Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Üniversitemizde 7. Orta Anadolu Kariyer Zirvesi Düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde 7. Orta Anadolu Kariyer Zirvesi Düzenlendi
  Duyuru

  Üniversitemizde 7. Orta Anadolu Kariyer Zirvesi

   Üniversitemiz Yahya Kemal Salonu'nda 28 Nisan 2015 tarihinde "7. Orta Anadolu Kariyer Zirvesi" düzenlendi.

   Üniversitemiz Kariyer Planlama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen, İş Kur ve Ahiler Kalkınma Ajansı'nın da desteklediği programa Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Ticaret ve  Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet Şerbetçioğlu, öğretim üyeleri  ve çok sayıda öğrenci katıldı.

   Kariyer Planlama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Abdulkadir Akkurt'un yaptığı açılış konuşmasının ardından Girişimci İşadamı Baybars Altuntaş, "Girişimcilikten Melek Yatırımcılığına Giden Yol" konulu konuşmasını yaptı.

  "Amerika'da Yapılacak Girişimcilik Zirvesi İçin Türkiye'den Beni Seçtiler"

   Eğitim hayatının girişimcilik konusunda kendisini nasıl etkilediğinden bahseden Baybars Altuntaş sözlerine şöyle devam etti: "Bir gün okuldan çıktım taksimde  otobüsten indim, 24 ay sonra BMW  ile yola devam ettim. Deulcom Eğitim Kurumları'nı sadece 400 dolara kurdum. Bugüne bakarsak Amerika'da yapılacak olan girişimcilik zirvesi için Türkiye'den beni seçtiler ve davet etmek için bizzat Obama aradı. Girişimcilik ile iş fikri farklı yollardır. İş fikri sadece zihninde olan bir olgudur ama girişimci olmak için Ticaret Odası'na gidip vergi levhası almanız yeterlidir."

   Girişimciliğin en zor parkurları arasında inovasyon, pazarlama ve satış olduğunu belirten Baybars Altuntaş, öğrencilere bulundukları konuma bakarak neyin eksik olduğunu belirlemeleri gerektiğini söyledi. Soru-cevap şeklinde devam eden konuşmanın bitiminde konuşmacı Baybars Altuntaş'a Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner tarafından plaket verildi.

   Kariyer Zirvesinin öğleden sonra devam eden kısımlarında ise Akbank T.A.Ş. Ankara Bölge Müdürü Ahmet Özoğul "Başarılı Olmak Üzerine", Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğt. Dış İlişkiler Daire Başkanı Yakup Güzel "Kamuda Kariyer Fırsatları", Girişimci İşadamı Aybars Ünal "Girişimcilikte Ekonomik Sürdürülebilirlik Politikaları" ve TURKCELL Global İletişim Bireysel Operasyon Müdürü Uygar Türk Alışır "İletişim Çağında Girişimcilik" konulu konuşmalarını yaptılar.

   Öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği program salonunda çeşitli öğrenci toplulukları ve İş Kur ve Ahiler Kalkınma Ajansı'nın da stantları yer aldı.

   

 •   Üniversitemizde II. Ulusal Çocuk Gelişimi Öğrenci Kongresi Düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde II. Ulusal Çocuk Gelişimi Öğrenci Kongresi Düzenlendi
  Duyuru

    Üniversitemizin ev sahipliğinde 27-28 Nisan 2015 tarihlerinde Mavi Salon'da "II. Ulusal Çocuk Gelişimi Öğrenci Kongresi" düzenlendi.

  Kongrenin açılış konuşmasını yapan Çocuk Gelişimi Topluluk Başkanı H. Yusuf Parlak'ın ardından Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Elibol bir konuşma yaptı. Yrd. Doç. Dr. Elibol, "Öğrenci kongreleri katılımcıların bilgi alışverişi yapmalarının yanı sıra bilimsel projelerin geliştirilmesi konusunda motivasyon sağlamakta alanında yetkin akademisyen hocalarımızla geleceğin çocuk gelişimcilerini akademisyenlerini bilim adamlarını bir araya getirmektir." diyerek programın gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür etti.

  Ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yurdagül Erdem de konuşmasında şunları kaydetti: " Ülke nüfusumuzun önemli bir kısmını oluşturan çocukların eğitimin erken yaştan itibaren yapılması önemlidir. Erken çocukluk eğitimi erişiminde ülkemizde sınırlı kişinin bu eğitime eriştiği ve erken çocukluk eğitimi dediğimiz 3-5 yaş okullarının günden güne artmasına rağmen Avrupa'nın altında kalıyoruz. Bu anlamda kurum temelli hizmet yetersizliğinin yanı sıra ev temelli hizmetlerin de geliştirilmesi gereksinimi bulunmaktadır. Bunu yapacak olan ise çocuk gelişimi ve okul öncesi programlarıdır. Bu alanlarda araştırma ve çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Üniversitemizin ev sahipliği yaptığı 2. Çocuk Gelişimi Kongresi'nin, ülkemiz çocuklarına yararlı verimli olmasını dileyerek kongreye destek olan kuruluşlara da buradan teşekkür ederim."

  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız ise Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun yaklaşık üçte birlik kısmının Çocuk Gelişimi Alanı kapsamında olduğunu belirterek bu alanda yapılacak çalışmaların ülke geleceği bakımından da çok önemli olduğunun altını çizdi. Kongrenin alana katkı sağlayacağını inandığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Yıldız, "Bir çok üniversiteden buraya gelerek sunum yapacak, bilgi ve tecrübesini paylaşacak öğrenci gençlerimize teşekkür ederim. Hocalarımıza ve öğrencilerimize Üniversitemize hoş geldiniz diyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.

 •   Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyelerine Ödül
  Etkinlik Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyelerine Ödül
  Duyuru

  Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyelerine Ödül

   Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem Doğan,  Yollar Türk Milli Komitesi'nden (YMTK) doktora tezi dalında birincilik ödülü aldı.

   YMTK tarafından ulaştırma alanında, 1998 yılından itibaren her yıl doktora, yüksek lisans tezleri ve makale dallarında verilen birincilik ödüllerinde Yrd. Doç. Dr. Erdem Doğan danışmanlığını Doç. Dr. Ali Payıdar Akgüngör'ün yapmış olduğu "Optimize Edilmiş Bulanık Mantık Yöntemi ile İzole Sinyalize Kavşak Kontrolü" isimli tezi ile YMTK Doktora Tezi Dalı'nda birincilik ödülü almaya hak kazandı.

   Yrd. Doç. Dr. Doğan, 28 Mart 2015 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen ödül töreninde, ödül belgesini  Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı YTMK Başkan Yardımcısı H. Hüsnü Doğan tarafından aldı.  

 •   KMYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğrencilerinden Başarı
  Etkinlik KMYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğrencilerinden Başarı
  Duyuru

  KMYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğrencilerinden Başarı

   Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğrencileri, 25-26 Nisan tarihlerinde Böcek Şenlik Okulu (BÜŞO)'nun  Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde düzenlediği "6. Ulusal Çevre ve Ekoloji Öğrenci Kongresi"ne katıldı.

   Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğrencilerinin, bölüm danışman öğretim elemanlarıyla birlikte 6 poster bildiri, 1 sözlü bildiri olmak üzere katıldığı kongre değerlendirmesi sonunda bölüm öğrencisi Mahinur Kılıç ve Semanur Akçay'ın "Bir Ürünün Organik Olduğu Nasıl Anlaşılır?" konulu posterleri ikincilik ödülü almaya hak kazandı.

 •   Üniversitemiz Tıp Fakültesi İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı "Dünya Alerji Haftası" dolayısıyla basın bildirisi yayınladı
  Etkinlik Üniversitemiz Tıp Fakültesi İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı "Dünya Alerji Haftası" dolayısıyla basın bildirisi yayınladı
  Duyuru

   Tüm dünya ülkeleri  gibi Türkiye’de de ''Dünya Allerji Haftasında (13-19 Nisan 2015) bilimsel etkinliklerle alerjik hastalıklarla ilgili olarak farkındalığı  arttıracak faaliyetlerde bulunulmaktadır.

  Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı

  Tarihçe

   Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı 2003 yılında Prof. Dr. A. Füsun Kalpaklıoğlu (BD Bşk) tarafından kurulmuştur. Yan dal uzmanlık eğitimine 2005 yılından itibaren başlanmış olup, bu güne kadar 3 yandal uzmanlık öğrencisine eğitim verilmiştir. Halen Yrd. Doç. Dr. Ayşe Baççıoğlu ile birlikte 2 öğretim üyesi, bir yandal asistanı Uzm. Dr. Eylem Yıldırım ve allerji hemşiresi Gülden Merihliden oluşan kadro ile hizmet vermektedir.

  İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Kliniği

   Türkiye’deki sayılı erişkin allerji bölümlerinden biri olan bilim dalımızda Kırıkkale ili ve ilçeleri ile Orta Anadolu’daki yakın çevre illerden gelen yılda ortalama 2000 hastaya klinik ve poliklinik hizmetleri verilmektedir. Yeni başvuran hastaların takip edildikleri bir polikliniğin yanısıra haftanın belirli günlerinde yapılan özel poliklinikler (immünoterapi, ilaç allerjileri, vb) vardır. Haftalık programlarla makale saati, vaka tartışmaları ile allerji ve klinik immünoloji konularında eğitim seminerleri yapılmakta, tez çalışmalarının yanısıra Kırıkkale Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenen farklı projeler de yürütülmektedir.

  Bilim Dalında 16 yaş ve üstü erişkinlerde takibi yapılan hastalıklar şöyledir;

  -Allerjik astım,

  -Allerjik rinokonjunktivit (Allerjik nezle)

  -Anafilaksi

  -Besin allerjisi,

  -İlaç allerjisi,

  -Ürtiker/anjioödem, egzema ve atopik dermatit

  -Arı/Böcek allerjisi

  -Meslek allerjileri 

  İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalının uygulamaları arasında tanısal ve tedavi amaçlı;

  1.   Allerji testleri

  a.   Deri prick testi

  b.   İntradermal testler

  c.   Yama testleri

  d.   Kanda allerji testleri (serum spesifik IgE) Kanda allerji testleri  “spesifik immünglobulin E –Spe IgE”. ImmunoCAP yöntemiyle bakılan Spe IgE, astım ve allerjik rinitte yardımcı bir tanı yöntemi olmasının yanı sıra, özellikle bazı ilaç ve besin allerjilerinde güvenle kullanılabilen noninvaziv bir yöntemdir.

  2.   Allerjenle provokasyon testleri

  a.    İnhalan allerjenler (Bronşial/nazal provokasyon testi)

  b.    İlaçlar (Analjezik, antibiyotik, vs.)

  c.    Besinler

  d.    Nonspesifik bronkoprovokasyon testi

  3.    Allerjen spesifik immünoterapi (aşı tedavisi)

  4.     İlaç desensitizasyonu

  5.     Allerjik inflamasyon ölçümü (nazal nitrik oksit ve bronşiyal nitrik oksit)

  6.     Solunum fonksiyon testleri

  7.      İlaç allerjisi testleri (provokasyon ve kan testi)

  8.      Gıda allerjisi testleri (provokasyon, deri ve kan testi)

  9.      Allerjik şok – anafilaksi-  tetkik ve takibi

  10.    Ağır allerjik astım için özel tedavi (Anti IgE tedavisi)

  11.    Herediter anjioödem tetkik ve tedavisi

  12.    Bağışıklık sistemi (immün sistem) hastalıkları için testler yer almaktadır. 

  ALLERJİ TANISI NASIL KONUR?

   Aşağıda anlatılan testler acil müdahale koşullarının sağlandığı ortamlarda (tam teşekküllü hastane) ve tecrübeli allerji uzmanları gözetiminde yapılabilir. Tanı değeri çok yüksektir ancak test sırasında allerji gelişme riski vardır.

  1.  Allerjen deri testleri: Prik deri testi en sık kullanılan testlerdir. Allerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak allerjenin deriye sızması ve buradaki “allerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır.15-20 dakika sonra test okunur. Ancak testten 5-7 gün önce allerji ilacı/kortizon/depresyon ilaçlarının kesilmesi gereklidir.

               Prick test                İntradermal test

   İntradermal test de allerji deri testidir. Allerji deri- prik testi negatif çıkmış ama allerji tanısı düşünülen hastalara kesin allerji tanısı koymayı sağlar. Bu hizmet Kırıkkale’de sadece Tıp Fakültesi Hastanesinde verilmektedir.

  2.  Patch/yama testi: Temas egzaması (kontakt dermatit) olan hastalarda, egzamaya neden olan maddeleri belirlemek amacıyla uygulanır. Yama testi sonuçları 48 - 72 saat sonra değerlendirilir.

  3.  Kanda allerji testi (Serum spesifik IgE): Değişik nedenlerle allerji deri testlerinin uygulanamadığı ya da deri test sonuçlarının çelişkili olduğu durumlarda kan örneği alınarak yapılan testlerdir. kandan allerji tanısı koymayı sağlar. İlacını kesemeyen/cilt lezyonları olan, daha önce allerjik şok / anafilaksi geçiren hastalarda -allerji deri testi yapılamayan hastalarda- allerji tanısı koymayı sağlar. Bu hizmet Kırıkkale’de sadece Tıp Fakültesi Hastanesi İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalında verilmektedir.

  4.  Solunum fonksiyon testi: Astım hastalığının tanısını doğrudan koyabilecek BİR KAN TETKİKİ YOKTUR. Astım tanısında asıl değerli olan solunum fonksiyon testleridir.

  5.  Bronş provokasyon testi: Astım ve mesleki astım tanısı koymada yardımcıdır. Astım için yapılan diğer testleri normal çıkmış hastalarda astım olup olmadığını göstermeyi sağlar. Bu hizmet Kırıkkale’de sadece Tıp Fakültesi Hastanesinde verilmektedir. 

  6.  Nazal provokasyon testi: Allerjik rinitte spesifik tanı koymada diğer testlere yardımcıdır. Allerjik rinit düşünülen ancak diğer testleri normal çıkmış hastalarda kesin tanı koymada yararlıdır. Mesleki rinit tanısı koymakta yardımcıdır. Bu hizmet Kırıkkale’de sadece Tıp Fakültesi Hastanesinde verilmektedir. 

  7.  Bronşiyal ve nazal nitrik oksit ölçümü (NO): Allerjik inflamasyon (iltihabın) şiddetini gösterir. Allerjik rinit ve astım atağında artar ve bu sayede tedavi etkinliği takip edilebilir. Bu çok yeni tanı yöntemi Türkiye’de sadece Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesinde kullanılmaktadır.

  8.  İlaç / gıda provokasyon testleri: İlaçlar ile veya gıdalar ile ağız veya cilt yolu ile yapılan testlerdir. İlaç ve gıda allerjisi tanısını koyar. Ancak hasta allerjik şok tarif ediyorsa bu testler yapılmamalıdır

          ALLERJİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

    Hiçbir tedavi allerjik genetik yapıyı ortadan kaldıramaz. Ancak, immunoterapi yani allerji aşısı, şikayetleri başlatan en önemli faktörler olan allerjenlere karşı duyarlılığı büyük oranda azaltılabilir. Aşı tedavisi 4-5 yıl süren, hem hasta hem doktor tarafından emek gerektiren bir tedavi olup, EMNİYETLİ ve BAŞARILI olması için, allerji testlerinin uygulanması, aşı kararının verilmesi, planlanması ve sürdürülmesi mutlaka bu konuda ihtisas sahibi ALLERJİ UZMANLARI tarafından yapılmalıdır. Dil altı veya enjeksiyon olarak yapılabilir.

  ALLERJİK HASTALIKLAR ÖNEMLİDİR, UNUTMAYIN bir uzman tarafından TANI KONMASI İLE TEDAVİ MÜMKÜN OLABİLİR

  ALLERJİK HASTALIKLAR HAYATI TEHDIT EDİCİ OLABİLİR, TANI VE TEDAVİ İÇİN BİZE BAŞVURUNUZ

  İletişim:

  Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi
  İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
  Fabrikalar mah. 71100, Kırıkkale.
  Tel: 0 318 4444071 -5418 (Poliklinik)
  On-line randevu: 
  http://hastane.kku.edu.tr

 •   Türkiye’nin Kalkınmasında Teknoloji Transfer Ofisinin Rolü
  Etkinlik Türkiye’nin Kalkınmasında Teknoloji Transfer Ofisinin Rolü
  Duyuru

  Türkiye’nin Kalkınmasında Teknoloji Transfer Ofisinin Rolü

   Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından 15 Nisan 2015 tarihinde Anafartalar Salonu'nda ‘’Türkiye’nin Kalkınmasında Teknoloji Transfer Ofisinin Rolü: Türkiye ve Dünyadan Örnek Uygulamalar’’ konulu bir konferans düzenlendi. Programa Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin konuşmacı olarak katıldı.

   Üniversitemiz yönetimine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin “Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisleri bundan 30-40 yıl önce gelişmiş ülkelerde çözülmüş bir konu fakat ülkemizde son 2 yıldır üniversitelerin bu konu üzerine yoğunlaştılar. Bu ofislerin amacı üniversitelerde üretilen bilginin topluma, endüstriye aktarılması gerekir’’ dedi.

   Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelere Sermaye Aktarırken İstikrara Bakılıyor

   Konuşmasının devamında Prof. Dr. Şahin, Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere sermaye aktarırken istikrara bakılıyor. İstikrar neredeyse oraya kendi teknolojisini de götürüyor diyerek, “Türkiye’nin büyüme oranına baktığımızda özellikle 2002-2007 arası %7 ve 2002’den 2014 sonuna kadar ortalama %5 büyüdü. Ülkemizin 2023 yılına kadar büyük hedefleri var bunlar; kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolara çıkması, ihracat hedefimizin 5 yüz milyar dolara ulaşması, ARGE’ye ayrılan payın %3 ve özellikle ihracatta ileri teknolojinin payının %25 civarında olması hedefleniyor.” dedi.

   Soru cevap şeklinde devam eden konferansın sonunda Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış katılımından dolayı Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin’e plaket verdi. Toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

 •   Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi
  Duyuru

  Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi

  Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Üniversitemiz Mavi Salon’da 14 Nisan 2015 Salı günü “Hz Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu bir panel düzenlendi.

  Düzenlenen panele Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Rektörümüz  Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Osman Çağlayan,  İl Müftüsü Bekir Gerek, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyeleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

  Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programın açılış konuşmalarını İl Müftüsü Bekir Gerek, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız ve Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız yaptılar.

  Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş’ın yaptığı panele geçildi. Panelde, Yrd. Doç. Dr. Adem Yıldırım “Fıkıh Açısından Birlikte Yaşama Ahlakı”, Yrd. Doç. Dr. Nurdane Güler  “Kur’an-ı Kerim Bağlamında Birlikte Yaşama Ahlakı”, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Yazıbaşı “Pedagojik Bakımdan Birlikte Yaşama Ahlakı”, Yrd. Doç. Dr. Ahmed Ürkmez “Hz. Peygamber (sav) ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu sunumlarını yaptılar.

             Ney taksimi ve Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Arş. Gör. Ömer Selimoğlu’nun verdiğini mini konserinde yer aldığı program davetlilere Kur’an-ı Kerim Meali ve gül dağıtılmasıyla sona erdi.

 •   1.Savunma Sanayi Sempozyumu'na Yoğun İlgi
  Etkinlik 1.Savunma Sanayi Sempozyumu'na Yoğun İlgi
  Duyuru

  1.Savunma Sanayi Sempozyumu'na Yoğun İlgi

   Üniversitemiz Mavi Salon'da 9 Nisan 2015 tarihinde 1. Savunma Sanayi Sempozyumu'nun açılış töreni yapıldı. Törene Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Kırıkkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Üniversitemiz Rektörü Ekrem Yıldız, İl Jandarma Alay Komutanı Harun Karabulut, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü İzzet Artunç, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekrem Gök, Fakülte Dekanları, Yüksek Okul ve Enstitü Müdürleri, davetliler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

   Açılış konuşmasını, Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız'ın yaptığı törende,   Makina Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü İzzet Artunç, Vali Ali Kolat, Kırıkkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Dairesi Teknoloji Yönetimi Grup Müdürü Deniz Demirci, konuşma yaptılar.

   Sempozyum düzenleme kurulu başkanı Doç. Dr. Recep Çalın ise bilimsel programın açılış konuşmasında  "Kırıkkale bilindiği üzere savunma sanayi kuruluşlarının yoğun olarak yer aldığı, savunma sanayine yönelik Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ nin oluşturulduğu ve Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’ ne bağlı Savunma Teknolojileri Anabilim dalında yüksek lisans programının bulunduğu bir ilimizdir.
  Kırıkkale Üniversitesinde düzenlemekte olduğumuz sempozyum ile ülkemizdeki 'Savunma Sanayi' temsilcilerinin bir araya gelmesi, savunma teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmalarının ve üniversite-sanayi işbirliğini içeren bildirilerin, ulusal stratejilerin,  politikaların ve ülkemiz için yeni önceliklerin tartışmaya açılmasını amaçladık. Ayrıca, Kırıkkale İlimizde, Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (KİOSB) ve Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde yer alan Teknopark’ın katılımcılara ve kamuoyuna tanıtılması ve olası işbirliklerinin geliştirilmesine yönelik olarak sempozyumun ilgili sanayi kuruluşlarının istek ve önerileri doğrultusunda geliştirilmesi sağlandı. Ayrıca Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde kurulmasını planladığımız savunma teknolojileri laboratuarını proje haline dönüştürdük. Sempozyumun ülkemize , bölgemize ve üniversitemize hayırlı olması temenni ediyorum." dedi.

   Türkiye'nin farklı üniversitelerinden ve yurt dışından olmak üzere 200'ün üzerinde araştırmacı ve akademisyenin katıldığı yoğun ilgi gören sempozyumda Savunma Sanayi alanında bilimsel çalışmalar tartışmaya sunuldu. Ayrıca savunma teknolojileri alanında 50 sözlü sunum gerçekleştirildi ve  38 poster çalışması yer aldı.

 •   "Kütüphanede Selfie Check in" Kazananları Belli Oldu
  Etkinlik "Kütüphanede Selfie Check in" Kazananları Belli Oldu
  Duyuru

  "Kütüphanede Selfie Check in" Kazananları Belli Oldu

   Kırıkkale Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, 51. Kütüphane Haftası kapsamında “Kütüphanede Selfie Check in ” isimli bir fotoğraf yarışması düzenledi.

   Merkez Kütüphanemizde düzenlenen fotoğraf yarışması ile okuyucu kitleye ulaşmak ve toplumsal farkındalık yaratmak hedeflendi. Düzenlenen fotoğraf yarışması ile öğrencilerimiz hayal güçlerini kullanarak gelişen kütüphane ve kütüphane hizmetlerinin yansımalarını anlatan selfie çekimi yaptılar.

   Kırıkkale Üniversitesi ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımına açık olarak yapılan yarışmada, yarışmacılar en fazla üç eserle yarışmaya katılabildi. 9-30 Mart 2015 tarihleri arasında fotoğraf kabulü gerçekleştirilen yarışmada yer alan eserler jüri tarafından sanatsal ve teknik özellikleri incelenerek değerlendirildi. 1 Nisan 2015 tarihinde sonuçların ilan edilmesinin ardından, birinci Gizem Kunt (Hukuk Fakültesi), ikinci Şeyma Erişen (Fen-Edebiyat Fakültesi), üçüncü Pınar Ezgi Çelikgil'e (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) jüri üyeleri tarafından hediye kitap çeki verildi.

Etkinlikler

Diğer Etkinlikler