Başlık Duyuru Tarihi
  Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi
Duyuru Üniversitemizde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi
Duyuru Tarihi 17/04/2014
Açıklama

Kırıkkale Üniversitesi’nde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Panel Düzenlendi

 Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salon’da 14 Nisan 2014 Pazartesi günü ‘Din Ve Samimiyet’ konulu bir panel düzenlendi.

 Düzenlenen panele Vali Vekili Rıfat Ata, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Müftüsü Bekir Gerek, Öğretim Üyeleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

 Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programın açılış konuşmalarını İl Müftüsü Bekir Gerek, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız ve Vali Vekili Rıfat Ata yaptılar.

 Ney Taksiminden sonra Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfit Selim Saruhan ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özkan, “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” konulu sunum yaptılar.

Panel konuşmacılara hediyelerinin verilmesi, davetlilere; Kur’an-ı Kerim Meali ve gül dağıtılmasıyla sona erdi.

 
17/04/2014
  Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Resim Sergisi
Duyuru Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Resim Sergisi
Duyuru Tarihi 17/04/2014
Açıklama

Kırıkkale Üniversitesi Öğrencilerinden Resim Sergisi

 Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ve Meslek Yüksek Okulları birinci sınıf öğrencilerinin yapmış olduğu resimlerin yer aldığı sergi, 16 Nisan 2014 tarihinde Merkez Kütüphane Sanat Galerisi'nde, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yurdagül Erdem, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bilgin ve öğretim üyelerinin katılıyla açıldı.

 87 resim çalışmasının yer aldığı sergide karma teknikler kullanıldı. Resimlerin çoğunluğunun haftada bir gün, bir saat görülen seçmeli dersin meyvesi olduğunu belirten Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şuayyip Yücel, "3 gruptan öğrencilerin almış olduğu derslerden oluşan bu sergi, gerek teknik gerekse konu bakımından, öğrencilerin zenginliği de göz önünde bulundurulduğunda karma bir sergi."diye konuştu.

 Öğrencilerin sergilediği bu resimler Yrd. Doç. Dr. Şuayyip Yücel,Okutmanlar; Selda Pehlivanlı, Fatma Saliha Yağız ve Buket Kaya'nın vermiş oldukları derslerde yapıldı. 

 

 

17/04/2014
  Üniversitemizde Kurum ve Birimler Arşivi Oluşturulması ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerine Geçiş Eğitimi Verildi
Duyuru Üniversitemizde Kurum ve Birimler Arşivi Oluşturulması ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerine Geçiş Eğitimi Verildi
Duyuru Tarihi 17/04/2014
Açıklama

Kırıkkale Üniversitesi’nde Kurum ve Birimler Arşivi Oluşturulması ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerine Geçiş Eğitimi Verildi

 Kırıkkale Üniversitesi, arşivlerimizi düzenli hale getirmek ve elektronik belge yönetim sistemine geçmek adına idari personele yönelik  "Kurum ve Birimler Arşivi Oluşturulması ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerine Geçiş (EBYS)" konulu bir eğitim semineri düzenledi.

 14 Nisan 2014 Pazartesi günü başlayan eğitimde ilk olarak Başbakanlık Devlet Arşivleri Uzmanı Hülya Gönül  Şen, "Arşivin Önemi,  Arşiv Oluştururken Dikkat Edilecek Hususlar, Saklanmasında Lüzum Kalmayan Evrakların İmhası" konuları hakkında  bilgi verdi. Arşiv Yönetim Sisteminden bahseden Şen, arşiv malzemelerinin sistemli şekilde tasnifi, dosyalanması, depolanması, saklanması, saklanmasına gerek kalmayanların zamanında ayıklanması, arşivsel malzemeye en kısa zamanda erişimin gerçekleşmesini sağlamaya yönelik bir sunum yaptı.

 15 Nisan 2014 Salı günü ise Başbakanlık Devlet Arşivleri Uzmanı  Serkan Menteş ‘Elektronik Belge Yönetim Sistemleri’  hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Elektronik Belge Yönetim Sistemleri ile, gerek kurum içi birimlerimiz arası yazışmalarımızı gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşları ile olan yazışmalarımızın bilgisayar ortamında yapılmasını sağlanabildiğini vurgulayan Menteş, bu sistemin yazışmaların standartlaşması, yazışmaların sevk, paraf ve onay sürelerinin kısaltılması, harcanan emek, zaman ve kırtasiye maliyetlerinden tasarruf edilmesi ve  yazışmaların sağlıklı bir şekilde arşivlenmesi gibi kolaylıklar sağladığını dile getirdi.

17/04/2014
  Çanakkale Savaşı Anma Törenleri Programı
Duyuru Çanakkale Savaşı Anma Törenleri Programı
Duyuru Tarihi 15/04/2014
Açıklama

- Tören Programı Proje ve Görüş Bildirileri

15/04/2014
  Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Programı
Duyuru Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Programı
Duyuru Tarihi 14/04/2014
Açıklama

- Başvuru Tarihleri ve Umre Programı

14/04/2014
  Üniversitemizde Teknikerlerin Sertifika Sevinci
Duyuru Üniversitemizde Teknikerlerin Sertifika Sevinci
Duyuru Tarihi 11/04/2014
Açıklama

Kırıkkale Üniversitesi'nde Teknikerlerin Sertifika Sevinci

 Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu ve ülkemizde ilk kez Veteriner ve Laborant Sağlık Teknikerleri ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Teknikerlerinin katıldığı Müfredat Tamamlama ve Suni Tohumlama sertifika eğitimlerinin ilki tamamlanmış ve başvuru sahipleri sertifikalarını almaya hak kazandılar.

Teknikerler de suni tohumlama yapabilecek

 Veteriner Fakültesi dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan ise yaptığı sertifika töreni konuşmasında, 18 Aralık 2013 tarihinde çıkan “Suni Tohumlama, Tabii Tohumlama ve Embriyo Transferi Faaliyetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin yanı sıra Teknikerlere’de Suni Tohumlama yapma yetkisi verildiğini söyledi.

Zorunlu Müfredat Tamamlama Eğitimi

 Teknikerlerin suni tohumlama sertifikası alabilmeleri için öncelikli olarak, müfredat tamamlama eğitimi adı altında 40 saatlik teorik ve uygulamalı suni tohumlama dersi almalarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirildiğine vurgu yapan Prof.  Dr. Arıkan, Ülkemizde bu eğitimi veren ilk üniversite olduklarını söyledi.

                                                         Kursa yoğun talep

 Kursa yoğun talep olduğunu belirten Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Numan Akyol, pazartesi ikinci grup kursiyerlerin programa alınacağını belirtti. Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Okt. Şakir Sarıcaoğlu ise bu tür faydalı eğitim hizmetlerini organize etmekten mutlu olduklarını belirterek kursiyerlere başarılar diledi.

 Eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle tören sona erdi.

11/04/2014
  Kırıkkale Üniversitesi Tanıtım Günleri Başladı
Duyuru Kırıkkale Üniversitesi Tanıtım Günleri Başladı
Duyuru Tarihi 09/04/2014
Açıklama

Kırıkkale Üniversitesi Tanıtım Günleri Başladı

 Kırıkkale Üniversitesi akademik ve sosyal yönlerini ilgili kişi ve kurumlara gereği ile tanıtmak amacıyla "Üniversite Tanıtım Günleri" düzenlemeye başladı. Bu kapsamda Kırıkkale Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için Kırıkkale ilindeki liselere yönelik sunumlar yapılıyor.

 11 ve 12. sınıf öğrencilerine Kırıkkale Üniversitesi ve bölümlerinin tanıtımının yapıldığı; iş olanakları hakkında bilgi verildiği "Üniversite Tanıtım Günleri"nin ilki Kırıkkale Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kırıkkale Anadolu Lisesi ziyaretleri ile başladı. Tanıtım etkinlikleri çerçevesinde merkezi liseler, Kırıkkale ilçelerindeki liseler ve Kırıkkale çevresinde yer alan çeşitli illerdeki liseler bulunmakta.

09/04/2014
  TRT Panel: Türkiye'de TV Haberciliği
Duyuru TRT Panel: Türkiye'de TV Haberciliği
Duyuru Tarihi 09/04/2014
Açıklama

09/04/2014
  Taziye!!
Duyuru Taziye!!
Duyuru Tarihi 09/04/2014
Açıklama

 Üniversitemiz İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı Personeli Mehmet ERTAŞ’ın Annesi Kadem ERTAŞ vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

09/04/2014
  Üniversitemiz PDR Topluluğu Tarafından Yapılan N-Beyin Konferansı Büyük İlgi Gördü
Duyuru Üniversitemiz PDR Topluluğu Tarafından Yapılan N-Beyin Konferansı Büyük İlgi Gördü
Duyuru Tarihi 03/04/2014
Açıklama

Üniversitemiz PDR Topluluğu Tarafından  Yapılan N-Beyin Konferansı Büyük İlgi Gördü

 Üniversitemiz Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) Topluluğu tarafından 27 Mart 2014 Perşembe günü  N-Beyin konferansı düzenlendi.

 Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sinan Canan ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlisi Serkan Karaismailoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı program öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

 “Dünyayı ve Evreni Anlama Anne Karnında Oluşuyor

 İki oturum şeklinde gerçekleşen programın ilk oturumunda Beynin ön kısmının insani değerlerimizi yöneten bir kısım olduğunu dile getiren Doç. Dr. Sinan Canan, “Bu kısım zarar gördüğünde insan da zarar görüyor. MR, tomografi gibi tekniklerle artık beynin içini görebiliyor ve anatomik durumu araştırabiliyoruz. Kalbimiz beynimize günde 57 damacana kan pompalar. Bir iki dakika kan akımını kesecek olsanız beyin büyük hasar görecektir. Bu bağlantılar çok önemli. Bu bağlantılar anne karnında oluşuyor. Anneyle kurulan her kontak, her etkileşim beyinde yepyeni yollar oluşturuyor. Dünyayı ve evreni anlama işte burada başlıyor.” dedi.

                            “Sosyal Medya Bir Bağımlılıktır

 Sosyal medya kullanımın beyinle olan ilişkisine de değinen Doç. Dr. Canan, sosyal ağ bağımlılığına dikkat çekti. Sosyal medya kullanımının bir bağımlılık olduğunu belirten Doç. Dr. Canan, “Sosyal medya kullanımının beynin yeni bölgelerinin çalıştırdığını gösteriyor. Sosyal ağ genişliği ile beyindeki gri madde miktarı arasında doğru bir orantı var. Sosyal medya kullanırken bir sürü insanla ilişki içerisindeyiz. Sosyal ağ bağımlılığı gerçek bir tehlike olabilir. Bununla başa çıkmamız gerekiyor. Sosyal medya üzerinden dijital bilgi edinmenin yüzeysel okuma, geçici plastisite, dikkat dağınıklığı, derinliksiz öğrenme, derin düşünme yeteneğinin kaybolması gibi olumsuz etkileri var. İyi yanları yok mu? Evet, iyi yanları da var. Çoklu işlem kapasitesi ve anlık dikkat artışı oluyor. Çoklu ortam kullanımı ve indeksleme becerisi artıyor. Yani beyin o bilgiyi nerde gördüğünü daha kolay hatırlıyorlar. Dijital ve basılı bilgi beyinde farklı yollarda işleniyor.” şeklinde anlattı.

 Beynin yapısından da söz eden Doç. Dr. Canan, “Beyin üç tane farklı katmanla çalışır. Beynin alt kısmında temel yaşam faaliyetleri bulunur. Buraya zarar geldiğinde hayat biter. Bir üstte temel dürtüler ve yüksek zihin işlevleri vardır. Bunlar birbirlerini etkiler. Zihnimizde otomatik olarak yüz tanıma sistemi var ve beynimizin belirli bir bölümü sadece bu kısma ayrılmış durumda.” dedi.

                             “Beynimizin Bir Cinsiyeti Var

 Beynin kendi cinsiyetinden bağımsız bir cinsiyeti olduğunu söyleyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlisi Serkan Karaismailoğlu ise beynin kadın erkek ilişkilerindeki tutumuna değindi. “Beyin nasıl aşık olur?” sorusunu soran Karaismailoğlu, “Kadınla erkek arasındaki bağlantıdan söz edeceğiz. Kimi insan kadınlarla erkekler arasındaki farkların çok büyük olduğunu düşünüyor. Kimi insan ise bu farkların normal olduğunu savunuyor. Beynimizin bir cinsiyeti var. Bu cinsiyet kendi cinsiyetimizden bağımsızdır. Kadınlarla erkekler çok kavga ediyorlar. Tek sıkıntı şudur ki; birbirimizi tanımıyoruz.” dedi.

 Konferans tarihi aynı zamanda konuşmacılardan Doç. Dr. Sinan Canan’ın yaş gününe denk geldi. Bu fırsatı güzel bir sürprizle değerlendiren topluluk öğrencileri konuşması sırasında pasta getirerek doğum gününü kutladılar. Beklemediği anda sürprizle karşılaşan Sinan Canan unutamayacağı bir konferans olduğunu belirtti.

 Konferans öğrencilerinin sorularının cevaplanması ve konuşmacılara hediyelerinin verilmesiyle sona erdi. Program sonunda öğrenciler ve konuşmacılar birlikte N-Beyin pozu verdiler.

03/04/2014
  Güzel Sanatlar Fakültesi Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi Açıldı
Duyuru Güzel Sanatlar Fakültesi Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi Açıldı
Duyuru Tarihi 03/04/2014
Açıklama

Güzel Sanatlar Fakültesi Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi Açıldı

 Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü tarafından 26 Mart 2014 Çarşamba günü Kırıkkale Üniversitesi Merkez Kütüphane Sanat Galerisi’nde "26 Mart-9 Nisan Temel Sanat Eğitimi ve Desen Atölye Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergisi" açıldı.

 Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu, tarafından açılan sergide, öğretim üyelerimiz Yrd. Doç. Dr. Ayşe Güler, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Gençer, Yrd. Doç Dr. Hüda Yücel Sayın ve Yrd. Doç. Şuayyip Yücel, Arş. Gör. Ahmet Musa Koç, Arş. Gör. Samed Sakman’ın başkanlığında Temel Sanat Eğitimi ve Desen Atölyesi’nde çalışan öğrencilerin çalışmaları sergilendi.

 Resimlerin sahibi öğrenci ve ailelerinin de katıldığı sergi, klasik müzik ve kokteyl eşliğinde sona erdi.

03/04/2014
  "Sosyal Değişme ve Toplum" Etkinliği Yer Değişikliği
Duyuru "Sosyal Değişme ve Toplum" Etkinliği Yer Değişikliği
Duyuru Tarihi 01/04/2014
Açıklama

Üniversitemizde 2 Nisan Çarşamba günü saat 10:30'da düzenlenecek olan Sosyal Değişme ve Toplum etkinliğinin önceden Yahya Kemal Salonu olarak ilan edilen yeri Anafartalar Salonu(Mühendislik Fakültesi) olarak değiştirilmiştir.Etkinlik aynı gün ve aynı saatte yapılacaktır.Katılımcılara önemle duyurulur...

01/04/2014
  Hacettepe Sağlık İdaresi Dergisi Makale Duyurusu
Duyuru Hacettepe Sağlık İdaresi Dergisi Makale Duyurusu
Duyuru Tarihi 01/04/2014
Açıklama

Alanının önde gelen hakemli bir bilimsel dergisi olan Hacettepe Sağlık İdaresi Dergisi HÜ İİBF Sağlık İdaresi Bölümü bilimsel yayını olup hem basılı olarak hem de e-dergi olarak (http://www.saglikidaresidergisi.hacettepe.edu.tr/) yayınlanmaktadır.

01/04/2014
  Uluslararası Medeniyet ve Kadın Kongresi Duyurusu
Duyuru Uluslararası Medeniyet ve Kadın Kongresi Duyurusu
Duyuru Tarihi 01/04/2014
Açıklama

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Ankara Üniversitesi Karşılaştırmalı Medeniyet ve Barış Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Muğla Sıtkı KOÇMAN Üniversitesi İşbirliği ile 13-16 Ekim 2014 tarihleri arasında Muğla'da 'Halide Edip ADIVAR'ın ölümünün 50. Yıldönümü anısına "Uluslararası Medeniyet ve Kadın Kongresi" düzenlenecektir. 

Ayrıntılı Bilgi: www.atam.gov.tr adresinden alınabilir.

01/04/2014
  2014-15 Mevlana Programı Öğretim Elemanı Değişimi Başvuru İlanı
Duyuru 2014-15 Mevlana Programı Öğretim Elemanı Değişimi Başvuru İlanı
Duyuru Tarihi 01/04/2014
Açıklama

- Başvuru Şartları ve Belgeleri

01/04/2014
  2014-2015 Mevlana Programı Öğrenci Değişimi Başvuru İlanı
Duyuru 2014-2015 Mevlana Programı Öğrenci Değişimi Başvuru İlanı
Duyuru Tarihi 01/04/2014
Açıklama

- İlan bilgilere ulaşmak için tıklayınız

01/04/2014
  Personelimiz için Kurumsal Memnuniyet Anketi
Duyuru Personelimiz için Kurumsal Memnuniyet Anketi
Duyuru Tarihi 01/04/2014
Açıklama

 Akademik ve İdari Personellerimiz için kurumsal memnuniyet anketleri hazırlanmıştır. Anketlerimize üniversitemiz web sayfasından ya da http://nkku.kku.edu.tr/memnuniyetanket/ linkinden ulaşabilirsiniz.

NOT: TC Kimlik numaralarınız, yalnızca personelimizin anketi doldurmasını sağlamak ve anketi doldurup doldurmadığınızı kontrol etmek için kullanılmıştır. Doldurduğunuz ankette sizi tanımlayacak herhangi bir bilgi kullanılmamaktadır.

01/04/2014
  Müfredat Tamamlama Eğitimi
Duyuru Müfredat Tamamlama Eğitimi
Duyuru Tarihi 01/04/2014
Açıklama

01/04/2014
  Üniversitemizde Fidan Dikimi Gerçekleştirildi
Duyuru Üniversitemizde Fidan Dikimi Gerçekleştirildi
Duyuru Tarihi 31/03/2014
Açıklama

                                Kırıkkale Üniversitesi'nde Fidan Dikimi

 Kırıkkale Üniversitesi, baharın gelmesiyle birlikte kampüs yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına hız verdi. Kırıkkale Üniversitesi yerleşkesinde Kırıkkale Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Orman İşletme Müdürlüğü iş birliği ile ''Bir Fidan Bir Dost'' isimli fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.  Bu kapsamda kampus alanına 1000 adet ağaç fidanı dikildi.

 Üniversitemiz kampüsünde yapılan fidan dikimine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Kırıkkale Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yücel Karauz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış,  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Nasuh Uslu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kutlu,  Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bilgin, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp BAŞ, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“Rahat Nefes Alabileceğimiz ve Yeşil Alanların Bol Olduğu Bir Kampüs Oluşturmak İçin Uğraş Vermeye Devam Edeceğiz”

 Böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden ve Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri adına konuşan Öğrenci Konseyi Başkanı Baybarshan Ali Kazancı, "Doğanın dengesinin korunması ve rahat nefes alacak alanların oluşması için fidan dikimi her zaman öncelikli amaç olmalıdır. Bizler havayı kirletiyoruz, ağaçlar ise havayı temizliyorlar, doğadaki kuşların uğrak alanları oluyorlar. Ağaçlarımızın kıymetini bilmeliyiz ve gereken özeni göstermeliyiz Üniversitemizde bizlerin de dikili ağaçları oldu.  Daha yeşil bir kampüs için emeği geçenlere teşekkür ediyor ve bu tür çalışmaların devamlı olmasını diliyoruz." şeklinde konuştu.

 Öğrencileri katkılarından ve emeklerinden dolayı tebrik eden ve diktikleri ağaçların takibini yapmalarını isteyen Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, "Öğrencilerimiz okulu bitirdikten sonra tekrar okulu ziyaret etiklerinde dikili ağaçlarının durduğunu görünce mutlu olacaklar. Biz rahat nefes alabileceğimiz ve yeşil alanların bol olduğu bir kampüs oluşturmak için uğraş vermeye devam edeceğiz." dedi.

 Programın ardından öğrencilere su, meyve suyu ve sandviç ikramı yapıldı.

31/03/2014
  Üniversitemizde "Yedikleriniz Helal Olsun" Konulu Konferans Yapıldı
Duyuru Üniversitemizde "Yedikleriniz Helal Olsun" Konulu Konferans Yapıldı
Duyuru Tarihi 31/03/2014
Açıklama

Kırıkkale Üniversitesi’nde Yedikleriniz Helal Olsun Konulu Konferans Yapıldı

 Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu tarafından, Doç. Dr. Serkan Çakır ile “Yedikleriniz Helal Olsun” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi. Helal gıda konusunda bilgilerin verildiği söyleşi, topluluk başkanı Duran Elibaldenli’nin açılış konuşmasıyla başladı. Elibaldenli konuşmasında topluluğun amaç ve misyonundan bahsettikten sonra desteklerinden dolayı, çalışma arkadaşları ve topluluk koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hüsamettin Ekici’ye teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

                     Gıda Katkı Maddelerinin Kaynağı Araştırılmalı

 Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan ise açılış konuşmasında nüfusunun yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkede yaşadığımıza vurgu yaparak, çiftlikten soframıza gelinceye kadar gıdaların, İslami kurallara uygun olarak hazırlanmasının önemine değindi. Prof. Dr. Arıkan herhangi bir gıdayı tüketmeden önce, o gıdanın menşeinin yanında, üretiminde kullanılan katkı maddelerinin elde edildiği kaynağın da araştırılmasının gerektiğini söyledi.

                                      Yedikleriniz Helal Olsun

 Açılış konuşmalarının ardından “Yedikleriniz Helal Olsun” kitabının yazarı ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Çakır ile helal gıda üzerine söyleşi gerçekleştirildi. Doç. Dr. Serkan Çakır “Mide, yenilen şeylerin bir süre için toplandığı yerdir. Oraya helal lokma koyarsak, azalarımızdan salih ameller meydana gelecektir. Farklı bir şekilde düşünürsek, şüpheli lokma koyduğumuz zaman da, azalarımızın Allah yolunda amel etmekte şüpheye düşeceğini veya hiç de helal hususiyette olmayan amele kalkışabileceğini söyleyebiliriz dedi.

                                            Jelatine Dikkat

 Hazır ambalajlı satılan gıdaların üretiminde Jelatin başta olmak üzere çok sayıda gıda katkı maddesi kullanıldığını belirten Doç. Dr. Çakır, Avrupa’da üretilen jelâtinin %70,5’inin domuz derisinden imal edildiğini söyledi.  Ülkemizde kullanılan gıda katkı maddelerinin büyük bir kısmının ithal olduğuna dikkat çeken Konuşmacı, tüketmeden önce ürünlerin üzerindeki etiketinin dikkatlice incelenmesinin önemine vurgu yaptı.

                         Farkında Olmadan Alkol Tüketmeyelim

 Gıdalarda kullanılan bazı renklendiriciler ve esans diye de adlandırılabilen aromaların bazıları yağ cinsinden maddeler olup suda çözünmez diyen Konuşmacı, bunları suda çözünür hâle getirmek için hem su ile hem de yağlarla tam karışabilen ve çözünebilen ara çözücülere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.  İşte bu hususta en ucuz olan ve en sık kullanılan ara çözücünün de etil alkol olduğu belirtildi. Peki, etil alkolden başka ara çözücüler yok mudur? Elbette vardır. Fakat bunlar, etil alkole nispeten daha pahalı olduğu için tercih edilmemektedir. İmalatçının bunları seçip kullanmakta bir gayesi ve hassasiyeti yoksa etil alkolden başkasını kullanmayacaktır. Bunun da tüketici tarafından tespitinin zor olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Serkan Çakır, Tüketicilerin güvendikleri markaların ürünlerini tüketerek bu durumu aşabileceklerini söyledi.

                      İnsanları Sıkıntıya Sokmakta Doğru Değildir

 Bazı durumlarda açık bir hüküm veya bilgi olmaması sebebiyle gıdaların, helal mi yoksa haram mı olduğu ilk bakışta bilinemeyebilir. Bu gibi durumlarda, şüpheli gıdalardan uzak durmak kaçınılmaz oluyor dedi.

 Hassas bir noktaya da vurgu yapan konuşmacı, “tüketilmesi hususunda şüphe söz konusu olan gıdalardan sakınacağım diyerek helal olan nimetlerden mütemadiyen uzak durmak veya helal olan nimetler hakkında vesveseye düşüp gereksiz tereddütlere kapılarak Müslümanları sıkıntıya sokmak da doğru değildir” diyerek söyleşiyi tamamladı.

 

  
31/03/2014
  Üniversitemizde İŞKUR İrtibat Noktası Açıldı
Duyuru Üniversitemizde İŞKUR İrtibat Noktası Açıldı
Duyuru Tarihi 31/03/2014
Açıklama

                   Üniversitemizde İŞKUR  İrtibat Noktası Açıldı”

 Üniversitemiz Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Kırıkkale İŞKUR tarafından Üniversitemizde İŞKUR irtibat noktaları kuruldu.  İlki Eğitim Fakültesinde açılan irtibat noktasında iş ve meslek danışmanları tarafından öğrencilere kurum faaliyetleri, işgücü piyasası, iş arama becerileri, işverenle mülakat ve görüşme teknikleri, özgeçmiş hazırlama ve Avrupa Birliği düzleminde iş arama ve Europass CV oluşturma konularında bilgi verildi.

 

“İŞKUR Toplumun Her Kesimine Hizmet Eden Bir Kurum Haline Dönüşmüştür”

 İŞKUR’da görevli iş ve meslek danışmanları tarafından üniversiteli gençlere danışmanlık hizmeti sunduklarını ifade eden Kırıkkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nazım Ulu, “Danışmanlık hizmetlerinde, hem bireysel ve hem de grup görüşmeleri yoluyla işgücü piyasası hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Gençlerin eğitim aldığı mesleğe dair çalışma şartları, iş imkânları, iş arama becerileri, özgeçmiş (CV) hazırlama gibi konularda kapsamlı bilgiler aktarıyoruz. İŞKUR sadece işçilere hizmet eden bir kurum olmaktan çıkıp toplumun her kesimine hizmet eden bir kurum haline dönüşmüştür. Üniversiteli gençlerin, İŞKUR olarak sunduğumuz hizmetleri tanımalarını ve bu hizmetlerimizden daha fazla yararlanmalarını istiyoruz. Kırıkkale Üniversitesi ile işbirliğine girerek irtibat noktası açmamızın sebebi nitelikli işgücüne ulaşarak onların iş hayatına atılmalarını kolaylaştırmaktır ve İŞKUR’a kayıtlarının olmasını sağlamaktır.” dedi.

31/03/2014
  Kütüphane Haftasının 50. Yılı Dolayısıyla Sevgi Konulu Konferans Düzenlendi
Duyuru Kütüphane Haftasının 50. Yılı Dolayısıyla Sevgi Konulu Konferans Düzenlendi
Duyuru Tarihi 31/03/2014
Açıklama

Kütüphane Haftasının 50. Yılı Dolayısıyla Sevgi Konulu Konferans Düzenlendi

 Üniversitemiz Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanlığı tarafından 28 Mart 2014 Cuma günü Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Latif Onur Uğur tarafından ‘Sevgi’ konulu bir konferans düzenlendi.

 Kütüphane Haftasının 50. Yılı dolayısıyla düzenlenen konferansta sevginin insan hayatı için bir ön koşul olduğunu dile getiren Uğur, Abrahom Maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidinden bahsetti. Bilme ve öğrenme tutkusunun ve heyecanının insan hayatının her döneminde olması gerektiğini vurgulayan Uğur, “İnsanı tetikleyen iki önemli duygu var. Sevgi ve bilgi. İletişimde sevginin büyük bir önemi var. Günümüz gençliğinde birçok ilişki türünde güven problemi bulunmaktadır. Bu güvensizlik paranoyasının aşılmasına yönelik araştırmaların yapılması gerekmektedir. İnsanlar genelde sevgilerini gizlerler ve göstermekten çekinirler. İnsan yaşamının her aşamasında özellikle aile içi iletişimde sevgi dolu bir iletişim kurabilmeli ve aklına geldiği anda anne ve babasını arayıp ‘seni seviyorum diyebilmeli, yani hayatı ertelememeli.” dedi.

 Sevin ama severken de serbest bırakın diyen Uğur, “Kuranı Kerim başta olmak üzere birçok kutsal kitap ve metinlerde sevgiden bahsedilmektedir. Yaratılışın temelinde sevgi vardır. Bütün dinler sevgi üzerine kurulmuştur. Kâinat sevgiden dolayı yaratılmıştır.” dedi.                                                                                   

Yrd. Doç. Dr. Latif Onur Uğur’a hediyesinin verilmesiyle program sona erdi.

 

 

31/03/2014
  Üniversitemizde Yutma Bozuklukları Konulu Konferans Düzenlendi
Duyuru Üniversitemizde Yutma Bozuklukları Konulu Konferans Düzenlendi
Duyuru Tarihi 31/03/2014
Açıklama

    Üniversitemizde Yutma Bozuklukları Konulu Konferans Düzenlendi

 Kırıkkale Üniversitesi Çocuk Gastroenteroloji ve Çocuk Nöroloji BD. tarafından 27 Mart 2014 Perşembe günü ‘Pediatriden Geriatriye Yutma Bozuklukları’ konulu bir konferans düzenlendi. Hacettepe Üniversitesi Yutma Bozuklukları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yrd. Doç. Dr. Fzt. Numan Demir’in konuşmacı olarak katıldığı programda yutma bozuklukları hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

“Yutma Bozukluğu İnsanların Sağlıklı Bir Şekilde Yaşamlarını Sürdürmeleri Noktasında Büyük Bir Engeldir”

 Yutma bozukluğunun (disfaji), yeme ve içme sırasında görülen yutma güçlükleri olduğunu ve yutma güçlüğünün tüm yaş gruplarında yaygın olarak rastlandığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Fzt. Numan Demir, Disfaji terimi yemeklerin ve sıvıların ağızdan mideye geçmesi sırasında zorluk hissetmeyi ifade eder. Bu duruma çoğu tehlikeli olmayan ve geçici olan birçok faktör neden olabilir. Yutma güçlüğü nadiren tümör veya ilerleyici nörolojik hastalık gibi daha önemli patolojiye işaret eder.

 Yutma bozukluğu insanların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri noktasında büyük bir engeldir. İnsan yaşamının iki temel fonksiyonu nefes ve solunumdur. Yine insan bedeninde en temel sitem iskelet sistemi ve sonrasında yutma ve solunum sistemidir. Bir insan günde ortalama 500 - 600 defa yutkunur. Bu yutkunma kişiye göre değişir.  Yutkunma sayımız artıp ya da azalırsa bu bize bir problem olduğunu bize bildirir. 

         “Yutma Bozukluğu Kişinin Hayatını Olumsuz Yönde Etkiliyor”

 Yutma bozukluğunun kişinin hayatını olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Fzt. Numan Demir, “yutma bozukluğu kişide yeterince beslenmeme ve dehidrasyon, yemek ve içmekten daha az keyif alma, yemekli sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınma, bu tür ortamlarda utanma ya da kendini çekme, zatürre ya da kronik akciğer bozukluğuna yol açacak aspirasyon (yiyecek ya da içeceğin soluk borusuna kaçması) riskini ortaya çıkarır.” dedi.

 Ağızda tükürük artışı, yiyecek ve içeceklerin boğaza takılması hissi, boğaz ve göğüste rahatsızlık hissi( Mideden yemek borusuna kaçış var ise – Reflu), boğazda yabancı cisim veya parça hissi, uzamış veya belirgin yutma güçlüğüne bağlı yetersiz beslenme ve kilo kaybı, yutma sırasında kolayca geçmeyen yiyecek parçaları sıvı ve tükürüğe ve bunların akciğerlere aspire edilmesine bağlı olarak gelişen öksürük ve boğulma hissi yutma bozukluğunun en önemli semptomları olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Fzt. Numan Demir, bu şikayetleri yaşayan bir kişinin doktora gitmesi gerektiğini söyledi.

 

 Program katılımcıların sorularının cevaplanması ve konuşmacıya hediyesinin verilmesiyle sona erdi.

31/03/2014
  Kırıkkale Üniversitelerarası Hokey Turnuvası’nda Üçüncü Oldu
Duyuru Kırıkkale Üniversitelerarası Hokey Turnuvası’nda Üçüncü Oldu
Duyuru Tarihi 25/03/2014
Açıklama

           Kırıkkale Üniversitelerarası Hokey Turnuvası’nda Üçüncü Oldu

 Kırıkkale Üniversitesi Hokey Bayan Takımı’nın da katıldığı Üniversitelerarası Hokey Turnuvası 10-13 Mart 2014 tarihlerinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleşti.

 Bayanlarda iki grubun yer aldığı turnuvada birinci grupta Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, ikinci grupta ise Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yer aldı.

 Gazi Üniversitesi’nin birinci, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ikinci olduğu turnuvada Üniversitemiz üçüncü oldu.

“Kırıkkale Üniversitesi’nin Adını Türkiye Genelinde Duyurmayı Hedefliyoruz”

 Kırıkkale Üniversitesi Arş. Gör. Kübra Altınsoy ve Bayan Milli Takım Antrenörü Z. Efe Bozkurt başkanlığında turnuvaya katılan Hokey Bayan Takımı oyuncuları adına konuşan Antrenör Z. Efe Bozkurt, Kırıkkale Üniversitesi’nin adını bu alanda duyurmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bozkurt, “Getirilen kupanın hokey branşı adına üniversitemizde güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz ve bu başarının önümüzdeki turnuvalarda spora olan ilgiyle birlikte artacağını umut ediyoruz. Gayretlerimiz ve bölüm hocalarımızın destekleriyle Üniversitemizde Hokey branşını daha üst seviyelere çıkarmayı, Kırıkkale Üniversitesi’nin adını Türkiye genelinde duyurmayı ve bu sporu yapan gençlerin, Üniversitemizi tercih etmesini hedefliyoruz .” dedi.

 Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız’ı makamında ziyaret eden Hokey takımını oyuncuları, Prof. Dr. Yıldız’a turnuvayla ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Yıldız, takım oyuncularının başarılarının devamını diledi ve Üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

 
25/03/2014
  Üniversitemizde "Kadın Olmak" Konferansı düzenlendi
Duyuru Üniversitemizde "Kadın Olmak" Konferansı düzenlendi
Duyuru Tarihi 25/03/2014
Açıklama

            Üniversitemizde "Kadın Olmak" konferansı düzenlendi

 Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 07 Mart 2014 Cuma günü Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gül Ünsal Barlas’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Kadın Olmak’ konulu bir konferans düzenlendi.

 Ney dinletisi ile başlayan programda ilk olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yurdagül Erdem katılımcıların kadınlar gününü kutladı ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Kâinatın Dengelerini Erkeklerde Anlamaya Başladığında Dünya Daha İyi ve Yaşanılabilir Bir Yer Haline Gelecektir”

 Kadın olmanın bir zanaat olduğunu dile getiren Doç. Dr. Gül Ünsal Barlas, “Öteki olmaksızın birey olamıyoruz. Ancak başkalarının gözünden kendimiz olabiliyoruz ve kendimizin farkına varıyoruz. Anne Kız çocuğunu yetiştirirken kendisine benzetmeye çalışır, bakımı ve eşlik etmeyi öğretir. Erkek çocuğunu yetiştirirken eşlik edilmeyi ve bakılmayı öğretir ve öteki olarak yetiştirir. Günümüzde kadın olmak algısı anne olmak ve iyi bir ev hanımı olmak gibi algılanıyor. Anne kızıyla kendini özleştirir ve kendisiyle ilgili duyguları ona yansıtmaya çalışır. Bilinçsiz bir şekilde duygusal yönden bağımlı olma, beklentiye girme, ayaklarının üzerinde dur, çok özgürlük bekleme ve uyum sağlamayı öğren mesajları vererek kızını erkeklerin işini kolaylaştırmaya yönelik yetiştirir. Anne kendi gereksinimlerini iterken kızını da kendi yaşadığı sınırlar içerisinde var olmaya çeker. Annenin onayını ve sevgisini almak için kız çocuğu çekilen bu sınırlar içerisinde yaşamaya başlar.”  dedi.

 Kadınların toplumsal konumunu erkeklerden aldığını ifade eden Doç. Dr. Gül Ünsal Barlas, “Kadınların ezelden beri bildiği kâinatın dengelerini erkeklerde anlamaya başladığında dünya daha iyi ve yaşanılabilir bir yer haline gelecektir.” Diyerek konuşmasını tamamladı.

25/03/2014
12 »