Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

 •   Üniversitemizde “Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı” Konulu Bir Konferans Düzenlendi
  Etkinlik Üniversitemizde “Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı” Konulu Bir Konferans Düzenlendi
  Duyuru

  Üniversitemizde “Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı” Konulu Bir Konferans Düzenlendi

   Üniversitemiz Atatürkçü Düşünce Topluluğu, “Cumhuriyet Haftası Etkinlikleri” kapsamında 3 Kasım 2014 Pazartesi günü saat 14:00’de Mühendislik Fakültesi Dumlupınar Salonu’nda, “Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı” konulu bir program düzenledi.  Programa Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Demir’in konuşmacı olarak katıldı.

   Doç. Dr. Ayşe Demir konuşmasında Kurtuluş Savaşı sonrasında ve Cumhuriyet’in ilanı süresince edebiyatçıların rolüne dikkat çekerek, yeni toplum oluşturma ve Milletleşme sürecinde, edebiyatçıların nasıl bir bakış açısına sahip olduklarını anlattı. Dönemin eserlerinden alıntı yapılan konferans, Atatürkçü Düşünce Topluluğu Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Rafet Metin’in, Doç. Dr. Demir’e katılımından ötürü plaket vermesi ile sona erdi.

   

 •   Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Kurulum Çalışmalarında Sona Gelindi
  Etkinlik Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Kurulum Çalışmalarında Sona Gelindi
  Duyuru

   Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Kurulum Çalışmalarında Sona Gelindi

  Kırıkkale Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak 24 Nisan 2014 tarih ve 06/4 sayılı Üniversite Senatosu Kararı ile Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüşme teklifimiz, 25.09.2014 tarihinde Yükseköğretim Genel Kurulu’nda kabul edilerek, onay almak üzere Bakanlar Kurulu’na sevk edildi.

  Kırıkkale Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak, Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmek için çalışmaların yaklaşık bir yıldır sürdüğünü ifade eden, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Ahmet Doğan, “Mevcut akademik kadromuzda bulunan 1 profesör, 2 doçent, 8 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi, 12 okutman ve 2 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 26 öğretim elemanı ile fakülteye dönüşme kriterleri açısından yeterli seviyedeyiz.  Üniversite yönetimimizin de vermiş olduğu büyük destekle birlikte çalışmalarımız sonuç verdi ve Yüksekokulumuzun Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesi kararı Yükseköğretim Genel Kurulu’nca onaylandı.” diye konuştu.

   “Hem Üniversiteye Hem De Öğrencilere Büyük Katkı Sağlayacak”

  YÖK kanununun ilgili maddelerine bakıldığında görüleceği gibi fakültelerin, yüksekokuldan farklı olarak bilimsel araştırma ve yayım yapan kendine birimler bağlanabilen bir kurum olduğunun altını çizen Prof. Dr. Doğan, Yüksekokulun Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüşmesinin hem Kırıkkale Üniversitesi'ne  hem de öğrencilere büyük katkı sağlayacağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Spor Bilimlerinin çok disiplinli bir bilim alanı oluşu sebebiyle, bölümlerin, anabilim dallarının ve bu alanlar altında yer alan daha özel alanların varlığı mevcut olan “yüksekokul” yapısı içerisinde, bürokratik ve bilimsel yönden gelişimi sınırlamaktaydı. Yüksekokulumuzun bu kararla Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüşecek olması, kurumun Üniversite Yönetim Kurulu’nda Dekan tarafından temsil edilmesini, sorunlarımızın ve açılımlarımızın ilk elden Üniversite Yönetim Kurulunda ele alınmasını sağlayacaktır. Bu yolla fakültemiz daha fazla hareket kabiliyetine kavuşarak, hem üniversitemizin hem de değişik meslek alanlarının taleplerine çok daha etkin bir şekilde cevap verebilecektir.” dedi.

 •   Üniversitemizde Köpek Eğitimi Gösterisi Yapıldı
  Etkinlik Üniversitemizde Köpek Eğitimi Gösterisi Yapıldı
  Duyuru

                   Kırıkkale Üniversitesi’nde Köpek Eğitimi Gösterisi Yapıldı

   Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından 27 Ekim 2014 Pazartesi günü “Köpek Eğitimi Gösterisi” düzenlendi. Gösteri Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

   Veteriner Fakültesi bünyesinde 2013 yılında, köpek eğitimi birimi inşa edilerek hizmete açıldığını belirten Dekan Prof. Dr. Arıkan, “Birimimizde öğretim üyemiz Prof. Dr. Emine Ümran Bozkurt’un koordinasyonu dahilinde, belli aralıklarla köpek eğitimi kursları düzenlenmektedir.Başlangıçta köpek eğitimine, “Temel ve İleri İtaat Eğitimi” ile başladık. İlerleyen zamanlarda eğitimi çeşitlendirmeyi planlamaktayız” dedi.

                                Görme Engellilere Rehber Köpeği Projesi

   İleriye dönük projelerinden de bahseden Prof. Dr. Arıkan, son projelerinin ‘Görme engelliler için rehber köpeği eğitimi” projesi olduğunu ve bu proje destek görerek hayata geçirilirse eğitilen köpeklerin, görme engelli sahipleri için göz vazifesi göreceğini söyledi.

                       Köpek Eğitimleri Talebe Yönelik Gerçekleşmektedir

   Köpek sahiplerinden gelen talep “Temel ve ileri itaat Eğitimi” kapsamında olduğundan bu yönde kurslar düzenlemekte olduğunu belirten Prof. Dr. Arıkan, “Kamu kurumlarından talep geldiği takdirde, yapılacak karşılıklı anlaşmalarla, ihtiyaca göre farklı branşlarda da köpek eğitimleri verebilme kapasitemiz bulunmaktadır.” dedi.

                Avrupa Birincisi ve Dünya Üçüncüsü Alena Smolikova’dan Gösteri

   4 farklı kategoride gösterinin sunulduğu programda ilk gösteriyi, Veteriner Fakültesi’nde düzenlenen, “Köpek Temel ve İleri İtaat eğitimi” kursunu tamamlayan kursiyer köpekler, eğiticileriyle birlikte yaptı. İkinci gösteri ise “Koruma Köpeği Gösterisi” olup yine Riva Kennel Club’tan davetli Dilek Kınık tarafından sunuldu. Üçüncü gösteri “Pentathlon ve Arama-Bulma Gösterisi” olup Köpek eğitmenleri Dilek Kınık ile Mustafa Çevik tarafından gerçekleştirildi. Son gösteri ise Çek Cumhuriyetinden gelen dünyaca ünlü köpek eğitmeni, Avrupa birinciliği ve dünya üçüncülüğü dereceleri olan, Alena Smolikova tarafından gerçekleştirildi. Gösteri izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

   Gösteri Üniversitemiz  Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız’ın programın düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket takdiminin ardından sona erdi.

Etkinlikler