Duyurular ve Haberler

 •   Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi
  Duyuru

  Kırıkkale Üniversitesi’nde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi

   Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salon’da 14 Nisan 2014 Pazartesi günü ‘Din Ve Samimiyet’ konulu bir panel düzenlendi.

   Düzenlenen panele Vali Vekili Rıfat Ata, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Müftüsü Bekir Gerek, Öğretim Üyeleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

   Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programın açılış konuşmalarını İl Müftüsü Bekir Gerek, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız ve Vali Vekili Rıfat Ata yaptılar.

   Ney Taksiminden sonra Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfit Selim Saruhan ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özkan, “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” konulu sunum yaptılar.

  Panel konuşmacılara hediyelerinin verilmesi, davetlilere; Kur’an-ı Kerim Meali ve gül dağıtılmasıyla sona erdi.

   
 •   Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Resim Sergisi
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Resim Sergisi
  Duyuru

  Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Resim Sergisi

   Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ve Meslek Yüksek Okulları birinci sınıf öğrencilerinin yapmış olduğu resimlerin yer aldığı sergi, 16 Nisan 2014 tarihinde Merkez Kütüphane Sanat Galerisi'nde, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yurdagül Erdem, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bilgin ve öğretim üyelerinin katılıyla açıldı.

   87 resim çalışmasının yer aldığı sergide karma teknikler kullanıldı. Resimlerin çoğunluğunun haftada bir gün, bir saat görülen seçmeli dersin meyvesi olduğunu belirten Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şuayyip Yücel, "3 gruptan öğrencilerin almış olduğu derslerden oluşan bu sergi, gerek teknik gerekse konu bakımından, öğrencilerin zenginliği de göz önünde bulundurulduğunda karma bir sergi."diye konuştu.

   Öğrencilerin sergilediği bu resimler Yrd. Doç. Dr. Şuayyip Yücel,Okutmanlar; Selda Pehlivanlı, Fatma Saliha Yağız ve Buket Kaya'nın vermiş oldukları derslerde yapıldı. 

   

   

 •   Üniversitemizde Kurum ve Birimler Arşivi Oluşturulması ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerine Geçiş Eğitimi Verildi
  Etkinlik Üniversitemizde Kurum ve Birimler Arşivi Oluşturulması ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerine Geçiş Eğitimi Verildi
  Duyuru

  Kırıkkale Üniversitesi’nde Kurum ve Birimler Arşivi Oluşturulması ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerine Geçiş Eğitimi Verildi

   Kırıkkale Üniversitesi, arşivlerimizi düzenli hale getirmek ve elektronik belge yönetim sistemine geçmek adına idari personele yönelik  "Kurum ve Birimler Arşivi Oluşturulması ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerine Geçiş (EBYS)" konulu bir eğitim semineri düzenledi.

   14 Nisan 2014 Pazartesi günü başlayan eğitimde ilk olarak Başbakanlık Devlet Arşivleri Uzmanı Hülya Gönül  Şen, "Arşivin Önemi,  Arşiv Oluştururken Dikkat Edilecek Hususlar, Saklanmasında Lüzum Kalmayan Evrakların İmhası" konuları hakkında  bilgi verdi. Arşiv Yönetim Sisteminden bahseden Şen, arşiv malzemelerinin sistemli şekilde tasnifi, dosyalanması, depolanması, saklanması, saklanmasına gerek kalmayanların zamanında ayıklanması, arşivsel malzemeye en kısa zamanda erişimin gerçekleşmesini sağlamaya yönelik bir sunum yaptı.

   15 Nisan 2014 Salı günü ise Başbakanlık Devlet Arşivleri Uzmanı  Serkan Menteş ‘Elektronik Belge Yönetim Sistemleri’  hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Elektronik Belge Yönetim Sistemleri ile, gerek kurum içi birimlerimiz arası yazışmalarımızı gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşları ile olan yazışmalarımızın bilgisayar ortamında yapılmasını sağlanabildiğini vurgulayan Menteş, bu sistemin yazışmaların standartlaşması, yazışmaların sevk, paraf ve onay sürelerinin kısaltılması, harcanan emek, zaman ve kırtasiye maliyetlerinden tasarruf edilmesi ve  yazışmaların sağlıklı bir şekilde arşivlenmesi gibi kolaylıklar sağladığını dile getirdi.

 •   Çanakkale Savaşı Anma Törenleri Programı
  Etkinlik Çanakkale Savaşı Anma Törenleri Programı
  Duyuru

  - Tören Programı Proje ve Görüş Bildirileri

 •   Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Programı
  Etkinlik Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Programı
  Duyuru

  - Başvuru Tarihleri ve Umre Programı

 •   Üniversitemizde Teknikerlerin Sertifika Sevinci
  Etkinlik Üniversitemizde Teknikerlerin Sertifika Sevinci
  Duyuru

  Kırıkkale Üniversitesi'nde Teknikerlerin Sertifika Sevinci

   Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu ve ülkemizde ilk kez Veteriner ve Laborant Sağlık Teknikerleri ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Teknikerlerinin katıldığı Müfredat Tamamlama ve Suni Tohumlama sertifika eğitimlerinin ilki tamamlanmış ve başvuru sahipleri sertifikalarını almaya hak kazandılar.

  Teknikerler de suni tohumlama yapabilecek

   Veteriner Fakültesi dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan ise yaptığı sertifika töreni konuşmasında, 18 Aralık 2013 tarihinde çıkan “Suni Tohumlama, Tabii Tohumlama ve Embriyo Transferi Faaliyetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin yanı sıra Teknikerlere’de Suni Tohumlama yapma yetkisi verildiğini söyledi.

  Zorunlu Müfredat Tamamlama Eğitimi

   Teknikerlerin suni tohumlama sertifikası alabilmeleri için öncelikli olarak, müfredat tamamlama eğitimi adı altında 40 saatlik teorik ve uygulamalı suni tohumlama dersi almalarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirildiğine vurgu yapan Prof.  Dr. Arıkan, Ülkemizde bu eğitimi veren ilk üniversite olduklarını söyledi.

                                                           Kursa yoğun talep

   Kursa yoğun talep olduğunu belirten Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Numan Akyol, pazartesi ikinci grup kursiyerlerin programa alınacağını belirtti. Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Okt. Şakir Sarıcaoğlu ise bu tür faydalı eğitim hizmetlerini organize etmekten mutlu olduklarını belirterek kursiyerlere başarılar diledi.

   Eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle tören sona erdi.

 •   Kırıkkale Üniversitesi Tanıtım Günleri Başladı
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi Tanıtım Günleri Başladı
  Duyuru

  Kırıkkale Üniversitesi Tanıtım Günleri Başladı

   Kırıkkale Üniversitesi akademik ve sosyal yönlerini ilgili kişi ve kurumlara gereği ile tanıtmak amacıyla "Üniversite Tanıtım Günleri" düzenlemeye başladı. Bu kapsamda Kırıkkale Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için Kırıkkale ilindeki liselere yönelik sunumlar yapılıyor.

   11 ve 12. sınıf öğrencilerine Kırıkkale Üniversitesi ve bölümlerinin tanıtımının yapıldığı; iş olanakları hakkında bilgi verildiği "Üniversite Tanıtım Günleri"nin ilki Kırıkkale Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kırıkkale Anadolu Lisesi ziyaretleri ile başladı. Tanıtım etkinlikleri çerçevesinde merkezi liseler, Kırıkkale ilçelerindeki liseler ve Kırıkkale çevresinde yer alan çeşitli illerdeki liseler bulunmakta.

 •   Üniversitemiz PDR Topluluğu Tarafından Yapılan N-Beyin Konferansı Büyük İlgi Gördü
  Etkinlik Üniversitemiz PDR Topluluğu Tarafından Yapılan N-Beyin Konferansı Büyük İlgi Gördü
  Duyuru

  Üniversitemiz PDR Topluluğu Tarafından  Yapılan N-Beyin Konferansı Büyük İlgi Gördü

   Üniversitemiz Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) Topluluğu tarafından 27 Mart 2014 Perşembe günü  N-Beyin konferansı düzenlendi.

   Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sinan Canan ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlisi Serkan Karaismailoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı program öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

   “Dünyayı ve Evreni Anlama Anne Karnında Oluşuyor

   İki oturum şeklinde gerçekleşen programın ilk oturumunda Beynin ön kısmının insani değerlerimizi yöneten bir kısım olduğunu dile getiren Doç. Dr. Sinan Canan, “Bu kısım zarar gördüğünde insan da zarar görüyor. MR, tomografi gibi tekniklerle artık beynin içini görebiliyor ve anatomik durumu araştırabiliyoruz. Kalbimiz beynimize günde 57 damacana kan pompalar. Bir iki dakika kan akımını kesecek olsanız beyin büyük hasar görecektir. Bu bağlantılar çok önemli. Bu bağlantılar anne karnında oluşuyor. Anneyle kurulan her kontak, her etkileşim beyinde yepyeni yollar oluşturuyor. Dünyayı ve evreni anlama işte burada başlıyor.” dedi.

                              “Sosyal Medya Bir Bağımlılıktır

   Sosyal medya kullanımın beyinle olan ilişkisine de değinen Doç. Dr. Canan, sosyal ağ bağımlılığına dikkat çekti. Sosyal medya kullanımının bir bağımlılık olduğunu belirten Doç. Dr. Canan, “Sosyal medya kullanımının beynin yeni bölgelerinin çalıştırdığını gösteriyor. Sosyal ağ genişliği ile beyindeki gri madde miktarı arasında doğru bir orantı var. Sosyal medya kullanırken bir sürü insanla ilişki içerisindeyiz. Sosyal ağ bağımlılığı gerçek bir tehlike olabilir. Bununla başa çıkmamız gerekiyor. Sosyal medya üzerinden dijital bilgi edinmenin yüzeysel okuma, geçici plastisite, dikkat dağınıklığı, derinliksiz öğrenme, derin düşünme yeteneğinin kaybolması gibi olumsuz etkileri var. İyi yanları yok mu? Evet, iyi yanları da var. Çoklu işlem kapasitesi ve anlık dikkat artışı oluyor. Çoklu ortam kullanımı ve indeksleme becerisi artıyor. Yani beyin o bilgiyi nerde gördüğünü daha kolay hatırlıyorlar. Dijital ve basılı bilgi beyinde farklı yollarda işleniyor.” şeklinde anlattı.

   Beynin yapısından da söz eden Doç. Dr. Canan, “Beyin üç tane farklı katmanla çalışır. Beynin alt kısmında temel yaşam faaliyetleri bulunur. Buraya zarar geldiğinde hayat biter. Bir üstte temel dürtüler ve yüksek zihin işlevleri vardır. Bunlar birbirlerini etkiler. Zihnimizde otomatik olarak yüz tanıma sistemi var ve beynimizin belirli bir bölümü sadece bu kısma ayrılmış durumda.” dedi.

                               “Beynimizin Bir Cinsiyeti Var

   Beynin kendi cinsiyetinden bağımsız bir cinsiyeti olduğunu söyleyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlisi Serkan Karaismailoğlu ise beynin kadın erkek ilişkilerindeki tutumuna değindi. “Beyin nasıl aşık olur?” sorusunu soran Karaismailoğlu, “Kadınla erkek arasındaki bağlantıdan söz edeceğiz. Kimi insan kadınlarla erkekler arasındaki farkların çok büyük olduğunu düşünüyor. Kimi insan ise bu farkların normal olduğunu savunuyor. Beynimizin bir cinsiyeti var. Bu cinsiyet kendi cinsiyetimizden bağımsızdır. Kadınlarla erkekler çok kavga ediyorlar. Tek sıkıntı şudur ki; birbirimizi tanımıyoruz.” dedi.

   Konferans tarihi aynı zamanda konuşmacılardan Doç. Dr. Sinan Canan’ın yaş gününe denk geldi. Bu fırsatı güzel bir sürprizle değerlendiren topluluk öğrencileri konuşması sırasında pasta getirerek doğum gününü kutladılar. Beklemediği anda sürprizle karşılaşan Sinan Canan unutamayacağı bir konferans olduğunu belirtti.

   Konferans öğrencilerinin sorularının cevaplanması ve konuşmacılara hediyelerinin verilmesiyle sona erdi. Program sonunda öğrenciler ve konuşmacılar birlikte N-Beyin pozu verdiler.

 •   Güzel Sanatlar Fakültesi Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi Açıldı
  Etkinlik Güzel Sanatlar Fakültesi Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi Açıldı
  Duyuru

  Güzel Sanatlar Fakültesi Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi Açıldı

   Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü tarafından 26 Mart 2014 Çarşamba günü Kırıkkale Üniversitesi Merkez Kütüphane Sanat Galerisi’nde "26 Mart-9 Nisan Temel Sanat Eğitimi ve Desen Atölye Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi" açıldı.

   Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu, tarafından açılan sergide, öğretim üyelerimiz Yrd. Doç. Dr. Ayşe Güler, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Gençer, Yrd. Doç Dr. Hüda Yücel Sayın ve Yrd. Doç. Şuayyip Yücel, Arş. Gör. Ahmet Musa Koç, Arş. Gör. Samed Sakman’ın başkanlığında Temel Sanat Eğitimi ve Desen Atölyesi’nde çalışan öğrencilerin çalışmaları sergilendi.

   Resimlerin sahibi öğrenci ve ailelerinin de katıldığı sergi, klasik müzik ve kokteyl eşliğinde sona erdi.

Tüm Duyurular

Etkinlikler

Tüm Etkinlikler