Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Rektörlerden Dünya Kamuoyuna 11 Dilde Gazze Bildirisi
  Etkinlik Rektörlerden Dünya Kamuoyuna 11 Dilde Gazze Bildirisi
  Duyuru

  Bildiri için tıklayınız

 •   Dünya Tıp ve Sağlık Oyunlarında yarışan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Serpil Çilingiroğlu Anlı’dan Altın Madalya
  Etkinlik Dünya Tıp ve Sağlık Oyunlarında yarışan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Serpil Çilingiroğlu Anlı’dan Altın Madalya
  Duyuru

   Dünya Tıp ve Sağlık Oyunlarında yarışan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Serpil Çilingiroğlu Anlı’dan Altın Madalya

  40 ülkeden gelen binlerce sporcunun katıldığı ve 24 branşta yarıştığı, Dünya Tıp ve Sağlık Oyunları 23-27 Haziran 2014 tarihleri arasında Avusturya’ nın Wels kentinde yapıldı.Üniversitemiz Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Çilingiroğlu Anlı katıldığı atletizm yarışmalarında 100 m. ve 200 m. koşu altın madalya, 4X100 m. bayrak yarışı, çekiç atma ve disk atmada gümüş madalya ve 400 m. ve 800 m. koşu, gülle atma, atletik pentatlon, uzun atlama branşlarında bronz madalya ile ülkemize döndü. Çilingiroğlu Anlı, “Altın madalyayı ülkeme getirmekten gurur duyuyorum. Özellikle beni destekleyen aileme ve üniversiteme çok teşekkür ediyorum. Spor, mutlu ve güzel bir yaşamı getiriyor. Sağlıkla sporla kalın.” dedi.

 •   Siz Tatildeyken Köpeğiniz Kırıkkale Üniversitesinde Eğitilsin " Temel ve İleri İtaat Eğitim Kursları "
  Etkinlik Siz Tatildeyken Köpeğiniz Kırıkkale Üniversitesinde Eğitilsin " Temel ve İleri İtaat Eğitim Kursları "
  Duyuru

   

 •   Üniversitemizde III. Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı Çalıştay’ı düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde III. Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı Çalıştay’ı düzenlendi
  Duyuru

  Üniversitemizde III. Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı Çalıştay’ı Düzenlendi

    Kırıkkale Üniversitesi’nin geniş imkânları ve katkılarıyla III. Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Fen Edebiyat Fakültesi Yahya Kemal Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın özel oturumu, Üniversitemizde Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümünün kurulması ve faaliyete geçmesinde emeği geçen Prof. Dr. Nazif Şahinoğlu adına düzenlenmiş ve Prof. Dr. Nazif Şahinoğlu’nun akademik çalışma disiplini, bilimsel çalışmaları ülkemizin farklı üniversitelerinden katılan öğretim üyelerine ve genç akademisyenlere aktarılmıştır. Programın diğer oturumlarında Bölüm/Anabilim Dalı Ders Programları, Ders içerikleri ve kaynakları konusunda değerlendirmeler yapılmış ortak sorunlar ve çözüm yolları tartışılmıştır.

   

   Üniversitemiz, III. Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı Çalıştayı  münasebetiyle Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi  ve Selçuk Üniversitesi’nin faal halde olan; İbrahim Çeçen Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi bünyelerinde öğrenci alımı gerçekleştirmeyen ilgili bölüm ve anabilim dallarından altmış civarında öğretim üyesinin ve genç akademisyenin buluşmasını sağlamış ve katılımcıları en iyi şekilde ağırlamıştır. 

 •   Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Yeni Doğan İşitme Testi Taraması
  Etkinlik Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Yeni Doğan İşitme Testi Taraması
  Duyuru

  Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Yeni Doğan İşitme Testi Taraması

     Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümünde yeni doğmuş bebeklere 24 saat sonra ücretsiz olarak işitme  testi yapılıyor.

     Kulak Burun Boğaz Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Kılıç, bebek uykuda ya da uyanıkken kısa sürede yapılan bu testin bebeğe hiç zararı olmadığı ve hemen sonuçlanan basit bir test olduğunu ifade etti.

  "Erken Teşhis Edilmezse Konuşma Bozuklukları Olabilir"

     İşitme kaybının doğumda sık karşılaşılabilen durumlardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, "Dış görünüşe bakarak işitme kaybı tanısı koymak zordur. Bu vesileyle hastalarımıza "Yeni Doğan İşitme Testi Taraması"nı hastanemizde gerçekleştiriyoruz. Yeni doğan işitme kaybı, doğum oranı yüksek olan ülkelerde 1000 bebeğin üçünde görülen bir durum. Hemen teşhis edilmezse ileriki dönemde çocukta konuşma bozuklukları, bununla beraber zeka gelişiminde bozukluklar olabiliyor." diye konuştu. Özellikle 1500 gr. altında prematüre doğan ve yoğun bakımda kalan bebeklerde bu testin mutlaka yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kılıç, "Doğumdan sonra bebeğe antibiyotik ya da ilaç verildiyse, oksijensiz kaldıysa daha sonraki dönemde ateşli hastalık geçirdiyse ya da anne gebeliğinde ateşli hastalık geçirdiyse veya ilaç kullandıysa, özellikle akraba evliliği varsa, ailenin geçmişinde işitme kaybı mevcutsa bebeğe işitme testi mutlaka yapılmalıdır." dedi.

  "Yeni Doğan İşitme Taraması 2 Ayrı Testten Oluşuyor"

  Yeni Doğan İşitme Taramasının 2 ayrı testten oluştuğunun altını çizen Prof. Dr. Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: "Testlerimiz Emisyon ve ABR testi olmak üzere 2 ayrı testten oluşuyor. Emisyonda sıkıntı yoksa başka test yapmıyoruz ama sorun varsa ABR testi yapıyoruz. ABR testinde de sıkıntı varsa erken dönemde işitme cihazı kullanılmasına, ilerleyen dönemlerde ise uygun implant ve işitme cihazlarına şayet özel eğitim gerekirse, buna uygun merkezlere yönlendiriyoruz."

 •   Kırıkkale Üniversitesi 3. Personel Buluşmaları Etkinliği Düzenlendi
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi 3. Personel Buluşmaları Etkinliği Düzenlendi
  Duyuru

  Kırıkkale Üniversitesi 3. Personel Buluşmaları Etkinliği Düzenlendi

   19 Haziran 2014 Perşembe günü Üniversite gölet alanında yapılan “Kırıkkale Üniversitesi 3. Personel Buluşmaları” etkinliği akademik ve idari personelin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

   Etkinliğe Vali Ali Kolat, Belediye Başkan Yardımcısı Mutlu Erol Bakır, Emniyet Müdürü Hasan Onar,  İl Jandarma Alay Komutanı Harun Karabulut, Baro Başkanı Ayhan Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Şerafettin Atalay, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcılarımız, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri ve üniversite personeli katıldı.

   Üniversite personelinin kaynaşması ve bir arada vakit geçirmesi adına yapılan programda tüm davetlilere ikramlarda bulunuldu. Etkinlikte düzenlenen hediye çekilişinde kazananlara hediyelerini Üniversite Genel Sekreteri İsmail Altan Akgün tarafından takdim edildi. Müzik dinletisi eşliğinde Üniversite Personelinin sohbet edebilme fırsatı bulduğu 3. Personel Buluşmaları Etkinliği sonunda katılımcılar memnuniyetlerini dile getirdi.

 •   Üniversitemizde Akademik Etkinlik Ödüllerinin Verilmesi ve Cübbe Giyme Töreni Gerçekleşti
  Etkinlik Üniversitemizde Akademik Etkinlik Ödüllerinin Verilmesi ve Cübbe Giyme Töreni Gerçekleşti
  Duyuru

  Üniversitemizde Akademik Etkinlik Ödüllerinin Verilmesi Ve Cübbe Giyme Töreni Gerçekleşti

   Üniversitemiz, 2013-2014 Akademik Eğitim-Öğretim yılı, akademik etkinlik ödüllerinin verilmesi ve öğretim üyeliği kadrolarına atananlara cübbe giydirilmesi ile sona erdi.

   Üniversitemiz Mavi Salon’da 19 Haziran 2014 Perşembe günü gerçekleşen törene Vali Ali Kolat, Belediye Başkan Yardımcısı Mutlu Erol Bakır, Emniyet Müdürü Hasan Onar,  İl Jandarma Alay Komutanı Harun Karabulut, Baro Başkanı Ayhan Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Şerafettin Atalay, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcılarımız, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

   Törende ilk olarak Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız 2013-2014 Akademik Eğitim-Öğretim yılını değerlendirdiği bir konuşma yaptı.  Kırıkkale Üniversitesi olarak kaliteli ve başarılı eğitim anlayışıyla çalıştıklarını  dile getiren Prof. Dr. Yıldız, “Üniversitemiz eğitim noktasında çok yol kat etti. Farabi ve Mevlana programlarıyla eğitim alanında öğrenci yararına adımlar atıldı. Mezunlarımız ve mensuplarımız çok iyi noktalara geldi. Bilimsel çalışma anlamında da üniversitemizde çok büyük gayretler gösteriliyor. Üniversitemizin ulusal ve uluslararası alanda tecrübesi, kabiliyeti ve becerisi her gün biraz daha artıyor. Proje ofisleri oluşturuldu. Bilim çalışmalarının desteklenmesi sağlandı.” dedi.

   Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız'ın, 2013 yılında profesörlük kadrosuna atanan öğretim üyelerine cübbelerini giydirmesi ve profesörlük belgelerini vermesinin ardından, Doçent ve Yardımcı Doçent kadrosuna atanan öğretim üyelerine cübbe giydirilmesi törenine geçildi.

   Üniversitemiz akademik personelinin 2013 yılı içerisinde yapmış oldukları akademik yayın etkinliklerinin değerlendirilmesi sonucu Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında dereceye giren öğretim üyelerine ödülleri verildi.

   Fen Bilimleri alanında birinci olan Prof. Dr. İrfan Albayak’a, Sağlık Bilimleri alanında birinci olan Prof. Dr. Nuray Bayar Muluk’a, Sosyal Bilimler alanında birinci olan Prof. Dr. Muhittin Eliaçık’a hediyeleri Vali Ali Kolat tarafından verildi.

   Fen Bilimleri alanında ikinci olan Doç. Dr. İshak Altun’a, Sağlık Bilimleri alanında ikinci olan Uzman Aybala Ağaç Ay’a, Sosyal Bilimler alanında ikinci olan Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ’a hediyeleri Belediye Başkan Yardımcısı Mutlu Erol Bakır tarafından verildi.

  Fen Bilimleri alanında üçüncü olan Yrd. Doç. Dr. Tarık Danışman’a, Sağlık Bilimleri alanında Yrd. Doç. Dr. Melda Mısırlıoğlu’na, Sosyal Bilimler alanında üçüncü olan Yrd. Doç. Dr. Gülhanım Ünsal’a hediyeleri Baro Başkanı Ayhan Yılmaz tarafından verildi.

   

 •   Üniversitemizde Mezuniyet Coşkusu
  Etkinlik Üniversitemizde Mezuniyet Coşkusu
  Duyuru

                                       Üniversitemizde Mezuniyet Coşkusu

  Üniversitemiz 2013-214 Eğitim Öğretim Yılı mezuniyet töreni Başpınar Stadyumu'nda gerçekleştirildi. 8 bin 954 öğrencinin mezuniyetlerinin kutlandığı törene Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Protokol Üyeleleri, Üniversitemizin çeşitli birimlerinden gelen akademik ve idari personel ile birlikte çok sayıda misafir ve öğrenci aileleri katıldı. 

                        "Kırıkkale Olarak Üniversitemizin Yanındayız"

  Fakülteler ve Yüksekokulların stadyumda yerlerini almasının ardından konuşma yapan Vali Ali Kolat, "Kırıkkale Üniversitesi tüm Kırıkkale için önemli bir ilim yuvasıdır. Kırıkkale'nin ekonomik, sosyal ve kültürel olarak kalkınması ve özellikle kent kimliği kazanmasında Üniversite'nin çok büyük katkıları bulunmaktadır. Kırıkkale Üniversitesi ile birlikte yapılan ortak projelerle Kırıkkale daha da büyüyecek. Teknopark kurulması çalışmalarının tamamlanmasıyla ve silah organize sanayi başta olmak üzere Organize Sanayi Bölgeleri çalışmalarında daha da ileri bir aşamaya geleceğiz. Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi, kamu kurum ve kuruluşları olarak hepimiz üniversitemizin yanındayız. Üniversitemizin sizlere daha iyi hizmet edebilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz." diye konuştu. 

  "81 Farklı Meslek Ünvanına Sahip Binlerce Genç Mezun Ediyoruz"

  Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Türkiye ve dünyanın her ülkesinde çalışabilecek bilgi ve özgüvene sahip, sağduyulu, ülkesi ve milletinin değerleriyle barışık bireyler olarak yetiştirdikleri öğrencilerden ayrılmanın hüznünü yaşadıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Kırıkkale Üniversitesi 23 yıl önce kurulmuş ve 1993-1994 öğretim yılında kendi adıyla ilk öğrencilerini aldı. 2013-2014 öğretim yılında 22. Dönem mezunlarımızı veriyoruz. Üniversitemiz, hemen hemen hayatın her alanında 39’u ön lisans 42’si lisans düzeyinde olmak üzere 81 farklı bölüm ve programda diploma vermektedir. Bugün burada bu alanda 81 farklı meslek ünvanına sahip binlerce gençle, onların aileleri, hocaları olan öğretim elemanları ile birlikteyiz. Uğurladığımız bu kıymetli gençlerimiz, evlatlarımız yerine son yıllarda hızla büyüyen Üniversitemize her yıl artan sayılarda yeni öğrenciler, gençler alıyoruz. Önümüzdeki öğretim yılında üniversitemize 3280 ön lisans 4096 lisans düzeyinde 7376 yeni öğrenci bekliyoruz. Ayrıca, tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarımıza bir kısmı diğer üniversitelerle ortak doktora programlarına da önemli sayılarda öğrenci alıyoruz. Biz artık, Türkiye’nin eski, köklü üniversitelerinden biriyiz. Diğer üniversitelere öğretim elemanı yetiştirme görevimizin de olduğuna inanıyoruz."

  "Öğrencilerimiz Ülkemizin Aydınlık Geleceğinde Söz Sahibi Olacak"

  Rektör Prof. Dr. Yıldız, öğrencilerin ülkemizin aydınlık geleceğinde söz sahibi olacak en önemli güç olduğunun altını çizerek, "Mezun olmak büyük başarıdır. Ancak, sizi daha zorlu bir hayat mücadelesi bekliyor. Eğitime hayat mektebinde devam edeceksiniz. Önceki mezun ve mensuplarımız gibi sizin de başarılı olacağınıza, bizim için, aileniz için, ülkemiz için övünç kaynağı olacağınıza inanıyoruz. Maddi-manevi fedakarlık, sevgi, şefkat ve dualarınızla hep evlatlarınızın yanında oldunuz. Bugün sizler için gerçekten bir sevinç ve iftihar günü. Hiçbir zaman yalnız bırakmadığınız evlatlarınızla birlikte bugün bizi de mutlu ettiniz. Evlatlarınızın başarısından dolayı sizleri tebrik ediyorum. Bu gençler inşallah sizin ve bizim için “yüz akı” övünç kaynağı olacaktır." şeklinde konuştu. Ayrıca Rektör Prof. Dr. Yıldız, öğrencilerin yetiştirilmesinde emeği geçen akademik ve idari personele de teşekkür etti.

  Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere hediyelerini Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız verdi. Kırıkkale Üniversitesi'nden mezun olan ilk yabancı uyruklu öğrenciler ise hediyelerini Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Coşkun'dan aldılar.Ödül töreninin ardından 8954 öğrenci geri sayımla keplerini havaya fırlattı. Mezuniyet töreni sanatçı Bengü'nün konseriyle sona erdi.

   

Tüm Etkinlikler