Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Üniversitemizin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
  Etkinlik Üniversitemizin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
  Duyuru

                 Üniversitemizin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

   Kırıkkale Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, 8 Ekim Perşembe günü Mavi Salon’da yapıldı. Törende, “Ortadoğu’da Barış, Özgürlük ve İnsan Hakları” konulu açılış dersi Nobel Barış Ödülü Sahibi Gazeteci Tevekkül Karman tarafından verildi. Törene Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kaçar, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Yahşihan Kaymakamı Ahmet Ferhat Özen, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, Emniyet Müdürü Hasan Onar,  il müdürleri, Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve  aileleri katıldı.

                      “Bu yıl Üniversitemize 9.118 öğrenci kayıt yaptırdı”

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız “1993-1994 öğretim yılma 3 fakülte ve 1 meslek yüksekokulu ile başlamıştık. Bugün 12 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, Rektörlüğe bağlı 5 bölüm, 15 araştırma ve uygulama merkezi ve Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Laboratuvarları kompleksi ve Teknokenti ile öğrencilerimize, bilim insanlarına ve araştırmacılara hizmet veriyoruz. Bu öğretim yılında 3075 ön lisans, 5462 lisans, 506 yüksek lisans ve 75 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 9.118 yeni öğrenci Üniversitemize kayıt yaptırmıştır. Bu yıl yeni kayıt yaptıran öğrencilerle birlikte toplam öğrenci sayımız 34.455’e ulaşmıştır. Öğrencilerimizden 438’i 46 farklı ülkeden olmak üzere, yabancı uyruklu öğrencidir” dedi.

   Eğitim, öğretim, bilim üretme ve yayma yanında üniversitelerin önemli bir görevinin de topluma ve ülkeye hizmet olduğunu belirten Rektörümüz, Üniversite olarak yürütülen iç ve dış kaynaklı proje tutarının 23 milyon lirayı geçtiğini söyledi. Prof. Yıldız, İş-Kur, KOSGEB, Kırıkkale Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarla, meslek edindirme ve girişimcilik kurslarıyla Üniversitenin potansiyelinin şehrin ve ülkenin hizmetine sunulduğunu vurguladı.

                                      “Teknokentimiz faaliyete geçmiştir”

   Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, MKE, SSM, TÜBİTAK gibi stratejik ortaklar ve Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte kurulan Teknokent’in de faaliyete geçtiğini, hatırlatarak “Geçici olarak oluşturduğumuz ofisler hızla dolmuş; sırada bekleyen firmalar bulunmaktadır. Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Teknokent binamızın ihalesi yapılmıştır” diye ekledi.

   Diş Hekimliği Fakültesi inşaatının 2015 yılı içerisinde bitirilmeye çalışıldığını ve geçen yıl kurulan İslami İlimler Fakültesi’nin bu yıl ilk öğrencilerini aldığını söyleyen Prof.Dr. Yıldız, Kırıkkale Üniversitesi’nin öğrenci potansiyeline yetecek mekanların bütçe imkanları ile sağlanamadığını belirterek İslami İlimler Fakültesi’ne fakülte binası yapılması için hayırseverlere çağrıda bulundu.

              “Üniversitemizin savunma sanayii ile ilgili çalışmalarını önemsiyoruz”

   Üniversitemizin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Kırıkkale Valisi Ali Kolat “Biz, üniversitemizle birlikte önemli projeleri beraber yürütüyoruz. Kırıkkalemiz Savunma Sanayi alanında önemli bir konumda. Bu anlamda üniversitemizin Savunma Sanayi ile ilgili çalışmalarını, son derece önemsiyoruz. Bu yönde yapılabilecek her türlü çalışmaya, bizlerde elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışıyoruz. Silah İhtisas Organize Sanayimizin yapımı, yüklenici firmanın hatasından dolayı biraz aksadı. Ama her hâlükârda Silah Organize Sanayimiz devreye girecek. Yaklaşık 25 bin civarında Makina Kimya’dan emekli uzman, yetişmiş elemanların burada değerlendirilmesini amaçlıyoruz. Hem Makina Kimyanın, hem de Savunma Sanayinin diğer alanlarındaki, gerekli olan ürünleri de burada yapmayı düşünüyoruz. Bu da Kırıkkalemiz için önemli bir gelişme olacak. Kırıkkalemiz Petrokimya yönünden de önemli bir yere sahip. Ahiler Kalkınma Ajansı olarak, üniversitemizin laboratuvar çalışmalarına da önemli katkılar verdik. Son yıllarda enerji sektörü açısından Kırıkkalemiz ciddi manada bir gelişme kaydediyor. Biz, üniversitemizden son derece memnunuz. Ülkemizdeki birçok karışıklıklara rağmen, üniversitemizde ciddi bir olay olmamıştır. Bu anlamda da ben, tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Biz, şiddete kesinlikle karşıyız. Bizler özgür düşünceye karşı değiliz. Herkes, düşüncesini, inancını rahatlıkla ifade edebilsin istiyoruz” dedi.

   Yurt ve kredi konusunda bu zamana kadar kendisine hiçbir sıkıntı ulaşmadığını söyleyen Vali Kolat, “Öğrencilerimizin bu konuda bir sıkıntıları varsa, bizler öğrencilerimizin her zaman yanındayız. Ekonomik imkânı olmayan, sıkıntıda olan öğrencilerimiz bizlere gelebilir” diye çağrıda bulundu.

              “Açılış dersini Nobel ödülü sahibi gazeteci Tevekkül Karman verdi”

   Açılış dersi için Üniversitemize gelen ve konuşmasına gençleri selamlayarak başlayan Tevekkül Karman, "Devrimlerin üzerinden 4 yıl geçtikten sonra soruluyor, acaba 'Arap Baharı' diye bir şey var mı diye? Kimileri de bunun bir Siyonist-Amerika projesi olduğunu söylüyor. Biz de diyoruz ki sömürgecilik mirasından kurtulmak için halkların verdiği bir karardı bu. Sizi destekliyoruz deyip vaatler veren ama yapmayan batının komploları ile karşı karşıyayız. Üzülerek söylüyorum ki onlar baskıcı yönetimle beraberler" dedi.

   Özgürlükten daha önemli bir şey olmadığını, barışın sadece savaşı durdurmak değil, baskı ve zorbalığa da karşı olmak olduğunu dile getiren Tevekkül Karman, "Özgür yaşamak bizim de hakkımız. Ancak, yönetimlerin istediği gibi özgürlük değil, bizim istediğimiz gibi bir özgürlük. Ülkelerin iç barışı ülkeler arası barıştan daha önemsiz değildir, üstelik despotların kendi halklarına karşı savaşı daha şiddetlidir" ifadesini kullandı.

   "Büyük Suriye halkına özgürlük" diyen Karman, "Rusya'nın, artık Arap dünyasında yeri olmayan Beşşar Esed'i kurtarmak üzere Suriye'ye yönelik müdahalesini de kınıyorum. Suriye halkını da Rus işgaline karşı, devrimin zaferi, halkları başta Esed olmak üzere despotsuz bir dünya rüyası için direnmeye çağırıyorum" şeklinde konuştu.
   
   Öğrencilere, cesur olmalarını, zalimlerden korkmamalarını tavsiye eden Karman, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu, Arap Baharı’nın başarısının Türkiye’nin desteğine bağlı olduğunu belirterek konuşmasını bitirdi.

           “Üniversitemize en yüksek puanla yerleşen öğrencilere hediye verildi”

   Açılış töreninde ilk dersin ardından fakülte ve meslek yüksekokullarımıza en yüksek puanla yerleşen öğrencilerin hediyeleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. M.Yekta Saraç’ın kutlama ve başarı belgeleri Kırıkkale Valisi Ali Kolat ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı tarafından verildi.

   Programın sonunda Tevekkül Karman Kırıkkale Üniversitesi Öğrencileriyle toplu fotoğraf çektirdi.

   

 •   Üniversitemiz Fas’ta Yapılan 6. Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliği (ESRUC) Toplantısına Katıldı
  Etkinlik Üniversitemiz Fas’ta Yapılan 6. Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliği (ESRUC) Toplantısına Katıldı
  Duyuru

     Üniversitemiz Fas’ta Yapılan 6. Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliği (ESRUC) Toplantısına Katıldı

   Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, 1-4 Ekim 2015 tarihlerinde Fas’ın tarihi şehri Kazablanka’da yapılan "6. Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliği" toplantısına katıldı.

   Uluslararası düzeyde katılımın yoğun olduğu toplantıya ev sahibi ülke Fas'ın yanısıra Arnavutluk, Azerbaycan, A.B.D, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin, Gürcistan, Hindistan, İtalya, Kazakistan, Kırgızistan, Lihtenştayn, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Pakistan, Sırbistan ve Yemen yükseköğretim kurumları ile Türkiye’den Üniversitemizin de dahil olduğu 25 yükseköğretim kurumu iştirak etti.

   Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Birimi Başkanı Rüstem Orhan’nın katıldığı toplantıda, yükseköğretimde uluslararası ilişkiler, Ar-Ge, enerji, uluslararası öğrenci hareketliliği, ortak proje ve bilimsel çalışmalar, dil öğretimi, nüfus, iklim ve iletişim konularının ele alındığı sunumlar gerçekleştirildi. Toplantıda küresel ekonomiler ve etkileşimleri, hayat boyu eğitim ve yaygın yükseköğretim yöntemleri, bölgesel problemler ve Orta Doğu’daki sürdürülebilir barış konuları da ele alındı.

 •   Kırıkkale Üniversitesi Bayramlaştı
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi Bayramlaştı
  Duyuru

                                   Kırıkkale Üniversitesi Bayramlaştı

   Kırıkkale Üniversitesi’nde görev yapan akademik ve idari personel, Kurban Bayramı nedeniyle Rektörlük binasında düzenlenen geleneksel bayramlaşma töreninde bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış’ın da hazır bulunduğu bayramlaşma programına dekanlar, meslek yüksekokulları ve enstitülerin müdürleri ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

   Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, törene katılan tüm personelin elini teker teker sıkarak bayramlarını kutlarken  üniversite bünyesindeki tüm çalışanlar da sıcak ve samimi bir atmosferde gerçekleşen bayramlaşma programında birbirleriyle bayramlaşarak, sohbet etme imkanı buldu.

   

 •   İslami İlimler Fakültemizde İlk Ders
  Etkinlik İslami İlimler Fakültemizde İlk Ders
  Duyuru

                                 İslami İlimler Fakültemizde İlk Ders

   2013 yılında kurulan ve bu öğretim yılında ilk öğrencilerini alan İslâmî İlimler Fakültemiz, 14 Eylül Pazartesi günü İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Dersliği'nde düzenlenen programla öğretime başladı.

   Arş. Gör. Mustafa Murat Batman’ın Kur’an tilavetiyle başlayan programda konuşma yapan İslâmî İlimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Eyüp Baş, fakülteyi kazanan öğrencileri tercihleri ve başarılarından dolayı tebrik ederek, Kırıkkale Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi’nin gelecekte İslâmî İlimlere yeni bir soluk getireceği inancını taşıdığını ve öğrencilerinde aynı inançla eğitim sürecinde kendilerini en iyi şekilde yetiştirmeleri gerektiğinibelirtti.

                     “Fakültemiz Eğitimi ile Adından Söz Ettirecektir”

   Konuşmasının devamında Prof. Dr. Eyüp Baş, “Bu sene ilk defa öğrenci almamıza rağmen mevcut İlahiyat ve İslâmi İlimler Fakültelerinden daha eski olanlardan daha önde olarak ilk %50 arasında yer aldık. Bu, ilk defa öğrenci alan bir fakülte için bir başarıdır. Bu sene öğrencilerimize sağlayacağımız eğitim ve olanaklarla fakültemiz gelecek yıllarda, hem sıralamada üst sıralarda yer alacak hem de eğitimi ile adından söz ettirecektir.”dedi.

                             “Arapça Ağırlıklı Bir Program Uyguluyoruz”


   Prof. Dr. Eyüp Baş, “Fakültemizde hazırlık olmaması hasebiyle ilk yıl Arapça ağırlıklı bir program uygulayacağız. Ancak diğer derslerden de öğrencilerimiz en iyi şekilde faydalanarak kendilerini yetiştirecektir. Fakültemizde şuan öğretim üyesi ve öğretim elemanı sayısı, derslerimiz ve öğrencilerimiz için oldukça yeterli sayıdadır. Hocalarımız alanlarına hâkim ve öğrencilerimizi en güzel şekilde yetiştirecek donanıma sahiptir. Ayrıca hem kız hem de erkek öğrencilerimize yönelik hafta içi ve hafta sonları takviye derslerle kendilerini daha iyi yetiştirme imkânı sunacak, mezun olduklarında diğer mezunlardan bir adım önde olmaları için bütün gayretimizi göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

                    “Hedefimiz Kaliteli Akademisyen Yetiştirmektir”

   Öğrencilerin her zaman kendini yetiştirmiş ve hangi alanda olursa olsun üstün başarıya ulaşması gerektiğini belirten Prof. Dr. Eyüp Baş, “Öğrencilerimiz lisans eğitiminde kendilerine her zaman gerekli olan Arapça’yı ve buna ek olarak bir batı dilini en iyi şekilde öğrenerek kendilerini lisans sonrası eğitime hazır hale getirmelidirler. Bizim mezunlarımız elbette Diyanet ve MEB’de çalışma imkanı bulabilmektedir. Ancak benim her öğrencim için kişisel hedefim onların birer akademisyen olarak yetişmesini sağlamaktır. Sizlerin de bu doğrultuda lisans hayatınızı en iyi şekilde değerlendirmenizi bekliyorum.”dedi.

   Programın sonunda Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Demir, öğrencilere Arapça öğretiminde izleyecekleri metot ve öğrencilerden beklentilerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinlikler

Diğer Etkinlikler