Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Kırıkkale Üniversitesi’nden Matematiksel Modellemelerle Mantarların Dünyasına Farklı Bir Bakış
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi’nden Matematiksel Modellemelerle Mantarların Dünyasına Farklı Bir Bakış
  Duyuru

     Kırıkkale Üniversitesi’nden Matematiksel Modellemelerle Mantarların Dünyasına Farklı Bir Bakış

   Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 13 Mayıs 2015 tarihinde Mantar Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı Müdürlüğü (KÜMAL) tarafından “Matematiksel Modellemelerle Mantarların Dünyasına Farklı Bakış” konulu konferans düzenlendi.

    “Matematiksel Modellemenin Özellikle Sosyal Bilimlerde Kullanımı Önemlidir”

   Fen-Edebiyat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinin katıldığı konferansta konuşmacı olan Dr. Müzeyyen Özhavzalı “Gerçek dünyadaki bir olayın, sürecin veya birimlerden oluşan ve birimleri arasındaki iç ilişkiler yanında çevre ve dış ilişkilere göre işleyen bir sistemin belli bir anlatımına “Model” adı verilir. Anlatım sözle, çizimle, belli bir ölçekte fiziki benzer oluşturmak veya başka bir şekilde yapılmakla birlikte en geçerli anlatım Dünyanın ortak dili olan Matematik ile ve Matematiği bilen bir Matematikçi ile yapılmaktadır. Özellikle Standart hesaplamaların, formüllerin tükendiği noktada, Matematikçi devreye girer ve sadece o sürece göre yeni bir denklem, formül yani model kurar” dedi. Dr. Özhavzalı daha sonra matematikte model ve modellemenin önemi ve çeşitlerinden bahsederek modellemenin mantarlarda nasıl kullanıldığını örnekler vererek anlattı. Ayrıca matematiksel modellemenin biyoloji, fizik, kimya, tıp ve özellikle sosyal bilimlerde olmak üzere diğer alanlarda kullanılmasının öneminden bahseden Dr. Özhavzalı sözlerine şöyle devam etti:  “Matematiksel modelleme ülkemizde de yabancı ülkelerde olduğu gibi sosyal bilimlerde kullanımı yaygın değil. Sanki sosyal bilimlerde sadece sözel çalışmalar yapılır, düşüncesinin var. Oysaki yabancı ülkelerde bu algının tam tersi mevcut, hatta bu alanlarda sayısal çalışmaların çok değerlidir.”

   Konferans katılımcıların soru ve cevaplarının ardından Mantar Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı Müdürü Prof. Dr. Perihan Güler’in Dr. Özhavzalı’ya plaketini vermesi ile son buldu.

 •   Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Öğrenci Çalışmaları Sergisi
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Öğrenci Çalışmaları Sergisi
  Duyuru

  Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Öğrenci Çalışmaları Sergisi

   Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü 2. Ve 3. Sınıf Öğrenci Çalışmaları Sergi Açılışı, 13 Mayıs 2015 tarihinde Merkez Kütüphanesi Sergi Salonu’nda yapıldı.

  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Şuayyip Yücel, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Güler, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Gencer, ve Yrd. Doç. Dr. Hüda Sayın Yücel tarafından hazırlanan serginin açılışını Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çağlayan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Erdemir ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ali Ahmet Doğan yaptılar.

              “İzleyici, Öğrenci ve Usta Ressamları Bir Araya Getirmeye Çalıştık”

   Güzel Sanatlar Resim Bölümü öğrencilerinin sanatsal yaratıcılıklarını geliştirme fırsatı sunarak bireysel yeteneklerin gelişimi ve çalışma öz disiplininin oluşması açısından her dönem düzenli olarak “Öğrenci Çalışmaları Sergisi” düzenlediklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Ayşe Güler, “Bu kapsamda hazırlıkları tamamlanan 2014-2015 Güz Dönemi II. ve II. Sınıf Resim Dersi ve II. Sınıf Kavramsal Sanat Uygulamaları Dersi Öğrenci Çalışmalarının yer aldığı resim sergisi 13-27 Mayıs Nisan tarihleri arasında K.Ü. Merkez Kütüphane Sanat Galerisi’nde sergilenecektir.” dedi. Yrd. Doç. Dr. Güler, “ Resim atölye başlığı altında öğrencilerin yapmış oldukları Türk ve yabancı ressamların reprodüksiyonları yer almaktadır. Usta bir ressamın gözünden renk, biçim, kompozisyon ve konu aktarımın tek tek öğrenciler tarafından analiz edilerek yapılan bu çalışmalarda; izleyici, öğrenci ve usta ressamları bir araya getirmeye çalışılmıştır.” diye konuştu.

   Yrd. Doç. Dr. Hüda Sayın Yücel ise “Kavramsal Sanat Uygulamaları Dersinde ise farklı disiplinler için ortak olan tasarım dilini kavramayı sağlayacak temeli oluşturmak, öğrencilerin çok boyutlu düşünebilmelerini sağlamak, uygulamaya yönelik el ve zihin becerilerini geliştirmesini sağlamak amacıyla Optik Sanat ve Pop Sanat ile ilgili çalışmalar II. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler, Optik Sanat’ta hareket yanılsaması ve ışık kullanılarak bilimsel yöntemlerden yararlanarak kompozisyonlar oluşturmuşlardır. Renklerle, biçimlerle, çizgilerle görsel etkiler yaratarak, sistematik araştırılma yapılarak, görsel etkinin her bireyin gözünde algılama mekanizması yoluyla aynı biçim oluşmasını ve yapıtın kavranması için seyircinin belli bir kültürel birikime gereksinimi olmaksızın Optik Sanat'a uygun işler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Pop-Art çalışmalarında ise günlük yaşamın özellikle TV, reklam, çizgi film, sinema v.b. iletişim araçlarının ifade aracı olarak kullanılarak,  klişeleşmiş ve imgeleşmiş öğelerin resimlerde kullanılması hedeflenerek çalışmalar üretilmiştir. Pop yapıtlarda bu tüketim dünyası ve onun yapay, geçici varsıllığı eleştirisiz, olduğu gibi kabullenilmiştir. Tüketim dünyası olduğu gibi gözler önüne serilmeye amaçlayan çalışmalar yer almaktadır.” diyerek, tüm akademik ve idari personeli, öğrencileri ve sanatseverleri bu güzel çalışmaları görmeye davet etti.

   Sergi sırasında eş zamanlı olarak Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin seslendirdiği Acapella Konseri katılımcılara keyifli dakikalar
  yaşattı.

 •   TRT Spor Spikerleri Erdoğan Arıkan ve Yalçın Çetin’den Üniversitemiz Bahar Şenliklerinde Spor Söyleşisi
  Etkinlik TRT Spor Spikerleri Erdoğan Arıkan ve Yalçın Çetin’den Üniversitemiz Bahar Şenliklerinde Spor Söyleşisi
  Duyuru

     TRT Spor Spikerleri Erdoğan Arıkan ve Yalçın Çetin’den  Üniversitemiz Bahar Şenliklerinde Spor Söyleşisi

   TRT Spikerleri Erdoğan Arıkan ve Yalçın Çetin Bahar Şenliği Etkinlikleri kapsamında 12 Mayıs günü Üniversitemiz Mavi Salon’da öğrencilerle buluştu. Programın Açılış konuşmasını Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özgür Selvi yaptı.

   Programa katılan öğrencilerin çoğunluğunu Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı bölümünde okuması üzerine Erdoğan Arıkan ve Yalçın Çetin, yayıncılık hayatında yaşadıkları sıkıntıları öğrencilerle paylaştı.

                         “Dünyada Yeni Doğmuş Bir Mesleğin Üyeleriyiz”

   Erdoğan Arıkan konuşmasında televizyon yayıncılığı ile ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti:  “Daha dünyada yeni doğmuş bir mesleğin üyeleriyiz. Biz bu yeni mesleği çok iyi biliyormuşuz gibi konuşuyoruz. Hayat değişiyor ve hayat değiştiği için bizim mesleğimiz hep yenileniyor.  Bilgisayarın yayın hayatına girmesiyle büyük değişiklikler yaşadık. Biz bilgisayarı doğru kullanamıyoruz onun için bizim yaptıklarımızın eksik olduğunu düşünerek hareket etmelisiniz. Bizim mesleğimizde yapacak işler çok.  Hayat değişti, insanlar değişti ve algılarımız değişti. Diğerlerinden daha öne geçmek için onların yaptıklarına bakıp hangisi daha iyi olduğunu araştırıp, düşünmeniz lazım. “  diyerek sözü Yalçın Çetin’e bıraktı. Yalçın Çetin konuşmasında, “Değişmeyen tek şey şu yaptığınız işte yayını bitirdiğinizde anda vicdani muhasebenizi yapabilmek ve vicdanen rahat olabilmek. Hayatın içindeyiz ve bizde hayatın içinden yayın yapıyoruz. O yüzden yayın sırasında söylediklerinizi vicdanen de tartmalıyız.” diye konuştu.

  “Bir Sunucunun Yapması Gereken En Önemli Şey Seyirciye Nasıl Göründüğünü Sorgulamak”

   Soru-cevap şeklinde devam eden söyleşide bir öğrenciden gelen “Sunuculuk, spikerlik yolunda ilerlemek isteyen arkadaşlarımıza verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?” sorusuna Erdoğan Arıkan şöyle cevap verdi: “Birincisi hayatı anlayabilmek, insanları anlayabilmek. Ben sizin yerinizde olsam seyirciye nasıl görünüyorum onu sorardım. Bir sunucunun yapması gereken en önemli şey seyirciye nasıl göründüğümüzü sorgulamak. Bir sunucu, seyirciden önce kendini görüp ifadesini ona göre ayarlayabilmeli. İnsanlara ne kadar iyi bakarsanız o kadar iletişim kurarsınız ve ne kadar iyi iletişim kurarsanız sizi o kadar çok izlerler.’’

   Programın devamında yayın hayatlarında yaşadıkları anıları izleyicilerle paylaşan Erdoğan Arıkan ve Yalçın Çetin Üniversitemiz yönetimine göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ettiler. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Kocamış katılımlarından dolayı Arıkan ve Yalçın’a plaket takdim etti. Program bitiminde öğrenciler Arıkan ve Yalçın’la hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 •   Yazar Sadık Yalsızuçanlar Üniversitemizdeydi
  Etkinlik Yazar Sadık Yalsızuçanlar Üniversitemizdeydi
  Duyuru

                              Yazar Sadık Yalsızuçanlar Üniversitemizdeydi

   Üniversitemiz Genç Fikirler Topluluğu tarafından 11 Mayıs 2015 tarihinde konuşmacılığını yazar Sadık Yalsızuçanlar’ın yaptığı “Tevfik İleri’den Vefa Apartmanı Ve 1950’li Yıllar” konulu konferans düzenlendi.

   Konferansın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemal Fedai, Tevfik İleri ve Vefa Apartmanı hakkında konuşma yapacak olan Sadık Yalsızuçanlar’a katılımları için teşekkür etti.

                           “Tevfik İleri Muazzam Bir Dil Virtüözüdür”


   Konuşmacı Yazar Sadık Yalsızuçanlar öğrencilik dönemini ve Vefa apartmanını anlatarak konuşmasına başladı. Tevfik İleri’nin hayatı hakkında konuşan Sadık Yalsızuçanlar şunlara değindi: “1.boğaziçi köprüsü projesi ona aittir ve onun zamanında ihale aşamasına gelmiştir. Şu an kullandığımız yolların çoğu onun döneminde yapılmıştır.  Köylere okullar açmıştır. Köy enstitülerini ıslah etmiş ve öğretmen okullarına dönüştürmüştür. Teknisyen okullarını çok fazla açmıştır. Dini eğitim çok fazla olmadığı için imam hatip mekteplerini açmıştır. Maarif Vekilliği döneminde 3 tane üniversite açmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi onun döneminde açılmıştır. Devlet tiyatroları, opera ve balesi gibi konularda ilk özlük haklarıyla ilgili yasa tasarılarını yapmıştır. Tevfik ileri muazzam bir dil virtüözüdür. Gerçekten de dünya edebiyatından birçok yazarın bile imreneceği mektuplar yazmıştır. Çok nazik ve anlayışlı bir insan bir eş ve babadır. Müthiş okuyan bir kişidir. Siyasal fikirleri son derece saygılı bir kişiliği sahiptir. Tevfik ilerinin bembeyaz olduğunu söylemek lazımdır.” diye konuştu.

   Tevfik İleri’den Mektup örnekleri okuyarak devam eden Sadık Yalsızuçanlar konuşmasının sonunda davet için teşekkür etti.

   Genel Sekreterimiz İsmail Altan Akgün, konferansın sonunda Sadık Yalsızuçanlar’a katılımlarından dolayı plaket verdi.

 •   Adalet Meslek Yüksekokulu’nda Devir Teslim Töreni
  Etkinlik Adalet Meslek Yüksekokulu’nda Devir Teslim Töreni
  Duyuru

                          Adalet Meslek Yüksekokulu’nda Devir Teslim Töreni

    Üniversitemiz Adalet Meslek Yüksekokulu’na Müdür olarak Yrd. Doç. Dr. Adnan Küçük atandı.

    Düzenlenen devir teslim törenine Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Prof. Dr. Hakan Kocamış, Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Çağlayan katıldı.

    Törende kısa bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Yıldız, Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın çok başarılı bir dönem geçirdiğini, hem tecrübesiyle hem de bilgisiyle Üniversitemize yardımcı olmaya devam edeceğini belirtti. Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın büyük bir gurur ve memnuniyet tablosu içerisinde Yrd. Doç. Dr. Adnan Küçük’e görevini devrettiğini söyleyen Prof. Dr. Ekrem Yıldız, özverili ve başarılı çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Ali Akyıldız’a teşekkür ederek Yrd. Doç. Dr. Adnan Küçük’e ise yeni görevinde başarılar diledi.   

 •   Sadettin Saran Üniversitemizde Söyleşi’ye Katıldı
  Etkinlik Sadettin Saran Üniversitemizde Söyleşi’ye Katıldı
  Duyuru

            Sadettin Saran Üniversitemizde Söyleşi’ye Katıldı

   Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, İşletme Topluluğu’nun yaptığı “İş Hayatı Üzerine Söyleşi” konulu programa katıldı.

   Bilgi-birikim ve tecrübelerini paylaşmak üzere Üniversitemiz öğrencileri ile bir araya gelen Sadettin Saran, geleceğin işadamları ve yöneticilerine başarıya ulaşma konusunda tavsiyelerde bulundu.

   Üniversitemiz Yahya Kemal Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye akademik, idari personel ve çok sayıda öğrenci topluluğu katıldı. Soru cevap şeklinde yapılan söyleşide iş hayatındaki başarılarının sırlarını öğrencilerle paylaşan Saran, “Kırıkkaleli olarak kendi memleketimde öğrencilerle olmaktan çok mutluyum. Ben Kırıkkale’den çıktım. Bu toprakların çocuğuyum. Ben pes etmedim, başardım. Pes etmeyin, siz de başarabilirsiniz ve mutlaka sevdiğiniz işi yapın.” dedi.

   Program bitiminde Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız’ı makamında ziyaret eden Sadettin Saran, memleketi Kırıkkale’de bulunan Üniversiteyi ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi. Sadettin Saran Rektörümüz Ekrem Yıldız’a Fenerbahçe forması hediye etti.

 •   Doğada Hayatta Kalma Uzmanı Serdar Kılıç Bahar Şenliği Etkinlikleri Kapsamında Üniversitemiz’de Söyleşi Verdi
  Etkinlik Doğada Hayatta Kalma Uzmanı Serdar Kılıç Bahar Şenliği Etkinlikleri Kapsamında Üniversitemiz’de Söyleşi Verdi
  Duyuru

   Doğada Hayatta Kalma Uzmanı Serdar Kılıç Bahar Şenliği Etkinlikleri Kapsamında Üniversitemiz ’de Söyleşi Verdi

   Üniversitemiz, Bahar Şenliği Etkinlikleri kapsamında 8 Mayıs Cuma günü Mavi Salon’da Doğada Hayatta Kalma Uzmanı Serdar Kılıç’ı konuk etti.

  “Doğaya Fidan Değil Çocuk Dikelim”

   Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Serdar Kılıç, doğa gezileri sırasında yaşadıklarını anlattı. Soru cevapla ile devam edilen programda gelen bir soru üzerine Serdar Kılıç,  “Bize hep derler ya doğaya ağaç dikin, dikilen fidan insan kurtarmayla eş değer diye bence tabiata fidan değil çocuk dikelim. Çocuklarımıza doğayı anlatalım, öğretelim ki bizden sonra doğayı koruyacak olan çocuklarımız bilinçlensin. O fidan gibi yaşayan çocuk belki ileride bakmışsın ki Orman Bakanı olmuş. O zaman onun elinden tabiatı kimse alamaz.” diye cevapladı.

   Program esnasında Serdar Kılıç, Türklere özgü çalgı aleti olan Ağız Kopuzu, Balaban, Mey ve Saz çalıp Keskin Yöresine ait bir türkü söyledi. Osmanlı zamanında kullanılan Yay’ın özelliklerini anlatıp nasıl atıldığını gösterdi.

   Program sonunda Genel Sekreter Yardımcımız Mehmet Yılmaz ve Öğrenci Konseyi Başkanı Baybars Ali Kazancı tarafından hediyesinin takdim edilmesinin ardından Serdar Kılıç, öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

 •   Spor Faaliyetleri Haftası, Bahar Şenliği Yürüyüşü İle Başladı
  Etkinlik Spor Faaliyetleri Haftası, Bahar Şenliği Yürüyüşü İle Başladı
  Duyuru

  Spor Faaliyetleri Haftası, Bahar Şenliği Yürüyüşü ile Başladı

   Kırıkkale Üniversitesi 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı Bahar Şenliği Etkinlikleri içerisinde yer alan “Spor Faaliyetleri Haftası Etkinlikleri”, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Kocamış, Fakülte Dekanları, Enstitü ve Yüksek Okul Müdürleri, akademik ve idari personel, öğrencilerimizin de katıldığı Bahar Şenliği Yürüyüşü ile başladı.

   Spor Bilimleri Fakültesi Kapalı Spor Salonu’nda Spor Faaliyetleri Haftası’nın açılış konuşmasını yapan Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ali Ahmet Doğan, profesyonelliğin gözetilerek eğlenceli zamanların geçirilmesini diledi. Prof. Dr. Doğan’ın konuşmasından sonra sahne alan Keskin Halayı Ekibi izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

   Ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Kocamış ve Öğrenci Konseyi Başkanı Baybarshan Ali Kazancı ilk topa vurarak “Futsal Çeyrek Final Müsabakaları”nı başlattılar. 5 gün devam edecek olan Spor Faaliyetleri Haftası, Üniversitemiz Web Sayfasında da yayınlanmış olan program dâhilinde çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 •   Üniversitemizin Düzenlediği Türk Dili-Edebiyatı Türk Tarihi Ulusal Öğrenci Kongresi'ne 20 Üniversite Katıldı
  Etkinlik Üniversitemizin Düzenlediği Türk Dili-Edebiyatı Türk Tarihi Ulusal Öğrenci Kongresi'ne 20 Üniversite Katıldı
  Duyuru

  Üniversitemizin Düzenlediği Türk Dili- Edebiyatı Türk Tarihi Ulusal Öğrenci Kongresi’ne 20 Üniversite Katıldı

   Üniversitemiz Öğrenci Konseyi ve Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen 7-8 Mayıs 2015 tarihlerinde Türk Dili -  Edebiyatı Türk Tarihi Ulusal Öğrenci Kongresi düzenlendi.

   Kongre, 7 Mayıs 2015 tarihinde Yahya Kemal Konferans Salonu’nda yapılan Açılış Töreni ile başladı. 20 Üniversiteden 80 kişinin katıldığı konferansın açılış konuşmasını Öğrenci Konseyi Baybarshan Ali Kazancı yaptı. Kazancı, katılımcılara ve konuklara hoş geldiniz dedikten sonra “Türk Dili Edebiyatından 62 tane, Türk tarihinden 26 tane bildiri tarafımıza gelmiş olup bunların 72 tanesi 7-8 Mayıs tarihiler arasında 12 oturumda bildirilerini sunacaklar. Ardından 1 Haziran’da bildirilerin tamamının gelmesiyle kitaplaşacaktır.  İlk defa ulusal öğrenci kongresi yapıyoruz bunda hatalarımız, kusurlarımız olacaktır. Şimdiden kusurlarımız için kusurumuza bakmayın. Bu kongrede bize yardımcı olan desteklerini esirgemeyen rektörlüğümüze, dekanlığımıza ve daire başkanlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

   Ardından açılışta konuşan Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof Dr. Muhittin Eliaçık, “Öncelikle Türkiye’nin değişik yerlerinden gelip teşrif eden genç fidanları geldikleri için kutluyorum. Sempozyum ve kongre her şeyden önce bir akademik pazar niteliğindedir. Sunulmamış arz edilmemiş bir bilginin bence önemi yok ve anlayan kesim tarafından değerlendirilirse önemi ortaya çıkar. Sunduğunuz bilgi topluma bir şey katıyor, topluma fayda verip bir anlam ifade ediyor bu gerçek bilgidir.  Bu sempozyumun bilim dünyasına sizlere üniversitemize hayır getirmesini diliyor teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

  “İlim Dalları Birbirleriyle İlişki İçerisindedir”

   Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof Dr. İsmail Özçelik ise şöyle konuştu: “Bayrağı bizlerden sizler devralacak ve eminim ki daha ileriye götüreceksiniz. İlim dalları birbirleriyle ilişki içeresindedirler. Özellikle sosyal bilimlerde hep birbirleriyle ilişki içerisinde olmuştur. Türk Tarih ve Türk Dili sosyal hayatı bütünleştiren dallardır. Herkese lazım, her alanı destekleyen ve besleyen kaynaklardır. Örtüşen birbirini tamamlayan bu iki alanın birlikte kongre düzenlemesi çok önemlidir. Araştırma yapan genç araştırmacı arkadaşlarımızın, farklı üniversitelerden gelen arkadaşlarımızın bu şuurla bildirilerini sunacaklarına hiç şüphem yoktur. Katılan herkese katılımlarından dolayı çok teşekkür ederim.”

  “Kongre Çok Meşakkatli Bir İştir”

   Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış da yaptığı konuşmada Kırıkkale Üniversitesi adına herkese hoş geldiniz diyerek Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız’ın Ankara’daki bir programdan dolayı katılamadığını, selamlarını ve sohbetini ilettiğini belirterek, “Kogre çok meşakkatli bir iştir bunu yapanlar çok iyi bilir öğrencinin bu işe girmesi bu meşakkati ikiye katlar. Öğrenci Konseyi bizlere kongre yapmak istediklerini söylediğinde onlara güvendik, sağ olsun onlar da çok iyi çalıştılar. Bizler de Üniversite olarak onlara destek vermeye çalıştık. İlklerde hatalar olabilir, bunları maruz göreceğinizi umut ediyoruz.  Biraz gözlemlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Özellikle yurt dışına çıktığında üstünde bir Ortadoğu imajı vardır. İlk sorular bu yönde gelir sizlere, kendinizi çok iyi ifade etmeniz lazım. Çünkü size Türkiye üzerinden soru soruluyor, siz Türkiye’yi temsil ediyorsunuz ve ona göre cevap vermeniz lazım.  Kendinizi ifade etmenin yolu da, bilgi birikiminiz dağarcığınız olacak ki bunu en iyi şekilde sunacaksınız. Genelde yurtdışına çıktığınızda tarihinizle ilgili, sonra yaşam kültürünüz ile ilgili sorular sorarlar. Bilginizi dağarcığınızı 140 karakterden uzak, daha derinlemesine daha detaylı bilgiler edinmelisiniz. Aynı bal gibi, arı çok çeşitli çiçek özlerinden aldığından balın kalitesi daha çok olur. O yüzden her alanda okumanızı tavsiye ediyorum. Sıkıntılarınızı cümlelere dökemiyorsunuz. Bunun sebebi ise kelime dağarcığındaki yetersizlik. Bu yüzden bol bol okuyup kendinizi geliştirmenizi umuyorum. Öncelikle bu kongrede emeği geçenlere teşekkür ediyorum hayırlı ve verimli olmasını diliyorum.” dedi.

   7 Mayıs 2015 tarihindeki oturumların bitiminde akşam yemeklerini Üniversite Gölet Alanı’nda yiyen katılımcılar, müzik eşliğinde sohbet ederek, birbirleri ile deneyimlerini paylaştılar. Katılımcılar 8 Mayıs 2015 akşamı yine Gölet Alanı’nda düzenlenen gala yemeğinde buluştular.

Etkinlikler

Diğer Etkinlikler