimler Fakültemizin de ortak olduğu ‘2015-1-TR01-KA104-020427 Dezavantajlı Gruplarla İlgili Kurumlarda Manevi Bakım ve Psiko-Sosyal Bakım Uygulamalarının İncelenmesi’ isimli proje desteklenmeye değer 10 proje içinde yer aldı.

   Projenin yürütücülüğünü yapacak İslami İlimler Fakültesi öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Zeynep Belen; proje kapsamında çocuklar, gençler, kadınlar, yaşlılar, engelliler gibi dezavantajlı grupların entegrasyonu ve fırsat eşitliğine yönelik Avrupa uygulamalarının yerinde görülerek, ülkemizdeki dezavantajlı gruplar ile ilgili kurumların yetişkin eğitimi personelinin yeterliliklerinin geliştirilmesini amaçladıklarını belirtti.

   Yrd. Doç. Dr. Belen, projenin uzun vadede dezavantajlı grupların sosyal entegrasyonu, psikolojik sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, manevi bakım hizmetlerindeki gelişmelerin yerel, bölgesel ve ulusal platformlarda ülkemize yansıtılması açısından faydalı olacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Projemizin en önemli amacı Türkiye’de yeni bir uygulama olan fakat AB ülkelerinde yıllardır uygulanan manevi bakım (spuritialcare) uygulamasına yönelik katılımcıların farkındalıklarının, mesleki bilgi ve becerileri artması yönündedir. Bunun yanı sıra dezavantajlı grupların manevi, psiko-sosyal bakımlarına dair elde edilen veriler raporlaştırılacak ve proje çıktısı olarak dergi basılacaktır. Proje çıktılarının yaygınlaşması için sempozyum, panel gibi etkinlikler düzenlecek ve konsorsiyum üyelerinin web sayfasında proje sonuçları yer alacaktır."

   Proje çerçevesinde İspanya, Almanya ve Macaristan’da proje konusu ile ilgili iki haftalık çalışma ziyaretleri gerçekleştireceklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Belen, projede engelli katılımcıların olacağını ve kadın katılımcılara öncelik verileceğinin altını çizdi.

 •   Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı TEKNOKENT'imizi Ziyaret Etti
  Etkinlik Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı TEKNOKENT'imizi Ziyaret Etti
  Duyuru

          Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı TEKNOKENT'imizi Ziyaret Etti
   Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Üniversitemiz TEKNOKENT'i ziyaret etti.
   Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan'ın Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız'ı makamında ziyaret etmesinin ardından, Rektör Yardımcımız Kırıkkale Üniversitesi TEKNOKENT  Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Kocamış, Kırıkkale Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin ve Yapı İşleri Daire Başkanımız Ertuğrul Ateş; Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan'ı geçici prefabrik binasında konuşlandırılan TEKNOKENT'e götürerek, bilgilendirmelerde bulundular.
   Rektör Prof. Dr. Yıldız, Eylül ayı içerisinde inşaat ihalesi yapılması planlanan yeni TEKNOKENT projesinin tamamlanması için yoğun çaba sarf edildiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: "5.500 m² kapalı alana sahip toplam 35.000 m² araziye kurulacak olan  TEKNOKENT binamızın projesi Sanayi Bakanlığı'nda projeyi inceleyen mimarlar tarafından da oldukça beğenilmiştir. TEKNOKENT'imiz Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde oldukça önem arz etmektedir. Şu anda kullanılan mevcut prefabrik binamızda 10 adet ofis girişimciler tarafından kısa sürede kiralanmıştır. Yine Üniversitemizden 2 öğretim üyemizin ortak olduğu şirketler faaliyetlerini sürdürmektedir. Binamızın inşaatı tamamlandığında ise Üniversitemiz TEKNOKENT'i 80 adet firma ve bu doğrultuda çalışana ev sahipliği yaparak yeni bir merkez aynı zamanda yaşam alanı olacaktır."
   Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan da aldığı bilgiler sonucunda inşaat sürecinin hızlanmasına dair memnuniyetini dile getirerek, yeni TEKNOKENT projesinin Kırıkkale Üniversitesi ve Kırıkkale'ye önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

 •   Eğitim Fakültemizden TÜBİTAK Destekli 2 Yeni Proje
  Etkinlik Eğitim Fakültemizden TÜBİTAK Destekli 2 Yeni Proje
  Duyuru

                      Eğitim Fakültemizden TÜBİTAK Destekli 2 Yeni Proje

   Eğitim Fakültemiz öğretim üyeleri tarafından  yürütülecek olan 2 proje daha TÜBİTAK 2229 Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu.

   Prof. Dr. Uğur Sarı'nın yürüteceği “Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) Temelli Sorgulayıcı Öğretim Becerilerinin Geliştirilmesi” isimli proje 7-11 Eylül tarihleri arasında Eğitim Fakültesi'nde gerçekleştirilecek.

   Üniversitemiz tarafından 2015 Şubat ayında ilki gerçekleştirilen projenin ikincisi 16 farklı üniversiteden, Fen Bilgisi öğretmen adayları katılacak. Proje etkinliklerinde, 6 farklı üniversiteden öğretim üyelerinin katkılarıyla, öğretmen adaylarının sorgulayıcı öğrenme ortamında yeni teknolojileri etkin kullanabilme becerilerinin kazandırılması planlanmakta.

   TÜBİTAK'ın desteklemeye değer bulduğu “Öğretmen Adaylarına Yönelik Web 2.0 Araçlarının İncelenmesi ve Öğrenme Ortamlarında Kullanımı”isimli ve Eğitim Fakültesi'nde yapılacak bir diğer proje de Doç. Dr. Erman Yükseltürk tarafından yürütülecek. 14-18 Eylül tarihleri arasında, web.2.0 araçları ve öğrenme ortamında kullanımı üzerine düzenlenen projeye Eğitim Fakültelerinden 3 ve 4. sınıf öğrenciler katılacak. Bilimsel içerikli çalışmalarda başarılara imza atan Üniversitemiz; Fen, Sağlık ve Mühendislik Bilimleri'nin yanı sıra Sosyal Bilimler alanında da projeler üretmeye devam ediyor.

 •   Üniversitemiz Personeli ve aileleri İstanbul, Edirne ve Çanakkale’yi gezdi
  Etkinlik Üniversitemiz Personeli ve aileleri İstanbul, Edirne ve Çanakkale’yi gezdi
  Duyuru

       Üniversitemiz Personeli ve aileleri İstanbul, Edirne ve Çanakkale’yi gezdi

   Üniversitemiz personeli ve aileleri için İstanbul, Edirne ve Çanakkale’nin tarihi ve turistik yerlerini kapsayan bir gezi düzenlendi.

   Sağlık Kültür ve Spor Dairesi çalışanları tarafından düzenlenen geziye aileleri ile birlikte katılan personelimiz 3 gün süre ile hem tarihi güzellikler karşısında büyülendi hem de ülkemizin en güzel şehirlerinin turistik mekanlarının keyfini çıkarma imkanı buldu.

   Kırıkkale Üniversitesinde ilk defa yapılan bu organizasyonun ilk durağı İstanbul idi.  İstanbul’da sabah namazlarını Eyüp Sultan Camiinde kılan gezi kafilesi tarihi yarımadada bulunan cami ve müzeleri gezme fırsatı buldu.  Boğazın eşsiz güzelliklerini yaptıkları boğaz turu ile keşfettiler. Ülkemizin incisi İstanbul’dan üzülerek ayrılan kafile Osmanlı Devletinin ikinci başkenti olan Edirne’ye geçerek konakladı. Edirne’de Selimiye Camiini ve şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdikten sonra da son olarak Çanakkale’ye doğru yola çıktı. Çanakkale’yi, Çanakkale Boğazını ve Çanakkale Şehitliğini rehberlerin mihmandarlığında gezerken duygu dolu anlar yaşadılar. 

   Gezinin sonunda ise personelimiz geziyi düzenleyenlere ve Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız’a teşekkür ederek memnuniyetlerini belirtti.

 •   TEKNOKENT'e Büyük İlgi
  Etkinlik TEKNOKENT'e Büyük İlgi
  Duyuru

                                          TEKNOKENT'e Büyük İlgi

   Kırıkkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde konuşlandırılan geçici prefabrik binasındaki 10 adet ofis, girişimciler tarafından çok kısa sürede kiralanarak faaliyetlerine başladı.

  TEKNOKENT'te bulunan Yazılım, Savunma Sanayi, Gıda, Kimyasal, Elektrik-Elektronik, Makine tasarım alanlarında çalışan firmaların 5'inde Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyeleri danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca 2 adet ofiste yine Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyelerinin ortak olduğu şirketler faaliyetlerini sürdürmektedir.
   
                                   "80 Şirket Faaliyet Gösterebilecek"

   Girişimcilerin Kırıkkale Üniversitesi TEKNOKENT'e gösterdikleri ilgiden memnuniyetini dile getiren Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı, TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Kocamış, "Mayıs ayında yapmış olduğumuz ilk Genel Kurul Toplantısında da sözünü ettiğimiz, geçici prefabrik binada hizmete başlayan 10 ofis, Kırıkkalemizin ekonomik olarak gelişimine katkı sağlamaya başladı. Merkez binamızın kısa sürede tamamlanmasıyla 80'e yakın şirket TEKNOKENT'te faaliyet gösterebilecek. Uluslararası arenada ekonomik ve teknolojik rekabet gücünü artırmak isteyen girişimciler, Kırıkkale Üniversitesi TEKNOKENT'e ait internet sitesinden temin edebilecekleri Ar-Ge projelerini anlatan başvuru formlarını doldurarak başvuru yapabilirler." diye konuştu.

   Aynı zamanda Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyelerinin de kısa bir süre içinde TEKNOKENT'e yoğun ilgi gösterdiğini belirten Prof. Dr. Kocamış, bu ilginin öncelikle bölgemizin ve daha sonra ülkemizin Üniversite- Sanayi işbirliklerine ve Ar-Ge faaliyetlerine büyük katkılar sunacağının birer göstergesi olduğunu belirtti.

Etkinlikler

Diğer Etkinlikler